Test preparatów do usuwania zielonego nalotu

Opracowanie Iwona Szczepaniak
22.12.2010 , aktualizacja: 18.01.2011 11:16
A A A Drukuj
Tytan Selena, preparat do usuwania mchów i porostów

Tytan Selena, preparat do usuwania mchów i porostów (Fot. Łukasz Falkowski / Agata Jakubowska)

Spośród dostępnych na rynku preparatów do usuwania mchów, grzybów i glonów z elewacji, wybraliśmy cztery i poprosiliśmy kilku właścicieli domów o ich wypróbowanie. Jedynym zaleceniem było postępowanie zgodnie z instrukcją producentów.


Sikagard-715 W, producent: Sika zdjęcie produktu

Cena: 19,50 zł/0,5 l (39,0 zł/l)

Usuwa naloty z mchu, porostów, alg i innych organizmów z większości podłoży wewnątrz i na zewnątrz budynków, jak: ściany, tarasy i balkony, dachy i rynny, wiaty, podłogi, stolarka drewniana i plastikowa.

Tomasz Hubski: Preparat, dzięki atomizerowi, wygodnie nanosi się na nieduże powierzchnie. Po odczekaniu wymaganych 10 minut, zazielenione miejsca przetarłem miękką szczotką i spłukałem wodą. Wprawdzie nalot nie był duży, a ściana pomalowana jest farbą silikonową, ale efekt mnie pozytywnie zaskoczył. Zazielenienie udało się zmyć łatwo nie tylko ze ściany, ale także z desek tarasu.

Piotr Rombel: Dzięki opakowaniu ze spryskiwaczem, preparat nakłada się dość wygodnie. Po zaaplikowaniu pozostawiłem go na 10 minut i - według zaleceń producenta - zmyłem wodą. Dopiero za drugim razem udało się usunąć z cokołu dość duży nalot. Po nałożeniu środka w innym miejscu, powierzchnię szorowałem szczotką. "Zieleń" zniknęła za pierwszym razem.

Ocena: 5-, skuteczny, choć nie od razu usuwa duży nalot. Łatwo się go nakłada. Nie jest bardzo drogi.Preparat do usuwania pleśni, producent: Oro Perfekt zdjęcie produktu

Cena: 25,99 zł/0,5 l (51,98 zł/l)

Usuwa pleśń, grzyby, algi, mchy z kamienia, murów, tynku, drewna, tworzyw sztucznych, spoin płytek ceramicznych i kamiennych; może być stosowany wewnątrz domu na powierzchniach chłonnych, niezmywalnych, np. tapetach.

Piotr Rombel: Środkiem równomiernie spryskałem fragment powierzchni cokołu i szorowałem szczotką. Widać było, jak zielony nalot się zmniejsza. Po zmyciu wodą jednak pozostał w niektórych miejscach. Tak jak zaleca producent, ponownie nałożyłem preparat i pozostawiłem go na 5 godzin. Po spłukaniu wodą cokołu po zielonym nalocie nie pozostał nawet najmniejszy ślad.

Waldemar Gorlewski: Aplikacja była wygodna. Po spryskaniu tynku szorowałem go szorstką gąbką. Już podczas tarcia widać było, że środek działa - ściekający po tynku płyn miał kolor zielony. Po odczekaniu 15 minut i spłukaniu wodą, efekt był zadowalający. Mimo wszystko za pierwszym razem nie pozbyłem się całkowicie zielonego nalotu. Wszystkie czynności trzeba było powtórzyć.

Ocena: 4,5, średnio skuteczny - tylko niewielki nalot usuwa od razu. Jest najdroższy z testowanych preparatów.Do usuwania mchów i porostów, producent: Selena zdjęcie produktu

Cena: 10,84 zł/l

Ułatwia mechaniczne usuwanie porostów, mchów i glonów ze ścian surowych, kamiennych i pokrytych tynkiem oraz dachówek ceramicznych i cementowych, pokryć z kamienia, fibro-cementu i strzechy.

Adam Węgierski: Potrzebną ilość preparatu przelałem do kuwety malarskiej. Płyn naniosłem pędzlem i pozostawiłem na kilka godzin. Potem szorowałem szczotką przez kilkanaście minut i zmyłem wodą. Nalot nie był duży, ale nie udało mi się go pozbyć za pierwszym razem. Zabieg powtórzyłem, pozostawiając preparat na 3 dni. Efekt końcowy niewiele różnił się od pierwszego.

Tomasz Hubski: Brak ostrego, chemicznego zapachu myli, bo łatwo przez to zapomnieć, że środek jest żrący. Preparat ma konsystencję wody, co znacznie utrudnia jego oszczędną aplikację. Szybko wylewa się i spływa z zazielenionych miejsc. Konieczność czekania na efekt kilku dni zmusza do rozciągnięcia prac w czasie. Nalot po przetarciu szczotką i spłukaniu prawie cały zniknął.

Zobacz także
  • Test preparatów do usuwania zielonego nalotu 1-gospodarz 28.10.12, 13:10

    Sika-gard 715W kupiłem na mech na kostce brukowej 5l. za 88zl, bardzo słabo zadziałał.W związku z czym zastosowałem na drugą część Alax 5l za 65zł zadziałał - Alax stosowałem wcześniej na »

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych