Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gzymsy zewnętrzne na trzy sposoby

Odpowiada Jan Wrześniak

Dom z elewacją zdobioną gzymsami ma mieć ściany trójwarstwowe, które będą ostatecznie tynkowane. Jak najlepiej wykonać takie zdobienia?

Gzyms wieńczący wykonany jako monolityczny
Gzyms wieńczący wykonany jako monolityczny
Fot. Grzegorz Otwinowski
Gzymsy to bogato profilowane poziome występy, wysunięte poza lico ściany zewnętrznej. Mogą od góry wieńczyć elewację domu, dzielić kondygnacje, zdobić okna i drzwi. Zależnie od stopnia skomplikowania i umiejętności wykonawcy, wykonuje się je w styropianie, w warstwie osłonowej ściany zewnętrznej albo też ze zbrojonego betonu.

Ze styropianu i polistyrenu ekstrudowanego

Zarówno styropian, jak i polistyren ekstrudowany łatwo dają się ciąć nawet na cienkie kawałki, których krawędzie można dowolnie formować. Proste profile gzymsów może zrobić na budowie wykonawca, pod warunkiem że ma specjalne urządzenie do cięcia płyt styropianu. Nie zawsze jednak w ten sposób uda się uzyskać powtarzalność kształtów. Znacznie lepiej zdecydować się na gotowe profile, oferowane przez wiele firm. Często dysponują one ploterami 3D, którymi kształtuje się w dowolny sposób elementy z płyt styropianowych.

Na gotowych elementach gzymsów układa się siatkę z włókna szklanego w taki sposób, by zachodziła na pionową powierzchnię elewacji. Przedtem jednak, na profilowaną powierzchnię nakłada się warstwę zaprawy klejowej, w nią wciska się siatkę i następnie wyrównuje powierzchnię. Czasem umieszczenie siatki odwijanej z rolki jest dość trudne. Wygodniej wtedy użyć do tego pasków o szerokości około 30 cm i połączyć je na zakład z siatką na płaskich powierzchniach. Kolejny etap, to nałożenie tynku cienkowarstwowego w kolorze elewacji lub innym, na przykład kontrastowym.

Kształtowane w cegle

Gzymsy można też uformować w warstwie osłonowej, murowanej z cegły. Wykonuje się je przez stopniowe wypuszczenie kolejnych warstw muru z zastosowaniem układów rolkowych. W gwarze murarzy jest to nazywane "wysadzaniem" gzymsu. Przykładowo, można wykonać w gzymsie dwie rolki leżące (dwa rzędy cegieł ułożonych obok siebie,, na wozówkę"), przełożone wysuniętą warstwą cegieł układanych na płask. Dodatkowo, górna warstwa wykonana jest z cegły ciętej odpowiednio do zaprojektowanego profilu gzymsu.

Gzymsy o znacznym wysięgu i małej wysokości wymagają zbrojenia lub oparcia na stalowych belkach. W takich gzymsach, ze względu na małą wysokość, niemożliwe jest bowiem uzyskanie żądanego wysięgu przez stopniowe wysuwanie kolejnych warstw cegieł. Przy mniejszym ciężarze własnym gzymsu, stosuje się zbrojenie płaskownikiem (bednarką), ułożonym w górnych częściach spoin pionowych. Przed przystąpieniem do murowania gzymsu należy wykonać deskowanie, które podtrzyma konstrukcję do momentu uzyskania przez nią odpowiedniej nośności.

Ze zbrojonego betonu

Gzymsy mogą mieć także konstrukcję żelbetową (monolityczną). Ze względu na ich pracę statyczną, są wspornikami utwierdzonymi w ścianie (pracują podobnie jak płyta balkonowa).

By można było w ten sposób wykonać gzyms, konieczne jest wykonanie odpowiedniego deskowania. Im bardziej ozdobne jest profilowanie takich elementów, tym większego kunsztu wymaga od wykonawcy. Dziś trudno jest o takich fachowców, więc rzadko kiedy gzymsy mają bardzo skomplikowane kształty.

Po zmontowaniu deskowania, układa się zbrojenie gzymsu i łączy z wieńcem stropowym. Następnie, całość wypełnia się mieszanką betonową i pozostawia do związania. Pozostałe prace wykończeniowe wykonuje się, podobnie jak w dwóch pierwszych sposobach, na etapie wykańczania całej elewacji (gzymsy pokrywa się tynkiem i maluje).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



    Więcej o:

Skomentuj:

Gzymsy zewnętrzne na trzy sposoby