Cokół klinkierowy

Ta wystająca ponad teren część ścian fundamentowych chroni elewację przed zawilgoceniem kroplami deszczu odbijającego się od gruntu lub zalegającym śniegiem. Dlatego cokół musi mieć odpowiednią wysokość i powinien być wykonany nie tylko estetycznie, ale także z materiału trwałego oraz odpornego na wodę i mróz.
Ściany zewnętrzne domu, tuż przy ziemi, wymagają szczególnej ochrony. Dlatego ich dolną część - zwaną cokołem - wykańcza się inaczej niż resztę elewacji. Jednym z najpopularniejszych materiałów do tego stosowanych są cegły klinkierowe. Nic w tym dziwnego, klinkier ma bowiem dużą wytrzymałość na ściskanie, bardzo niską nasiąkliwość i wysoką mrozoodporność. Dzięki tym cechom wyroby klinkierowe przez wiele lat nie zmieniają wyglądu; są odporne na uszkodzenia mechaniczne, i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych; dość łatwo też usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia. Nie wymagają zabezpieczania przed zawilgoceniem (impregnowania), a ewentualne zastosowanie środków hydrofobowych - polecanych przez producentów chemii budowlanej - ułatwia utrzymanie cegieł klinkierowych w czystości.

Konstrukcja cokołu

Cokół, czyli górna część ścian fundamentowych domu, może być wysunięty lub cofnięty w stosunku do parteru o kilka centymetrów. W większości domów w Polsce wykonuje się cokoły cofnięte. To dobre rozwiązanie, choć niektórzy architekci go nie lubią. Technicznie jest bez zarzutu, pod warunkiem że w ścianie parteru zostanie wykonane niewielkie podcięcie, zwane kapinosem, które zapobiega spływaniu wody na cokół. Dlatego w polskich warunkach klimatycznych lepiej jest wykonać cokół cofnięty niż wysunięty.

By bezpiecznie przenieść obciążenia, ściana fundamentowa wzniesiona z bloczków betonowych powinna mieć grubość 38 cm. Z tego dwanaście centymetrów - od poziomu gruntu do wysokości elewacji - należy przeznaczyć na ocieplenie tej części ściany warstwą styropianu o grubości 6 cm i wykonanie obmurówki z połówek cegieł klinkierowych o szerokości 6 cm.

Na niewielką oszczędność pozwala wykonanie ściany fundamentowej o szerokości jedynie 25 cm, a nie 38 cm. Jeśli takie rozwiązanie jest możliwe ze względów wytrzymałościowych, cokół muruje się wtedy z połówek cegieł klinkierowych tylko powyżej poziomu gruntu, opierając go na wsporniku z ułożonych poprzecznie bloczków betonowych.

Cokół klinkierowy wykonuje się przed wzniesieniem ścian nadziemia. Na nim oraz na ścianach fundamentowych będą stabilnie opierać się ściany zewnętrzne. Jedynie wówczas, gdy ściany są dwuwarstwowe, wymurowanie cokołu można odłożyć do czasu ostatecznego ocieplania elewacji.

Murowanie cokołu

Do murowania ścian z cegieł klinkierowych należy używać specjalnie do tego przeznaczonych zapraw murarskich. Zawierają one tras - minerał, który zmniejsza ryzyko powstawania białych wykwitów.

Cokół z klinkieru można wykonać na dwa sposoby:

- jednoetapowo - na pełne spoiny, które wypełnia się równocześnie z murowaniem; wymaga to użycia jednego rodzaju zaprawy barwnej, dostępnej w kilku kolorach, oraz dużej wprawy murarza przy jej przygotowaniu i równomiernym rozkładaniu na murze;

- dwuetapowo - na niepełne spoiny (tak zwane puste), które wypełnia się później zaprawą spoinującą; wtedy do murowania można stosować zwykłą zaprawę.

Jeśli cokół ma wysokość większą niż 50 cm, obmurówkę klinkierową trzeba połączyć ze ścianą fundamentową. Stosuje się do tego kotwy wykonane z wygiętych w kształcie litery Z prętów ze stali nierdzewnej o średnicy 4-6 mm, których końcówki powinny mieć przynajmniej 3 cm zagięcia. Łączniki te rozmieszcza się w odstępach co 50 cm. Ich zakotwienie powinno wynosić 6-8 cm.

Prowadzenie prac

Murowanie z klinkieru wymaga dokładności, staranności i - przede wszystkim - czystości. Błędy popełnione podczas murowania są później bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe do naprawienia. Dlatego prace najlepiej powierzyć doświadczonemu wykonawcy, który może się pochwalić wcześniejszymi realizacjami.

Powierzchnię cegieł trzeba chronić przed zabrudzeniem zaprawą do murowania i spoinowania. Dlatego nie powinna być ona zbyt wilgotna: najlepsza jest zaprawa o konsystencji wilgotnego piasku. Jeśli jednak zdarzy się, że przez nieuwagę zaprawa znajdzie się na powierzchni z klinkieru, należy ją od razu usunąć szczotką na sucho (zanim zdąży związać) i zmyć czystą wodą.

W czasie przerw podczas wykonywania, ściana z klinkieru powinna być przykryta folią w taki sposób, aby zapewnić wokół niej swobodną cyrkulację powietrza. W pierwszym tygodniu od wymurowania, elementy wykonane z klinkieru należy chronić przed deszczem i zabrudzeniem podczas dalszych prac budowlanych (folią) oraz spadkiem temperatury (słomianymi matami lub płytami ze styropianu). By łatwiej było utrzymać klinkier w czystości, jego powierzchnię warto po zabiegu pokryć impregnatem (ok. 25 zł/l).

Uwaga! Ścianek z cegieł klinkierowych nie wolno murować podczas deszczu (wypłucze zaprawę ze spoin), ani podczas mrozu (uniemożliwi właściwe związanie zaprawy).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładWięcej o: