Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztuje podłoga na gruncie - prace przygotowawcze, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 7

Andrzej Król

Wszystkie decyzje, które mają wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania domu, należy uznać za racjonalne. Inwestycja w bardzo dobre ocieplenie podłogi na gruncie jest nie tylko wysoce opłacalna, ale i mało kosztowna.

Ziemię z wykopów rozparcelowuje się pomiędzy ścianami fundamentowymi i wyrównuje
Ziemię z wykopów rozparcelowuje się pomiędzy ścianami fundamentowymi i wyrównuje
Fot. Solbet
Zdecydowaliśmy się na dom o zwartej i prostej bryle, przykrytej dwuspadowym dachem. Zrezygnowaliśmy z piwnicy, zaplanowaliśmy dobrze ocieplone ściany zewnętrzne i dach. Mało to jednak da, jeśli również podłoga na gruncie nie będzie szczelną barierą, która zatrzyma ciepło w domu. Dlatego decyzja, czy i jak grubą warstwą ocieplić taką podłogę, jest bardzo ważna. Jeśli zechcemy wykonać ją zgodnie z obowiązującymi wymaganiami (czytaj: źle), wystarczy, że ułożymy z dużym zapasem warstwę izolacji termicznej o grubości 5 cm. To tak, jakby jej wcale nie było! Wszystkie przepisy bowiem traktują podłogę na gruncie po macoszemu. Może to więc sugerować, że jej ocieplenie nie jest szczególnie istotne.

Tymczasem, tak jak przez niezaizolowane porządnie ściany domu, tak samo przez zimną podłogę ciepło będzie uciekać na zewnątrz (do gruntu). Jest to o tyle ważne, że ma ona dość dużą powierzchnię. Jeśli przyjmiemy, że w przeciętnym, zaizolowanym normowo parterowym domu taka podłoga ma 100 m2 powierzchni, to ucieka przez nią aż 19% całego zapotrzebowania na ciepło. To więcej niż przez okna (17%) i dach (17%), a prawie tyle samo co przez ściany (20%). Od tego więc, jak ocieplimy podłogę na gruncie, w dużym stopniu zależą późniejsze oszczędności w ogrzewaniu.

Zastanówmy się więc już na początku budowy, czy nie warto zainwestować w grubszą warstwę izolacji termicznej, zwłaszcza że później, w gotowym domu, docieplenie takiej podłogi - ze względu na ogromne koszty i niewygody - praktycznie nie wchodzi w rachubę.

Prace przygotowawcze

Po wykonaniu fundamentów, wewnątrz obrysu budynku zostaje zagłębienie (50-80 cm poniżej poziomu parteru). To w nim układa się warstwy podłogi. Zanim to jednak nastąpi, należy rozparcelować ziemię z wykopów pod ławy pomiędzy ścianami fundamentowymi, dokładnie ją zagęścić i wyrównać.

Nie możemy również zapomnieć o ociepleniu ścian fundamentowych. Powinny być one zaizolowane od zewnątrz aż do wysokości ściany parteru.

Na tym etapie warto starannie wymierzyć grubość kolejnych warstw: podsypki, ocieplenia i podkładu betonowego. Powinno się je rozplanować tak, żeby izolacje przeciwwilgociowe - zarówno ta na podłodze parteru, jak i ta układana na ścianach fundamentowych - wypadły dokładnie na takiej samej wysokości.

Kolejnym etapem jest wykonanie podsypki. Najczęściej wykonuje się ją z nawiezionego piasku (40 zł/m3 wraz z transportem). Podsypka stabilizuje przyszłą podłogę oraz ogranicza podciąganie wody z gruntu. Układa się ją warstwami o grubości do 15 cm. Każdą z nich trzeba zagęścić, czyli ubić (najlepiej mechanicznie). Liczba warstw zależy od grubości warstwy podsypki. Aby można było przeprowadzić te prace, konieczne jest wynajęcie ładowarki (500 zł), wypożyczenie zagęszczarki (200 zł) i zatrudnienie dwóch pracowników na dwa dni (600 zł).

Po wykonaniu podsypki, można przerwać układanie podłogi, a kolejne warstwy układa się dopiero po wykonaniu ścian parteru i stropu. Zdecydowanie lepiej jednak ułożyć ocieplenie i podkład betonowy.

Czytaj także pozostałe części cyklu Pieniądze leżą na budowie:

Planowanie budowy domu, część 1;

Ekipa budowlana, część 2;

Ile kosztują prace przed wykonaniem fundamentów, część 3;

Ile kosztują fundamenty, część 4;

Ile kosztują ściany fundamentowe, część 5;

Ile kosztuje izolacja fundamentów, część 6;

Ile kosztuje ocieplenie podłogi na gruncie, część 8;

Podłoga na gruncie: ile kosztuje podkład i izolacja przeciwwilgociowa, część 9;

Ile kosztują ściany zewnętrzne, część 10;

Ile kosztują ściany jednowarstwowe, część 11;

Ile kosztuje strop nad parterem, część 12.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Ile kosztuje podłoga na gruncie - prace przygotowawcze, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 7