Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Płyta fundamentowa

red.

Rodzaj fundamentu, na jakim można posadawiać domy. Płytę taką wykonuje się jako żelbetową, pod całym budynkiem. W Polsce rozwiązanie to stosuje się zazwyczaj wtedy, gdy warunki gruntowe są niekorzystne, na przykład na wyjątkowo słabych gruntach, gdzie osiadanie podłoża mogłoby spowodować uszkodzenie konstrukcji budynku.

Na płytach fundamentowych wykonywanych na powierzchni gruntu posadawia się najczęściej lekkie, niepodpiwniczone domy budowane w technologii lekkiego szkieletu drewnianego; po pogrubieniu płyty w miejscach oparcia ścian można też w ten sposób posadawiać domy murowane. Płytę fundamentową stosuje się też w domach z piwnicami, w których ze względu na słaby grunt ławy fundamentowe musiałyby być bardzo szerokie.

Zaletą takich płyt jest ograniczenie robót ziemnych, jednak aby uchronić dom przed skutkami wysadzin mrozowych, w miejscu jego posadowienia trzeba wymienić dość grubą warstwę rodzimego gruntu, zastępując go warstwami dokładnie zagęszczonego tłucznia lub żwiru o różnej granulacji.

Posadawianie domów na płycie jest bardzo popularne w Norwegii, gdzie kruszywo kamienne jest wyjątkowo tanie.

Z ogrzewaniem

Ciekawy i mało jeszcze u nas rozpowszechniony rodzaj posadowienia to fundamenty grzewcze - łączące funkcję fundamentu z systemem ogrzewania podłogowego. Są to płyty fundamentowe z kanałami stalowymi, w których krąży ciepłe powietrze. Ponieważ fundamenty te nieznacznie obciążają podłoże, wykonuje się je na powierzchni gruntu, od którego fundament oddziela się warstwą ocieplenia z twardego styropianu.

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zastosowania ogrzewania podłogowego już w trakcie budowy. Ułatwia to szybkie wysychanie betonu i tynków, a instalacja z powietrzem jako nośnikiem energii nie jest zagrożona zamarznięciem. Obecnie budowane domy są dobrze izolowane, a więc występują w nich niewielkie straty ciepła. Dlatego temperatura podłogi może być niewysoka (21-24 st.C). Jeszcze jednym walorem takiego fundamentu jest to, że płyta betonowa doskonale akumuluje ciepło.

Płyty fundamentowe ze względu na swoją dużą powierzchnię obciążają grunt znacznie mniej niż ławy.

Fundament płytowy jest zarazem konstrukcją podłogi na gruncie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Płyta fundamentowa