Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaki klinkier na elewację

Iwona Szczepaniak, Ewa Pietruszczak

Elewacje domu można wykończyć klinkierem, nawet jeśli nie uwzględniono tego w projekcie. To, w jakiej formie będziemy mogli użyć klinkieru, zależy od zaplanowanej ściany zewnętrznej.

Klinkier do domów w tradycyjnym stylu
Klinkier do domów w tradycyjnym stylu
Fot.: mat. praducentów

W ścianach dwuwarstwowych jest to proste, ponieważ wystarczy zastąpić tynk płytkami klinkierowymi. Najlepiej wtedy wybrać specjalny system ociepleń z płytkami. W takim systemie podane są szczegóły - jakie warstwy należy zastosować, jaka jest maksymalna masa płytek itd. Cegły można zastosować, jeśli ściany są trójwarstwowe. Z cegieł muruje się ich warstwę osłonową.

Decydując się na klinkierowe elewacje warto wiedzieć, że montaż cegieł i płytek wymaga użycia jeszcze innych dodatkowych produktów. O ile do płytek potrzebna jest jedynie specjalna zaprawa klejowa, o tyle montaż cegieł trzeba wcześniej zaplanować i wykonać go przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Ze względu na różnorodność formatów cegieł przede wszystkim należy ustalić, ile sztuk potrzeba na 1 m². Na przykład przy długich, spłaszczonych formatach wystarczy około 33 szt./m², a przy mniejszych, tradycyjnych (250 x 120 x 65 mm) - około 51 szt./m².
Rodzaj wybranego formatu daje też różne warianty spoinowania. Najczęściej stosowana jest warstwa zaprawy o grubości 10-12 mm. Jednak do nowoczesnych, długich formatów zaleca się cienkie spoiny o grubości 5 mm, co zapewnia ciekawy efekt wizualny - zaprawa jest niemal niewidoczna w murze, zmniejsza się także jej zużycie - jest o połowę mniejsze niż przy spoinie 10-12 mm. Co ważne, do wykonania ściany osłonowej z klinkieru można wybrać system, w którym stosuje się osobno zaprawę do murowania i spoinowania. Znacznie wygodniejsze i szybsze jest jednak użycie zaprawy, która spełnia te dwie funkcje jednocześnie. Dobrze jest też wybrać zaprawę z dodatkiem trasu, który powoduje wiązanie wolnego wapna i ogranicza możliwość wystąpienia wykwitów wapiennych.

Do stabilnego i trwałego połączenia trzech warstw muru konieczne jest zamontowanie kotew ze stali nierdzewnej. Liczbę łączników przypadających na 1 m² ściany powinien określić projektant. Standardowo przyjmuje się, że wystarczy 5 szt./m². Do każdej takiej kotwy powinien być dołączony krążek dociskowy. Umieszcza się go od wewnątrz szczeliny pomiędzy murami, aby dociskał termoizolację do warstwy nośnej i odprowadzał do szczeliny wentylacyjnej skroploną parę wodną.

W celu zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomiędzy warstwami ściany trójwarstowej potrzebne są puszki wentylacyjne, które montuje się w ścianie osłonowej.
Zamiana płytek na cegły. Możemy to zrobić za zgodą projektanta domu i po upewnieniu się, że zostanie zachowany taki sam współczynnik U ściany. Może być konieczne pogrubienie warstwy izolacji termicznej lub zastosowanie materiału o lepszym współczynniku przewodzenia ciepła. Dodatkowo jeżeli zamiast płytek mają być cegły, a fundamenty nie są poszerzone, to klinkierową elewację "podwiesza się" na specjalnych konsolach ze stali nierdzewnej. Aby spełniły one swoje zadanie, trzeba je stabilnie zamocować w warstwie nośnej ściany.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Jaki klinkier na elewację