Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kurs dobrego budowania: budujemy ściany parteru

Katarzyna Wangin

Dla wielu inwestorów wybór bloczków lub pustaków na ściany jest jedną z najważniejszych budowlanych decyzji. Tymczasem znacznie bardziej istotne jest, by miały one małą wartość współczynnika przenikania ciepła u, gdyż konsekwencje słabo ocieplonych ścian będziemy ponosić przez kilkadziesiąt lat.

Wybierając materiał na ściany domu, porównajmy parametry i ceny gotowych ścian, z ociepleniem i wykonaniem, a nie same bloczki lub pustaki.
Wybierając materiał na ściany domu, porównajmy parametry i ceny gotowych ścian, z ociepleniem i wykonaniem, a nie same bloczki lub pustaki.
Fot. Solbet
Porównywania materiałów na ściany domu na pewno nie należy zaczynać od sprawdzania ich cen. Ściany trzeba będzie przecież nie tylko wymurować, ale też ocieplić i wykończyć - a to też kosztuje, czasem nawet więcej niż same bloczki czy pustaki.

Generalnie jednak wydatki na ściany nie są wcale tak duże (w ogólnych kosztach budowy domu), jak się zwykło sądzić. W praktyce okaże się, że więcej wydamy chociażby na wykończenie domu, czy na mocno rozbudowany dach. Dlatego nie warto tu szukać oszczędności (bo i tak wcale nie będą duże), ale postawić przede wszystkim na solidność ścian.

Zastanówmy się, jakie korzyści przyniesie zastosowanie konkretnego materiału (rozpatrując to pod kątem ciepłochronności ścian, ich akustyki i łatwości budowania). Sprawdźmy, jaka powinna być grubość ocieplenia, by ilość ciepła uciekającego przez ścianę była racjonalnie mała, a także czy nie warto jej zwiększyć ponad to, co zakłada projekt. Na koniec wybierzmy sposób wykończenia i - po zsumowaniu wszystkich cen - dopiero zacznijmy porównywać ceny.

Funkcje ścian zewnętrznych

Zadaniem ścian zewnętrznych (nośnych) domu jest:

- przeniesienie na fundament wszystkich obciążeń występujących w budynku - ciężaru własnego elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych oraz obciążeń użytkowych (mieszkańcy i wyposażenie) i zewnętrznych (śnieg i wiatr);

- zapewnienie sztywności całemu budynkowi;

- ochrona wnętrza przed czynnikami atmosferycznymi (deszczem, śniegiem, wiatrem), wysoką i niską temperaturą oraz hałasem zewnętrznym.

Aby ściany mogły spełniać te funkcje, materiały, z których się je buduje, muszą mieć dobrą wytrzymałość, grubość i ciepło- chronność. Zwłaszcza ten ostatni parametr stale zyskuje na znaczeniu. W ciągu ostatnich 30-40 lat kilkakrotnie zmieniały się przepisy określające maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła U (określa on, ile ciepła ucieka przez ściany) - z 1,16 został obniżony do 0,3 W/ (m2K). Jednak kto chce mieć naprawdę ciepłe ściany, powinien ocieplić je do wartości 0,2. Przy obecnie produkowanych materiałach nie jest to już problemem.

Rodzaje ścian zewnętrznych

Mamy do wyboru dwa rozwiązania: zbudować ściany jednowarstwowe, które wznosi się z tak ciepłych materiałów, że po wymurowaniu wystarczy je tylko otynkować, albo warstwowe - wymagające dodatkowego ocieplenia.

Do niedawna przepisy nieco łagodniej traktowały kwestię ciepłochronności ścian jednowarstwowych - ich U mogło wynosić nawet 0,5. W 2008 roku wymagania odnośnie ścian jednowarstwowych i ocieplanych zostały ujednolicone; obecnie jedne i drugie mają mieć U nie większe 0,3 W/ (m2K). Produkowane dziś materiały na ściany jednowarstwowe spełniają te wymagania z nawiązką. Zgodnie z deklaracjami producentów, najcieplejsze ściany zbudowane z bloczków z betonu komórkowego mogą mieć U = 0,19, a z ceramiki poryzowanej - 0,23.

Jednak jeśli chcemy, żeby ściany domu były jeszcze cieplejsze, mury trzeba zaizolować styropianem lub wełną mineralną. Ocieplenie można potem wykończyć tynkiem i na tym zakończyć (otrzymamy ścianę dwuwarstwową) albo wymurować kolejną ścianę, która będzie pełnić funkcję elewacji ( ściana trójwarstwowa).

Obecnie zdecydowanie częściej wybierane są ściany dwuwarstwowe; wynika to głównie z dużej dostępności i popularności systemów ociepleń BSO. Ściany trójwarstwowe powszechnie uważane są za droższe (elewację robi się tu zwykle z efektownego, ale i drogiego klinkieru) i wymagające od wykonawców większego doświadczenia.

Czytaj o:

Ścianach jednowarstwowych



Ścianach dwuwarstwowych



Ścianach trówarstwowych



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



Skomentuj:

Kurs dobrego budowania: budujemy ściany parteru