Cokół na elewacji - jak dobrze go wykonać?

Katarzyna Wangin
28.08.2013 , aktualizacja: 27.08.2013 16:39
A A A Drukuj
Cokół z okładziną z piaskowca

Cokół z okładziną z piaskowca (Fot. www.pracekamieniarskie.pl)

Dobrze wykonany cokół chroni ściany parteru przed zawilgoceniem od strony gruntu, zachlapywaniem przez opady i uszkodzeniami mechanicznymi.
Cokół to najniższa część zewnętrznych ścian budynku. Może być wysunięty lub cofnięty w stosunku do wyższej części ściany. Zwykle jest wyodrębniony kolorystycznie i wykończony innym materiałem niż reszta elewacji.

Cokół nie tylko zdobi budynek. Jego zadaniem jest ochrona dolnej części ścian przed niszczącym działaniem deszczów, śniegu i roślinności, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Powinien więc być wykończony starannie i z użyciem odpowiednich materiałów - trwałych, odpornych na szkodliwe oddziaływania i łatwych do czyszczenia, jak na przykład okładziny ceramiczne, betonowe lub kamienne.

Rodzaj wykończenia cokołu należy zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Inaczej może się okazać, że cokół, który miał być cofnięty w stosunku do elewacji, po wykończeniu grubym materiałem, na przykład kamieniem, zrówna się z wyższą częścią ściany.

Cokół ma zwykle 30-50 cm wysokości. Zbyt niski - poniżej 20 cm - nie spełni należycie swej funkcji ochronnej. Czasem jest bardzo wysoki - zwykle w domach podpiwniczonych, w których piwnica jest tylko częściowo zagłębiona w gruncie. Sięga wtedy do wysokości stropu pod podłogą

Cokół może być wykończony na dwa sposoby. Jeśli materiał użyty do wykonania ściany fundamentowej, zazwyczaj jednowarstwowej, nie jest zbyt estetyczny ani odporny na wilgoć, na cokole można zastosować okładzinę lub tynk. Drugi sposób to wykonanie ściany fundamentowej z kilku warstw, najczęściej jako dwu- lub trójwarstwowej (wtedy z ociepleniem), przy czym zewnętrzna warstwa jest od razu wykończeniem - odpornym na wilgoć, trwałym i estetycznym. Na tę zewnętrzną warstwę używa się najczęściej cegły klinkierowej, różnych rodzajów cegły licowej lub kamienia. Solidni wykonawcy murują tę zewnętrzną warstwę tak starannie, by nie została zanieczyszczona zaprawą i nie wymagała czyszczenia żadnymi żrącymi preparatami, lecz tylko spoinowania.

Cokół z okładziną

Do wykańczania cokołów betonowych lub murowanych z bloczków powszechnie stosuje się najróżniejsze okładziny ceramiczne (terakotę lub płytki klinkierowe), kamienne (naturalne i sztuczne) oraz z tworzyw sztucznych. Aby na cokole można było ułożyć okładzinę, musi być on mocny, równy i czysty; warto go zagruntować - wtedy nie będzie podciągać wody z zaprawy klejowej czy masy tynkarskiej.

OKŁADZINY CERAMICZNE

Płytki klinkierowe. Mają grubość 8-21 mm; pozostałe ich wymiary są zbliżone do wymiarów cegły, dzięki czemu wykończony nimi cokół trudno odróżnić od murowanego, zwłaszcza jeśli zastosuje się płytki narożnikowe. Płytki klinkierowe przykleja się na elastyczną i mrozoodporną zaprawę klejową i wykańcza okładzinę elastyczną zaprawą do spoinowania klinkieru.

Cena 1 m2 płytek klinkierowych: około 50-200 zł.

Terakota (czyli mrozoodporne zewnętrzne płytki ceramiczne podłogowe lub inaczej płytki ceramiczne zwane elewacyjnymi). Ma grubość 3-4 mm. Mocuje się ją elastyczną mrozoodporną zaprawą i wykańcza przez spoinowanie. Na cokoły można stosować tylko płytki mrozoodporne.

Cena 1 m2 terakoty mrozoodpornej: w marketach budowlanych znajdziemy okazje cenowe nawet za kilkanaście złotych, ale średni koszt metra kwadratowego waha się w granicach 25-90 zł.

OKŁADZINY KAMIENNE

Kamień naturalny. Do wykańczania cokołów można stosować najrozmaitsze płytki kamienne (na przykład z wapienia, piaskowca, granitu) o różnych wymiarach i o różnym wykończeniu: szlifowane, fakturowane, łupane i inne. Przykleja się je i spoinuje elastyczną, mrozoodporną zaprawą. Kamienie porowate (wapienie i piaskowce) trzeba zaimpregnować środkiem hydrofobizującym, zabezpieczającym przed wsiąkaniem wody.

Kamień naturalny jest bardzo drogi; granit na obłożenie 1 m2 ściany może kosztować nawet ponad 1000 zł. Ceny 1 m2 okładziny z różnych rodzajów kamienia na elewację:

- granit na elewację kosztuje 150-500 zł/m2,

- wapień - 170-200 zł/m2,

- trawertyn - 185-330 zł/m2,

- łupek - 50-300 zł/m2,

- piaskowiec - 65-300 zł/m2,

Zobacz także
Brak komentarzy

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych