Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Technologia - dwuwarstwowe

red.

Stały się ostatnio bardzo popularne, gdyż są łatwe do wybudowania i stosunkowo niedrogie.

Składają się z dwóch warstw: ściany nośnej i ocieplenia. Ściana nośna - grubości 15-25 cm - może być wymurowana z dowolnego materiału: ceramiki, betonu komórkowego, silikatów lub keramzytobetonu. Ocieplenie - zwykle grubości 12-20 cm - można wykończyć na mokro (tynkiem cienkowarstwowym, jak w popularnym bezspoinowym systemie ocieplenia BSO) lub na sucho (okładziną ścienną, np. sidingiem).

  •  Czy ściana dwuwarstwowa jest ciepła? Zgodnie z przepisami współczynnik przenikania ciepła U takich ścian nie może być wyższy niż 0,3. O tym, czy ściana będzie ciepła, decyduje grubość izolacji termicznej. Jej warstwa nie może być cieńsza niż w projekcie - trzeba pamiętać, że każdy centymetr "zaoszczędzony" na styropianie czy wełnie powoduje wzrost współczynnika U o 0,02, co oznacza wyższe rachunki za ogrzewanie. Dlatego zdecydowanie lepiej jest dokładać ocieplenia - to niewiele kosztuje (pogrubienie izolacji o 1 cm to wydatek ok. 1-1,5 zł/m2), a pozwala na spore oszczędności.

  •  Jak budować ścianę dwuwarstwową. Najpierw buduje się ścianę nośną, później się ją ociepla i wykańcza. Materiał termoizolacyjny mocuje się na zaprawę klejową, czasem również na kołki, a następnie całe ocieplenie pokrywa się zaprawą klejową i wkleja w nią siatkę zbrojącą. Ostatnia czynność to tynkowanie i - ewentualnie - malowanie elewacji.

    Uwaga! Wszystkie składniki używane do zamocowania i wykończenia warstwy ocieplenia powinny pochodzić z jednego, całościowo opracowanego systemu ocieplenia. Niedopuszczalne jest mieszanie elementów z różnych systemów i pochodzących od różnych producentów.

  • Plusy i minusy:

    + Stawia się je stosunkowo łatwo, trudno popełnić błędy.

    + Dobrze akumulują ciepło.

    + Są obecnie najpopularniejsze, nietrudno więc znaleźć dobrego wykonawcę z doświadczeniem.

    + Błędy powstałe podczas murowania będą zakryte przez ciągłą izolację termiczną.

    - Elewacja pokryta tynkiem cienkowarstwowym jest dość delikatna i łatwo ją uszkodzić. Przyczyną uszkodzenia mogą być na przykład: nieostrożne czyszczenie, odbijanie piłki o ścianę lub uderzenia gałęzi drzew.

    • Więcej o:

    Skomentuj:

    Technologia - dwuwarstwowe