Z czego wybudować dom? - różne techniki budowy

Piotr Miączyński
26.03.2008 , aktualizacja: 03.01.2012 16:18
A A A Drukuj
Domy szkieletowe buduje się bardzo szybko, ale trzeba mieć do nich sprawdzoną ekipę

Domy szkieletowe buduje się bardzo szybko, ale trzeba mieć do nich sprawdzoną ekipę (Fot. Bruno Fidrych / AG)

Dla większości osób pytanie: z czego dom, w rzeczywistości oznacza: za ile. Na jakości materiałów nie można jednak przesadnie oszczędzać. To, czego nie wydasz dzisiaj, będziesz musiał zapłacić jutro w formie wyższych rachunków za ogrzewanie czy częstszych remontów.
Najtańsze są domy z pustaków gazobetonowych ocieplanych wełną, o stropach betonowych. Zamiast dachówki ceramicznej kładzie się betonową albo jeszcze tańszą blachodachówkę. Przy tym założeniu prawdopodobnie uda ci się zejść z ceną planowanego domu w okolice 1,7-1,8 tys. zł za m kw.

Jeśli pieniędzy masz mało, oszczędności zacznij raczej na etapie projektu. Wybierz dom o prostej bryle: parterowy z poddaszem użytkowym, bez skomplikowanego łamanego na wszystkie strony dachu i oczywiście bez piwnicy - jej budowa kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Poddasze może przy tym poczekać z wykończeniem, aż będziesz miał więcej pieniędzy. Warto też przemyśleć wielkość działki oraz samego domu.

Ile kosztuje budowa domu?

To bodaj najczęściej zadawane pytanie na wszelakich forach internetowych. Odpowiedź na nie jest jednak niebywale trudna, ponieważ zależy od kolosalnej ilości czynników, zaczynając od technologii, w której jest on wykonywany, przez jego powierzchnię, region kraju, w którym jest wznoszony, itp. itd.

Generalnie można przyjąć, że metr kwadratowy domu kosztuje przeciętnie od 1,7 do 3 tys. zł (licząc z robocizną i wykończeniem). Do tego dochodzi jednak jeszcze koszt działki i projektu, przy czym im większy dom, tym zazwyczaj niższa jest cena metra kwadratowego.

Generalnie można przyjąć, że wydatki rozkładają się tak:

- stan surowy zamknięty (czyli upraszczając - ściany, dach, okna) - to ok. 50 proc. kosztów;

- roboty wykończeniowe - 30 proc. kosztów;

- instalacje - 12-20 proc. kosztów. Chodzi tutaj o instalacje centralnego ogrzewania, wodociągową (ciepła i zimna woda), kanalizacyjną, ogrzewanie itp.

Szczegółowy kosztorys inwestycji zrobi ci architekt ewentualnie wykonawca. Warto jednak, zanim podejmiesz decyzję, z czego budować dom, poznać kilka podstawowych pojęć z tego zakresu.

Fundament

Tutaj nie ma specjalnej filozofii, ciężko też o jakieś większe oszczędności. Najczęściej muruje się go z bloczków o wymiarach 12×25×38 cm. Można też wylać tzw. fundamenty monolityczne.

Z czego ściany

Najczęściej buduje się ściany dwu- lub trójwarstwowe. O co chodzi? Najprościej mówiąc, o liczbę warstw ściany. I tak ściana dwuwarstwowa to po prostu ściana nośna z bloczków czy pustaków. Generalnie do jej budowy można zastosować każdy materiał budowlany (cegłę, beton komórkowy, keramzytobeton, sylikaty itp.). Powinna mieć grubość ok. 24 cm.

Na taką ścianę nakłada się ocieplenie - styropian bądź wełnę mineralną (druga warstwa). Tu zasada jest prosta - czym więcej ocieplenia, tym niższe rachunki za ogrzewanie. Izolacja powinna mieć ok. 12 cm, ale nie zaszkodzi więcej (grubość ocieplenia sugerowaną przez architekta będziesz miał w projekcie).

Ocieplenie można układać dwoma metodami:

- lekką - mokrą (BSO) - płyty styropianu bądź wełny przykleja się do ściany nośnej klejem, na to kładzie się specjalną siatkę z włókna szklanego (chroni styropian bądź wełnę przed uszkodzeniami) i tynk.

Firmy budowlane oferują całe systemy do ocieplania od płyt, przez zaprawę, siatkę, aż do tynku. Ważne jest, aby systemy stosować konsekwentnie, to jest wybierać jeden, a nie łączyć kilka, bo z ich łączenia nic dobrego nie wyniknie.

Wady:

Zobacz także

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych