Styropian - rodzaje i odmiany styropianu

Umiejętnie dobierając rodzaj i odmianę styropianu, można nim zaizolować dom od fundamentów po dach.
Styropian to materiał lekki, trwały i niedrogi, a przy tym łatwy w obróbce i montażu. Jego współczynnik przewodzenia ciepła mieści się w przedziale 0,031-0,042 W/(m2.K) - jest zatem świetnym materiałem do izolacji cieplnych. To materiał nietoksyczny i nieszkodliwy dla zdrowia. Właściwie położony i zabezpieczony nie traci swoich właściwości przez cały czas eksploatacji, nie butwieje, nie gnije, jest odporny na algi i grzyby. Ewentualne zniszczenie styropianu może być spowodowane jedynie:

niezabezpieczeniem przed promieniowaniem UV - płyty żółkną i pylą się (przed dalszą obróbką płyty trzeba oszlifować z żółtego nalotu; poza tym nadal są one pełnowartościowym izolatorem);

kontaktem z niektórymi rozpuszczalnikami, np. ksylenem, acetonem, benzyną lakową - niszczą one płyty, powodując ich mięknięcie lub nawet rozpuszczenie (styropian znika).

Styropian jest materiałem samogasnącym (tylko taka odmiana jest stosowana w budownictwie).

Materiał, produkcja, jakość

Styropian - czyli polistyren ekspandowany - aż w 98% składa się z powietrza, które jest doskonałym izolatorem cieplnym; pozostałe 2% to polistyren. Podczas produkcji granulki polistyrenu są podgrzewane i spieniane (w trakcie tego procesu zwiększają swoją objętość o kilkadziesiąt razy). W specjalnych formach kształtuje się z nich bloki, które później tnie się na płyty i sezonuje.

Właściwie przeprowadzony proces sezonowania ma duży wpływ na jakość styropianu; dzięki sezonowaniu staje się on bowiem stabilny wymiarowo. Jeśli na ścianach ułoży się płyty niesezonowane, albo wysezonowane w niewłaściwy sposób, będą się one odkształcać po ułożeniu, co spowoduje powstanie mostków cieplnych i obniżenie jakości całego ocieplenia.

Nie warto kupować styropianu znacznie tańszego, za to pochodzącego z niewiadomego źródła; bardzo prawdopodobne, ze producent sprzedaje go taniej, bo zaoszczędził na kosztach - np. właśnie sezonowania. Inny sposób na obniżenie kosztów produkcji to dodanie zbyt dużej ilości regranulatu (zmielonych odpadów produkcyjnych). Dodatek rzędu 6-10% jest rzeczą normalną w procesie technologicznym, jeśli jednak będzie go dużo więcej - jakość produktu będzie znacznie gorsza.

Jak poznać, czy styropian jest dobry czy podrabiany? Zwykle wyglądają tak samo i dla zwykłego człowieka są nie do rozróżnienia. Oto wskazówki, które pomogą nam upewnić się, że styropian, który wbudujemy w dom, jest dobrej jakości:

- opakowanie jest oryginalne,

- wyrób ma znak CE (potwierdzający zgodność z obowiązującą normą techniczną),

- producent, od którego kupiliśmy styropian, należy do Stowarzyszenia Producentów Styropianu.

Co oprócz białego

Oprócz zwykłych, białych płyt sprzedawany jest też styropian w czarne kropki - z dodatkiem grafitu. Grafit zawarty w płytach styropianowych podnosi ich właściwości izolacyjne poprzez dodatkową absorpcję promieniowania cieplnego; poza tym płyty w kropki trudniej jest podrobić. Są też płyty srebrnoszare, z jeszcze większą zawartością grafitu - te są cieplejsze od zwykłych aż o 30%. Takim styropianem o obniżonym współczynniku przewodzenia ciepła zaleca się ocieplać ściany zewnętrzne (metodą BSO), zwłaszcza w sytuacjach, kiedy konieczna jest redukcja grubości termoizolacji.

Styropianem często przez pomyłkę bywają również nazywane płyty z polistyrenu ekstrudowanego - tymczasem są to dwa różne produkty. Choć obydwa wytwarza się z polistyrenu (dlatego mają podobną odporność chemiczną i termiczną), proces produkcji wygląda inaczej. W efekcie płyty polistyrenu ekstrudowanego mają dużo większą wytrzymałość mechaniczną niż styropian oraz minimalną nasiąkliwość (kosztują jednak więcej niż styropian). Są doskonałym materiałem do ocieplania dachów odwróconych, ścian piwnic, podłóg na gruncie. Zwykle występują w kolorze zielonym, niebieskim lub różowym.

Rodzaje i przeznaczenie

Ze styropianu produkuje się przede wszystkim gładkie płyty przeznaczone do ocieplania ścian, połaci dachu, stropów i fundamentów. Inne, mniej popularne i rzadziej stosowane wyroby styropianowe to płyty specjalne (np. ryflowane, nacinane, laminowane), elewacyjne profile ozdobne, granulat, szalunki tracone i różnego rodzaju taśmy dylatacyjne.

Płyty. Standardowe wymiary płyt wynoszą 500×1000 mm, a grubość - od 10 do 500 mm. Produkowane są z krawędziami gładkimi albo frezowanymi - na zakład lub pióro i wpust. Dzięki frezom krawędzie płyt styropianowych idealnie przylegają do siebie, wyeliminowane jest więc niebezpieczeństwo powstawania mostków termicznych (czyli strat ciepła) w miejscach połączeń płyt. Oprócz zwykłych, produkowane też są płyty specjalne:

Ryflowane. Cała ich spodnia powierzchnia ma wyfrezowane pionowe rowki. Takie płyty polecane są do ocieplania ścian o konstrukcji szkieletowej, które będą wykańczane tynkiem cienkowarstwowym. Umożliwiają one wentylowanie przestrzeni między poszyciem konstrukcji szkieletowej a warstwą ocieplenia, co zapobiega zawilgoceniu ścian;

Sprężyste. Dzięki wykonanym w fabryce nacięciom stają się bardziej sprężyste i łatwiejsze do układania. Polecane do ocieplania przestrzeni między krokwiami oraz konstrukcji szkieletowych;

Elastyczne. Jedyne spośród płyt styropianowych, które dodatkowo izolują akustycznie. Bardzo dobrze tłumią odgłos kroków, są polecane do wygłuszania stropów, na podłogi pływające, w tym także na podłogi z ogrzewaniem podłogowym;

Wodoodporne. Mają nasiąkliwość znacznie mniejszą niż zwykłe płyty. Przeznaczone są do ocieplania miejsc narażonych na bezpośredni kontakt z wodą - przede wszystkim do ścian fundamentowych i dachów odwróconych, a także do cokołów, podłóg na gruncie i pod wszelkiego rodzaju wylewki podłogowe. Niektóre płyty wodoodporne mają kolor niebieski lub zielony;

Perforowane. Z dziurkami umożliwiającymi przepływ pary wodnej; polecane m.in. do ociepleń świeżo wzniesionych, mokrych ścian;

Jedno- lub dwustronnie laminowane:

- papą. Przeznaczone do ocieplania płaskich i lekko spadzistych dachów. Pozwalają na znaczne skrócenie czasu wykonywania izolacji;

- geowłókniną. Pod warstwą filtracyjną z geowłókniny mają wyfrezowane kanaliki umożliwiające odpływ wody gruntowej. Przeznaczone są do ocieplania fundamentów i ścian piwnic;

- płytą gipsowo-kartonową. Pozwalają na jednoczesne ocieplenie i wykończenie ścian poddaszy, lekkich ścian działowych oraz systemów sufitowych;

- płytą wiórową. Przeznaczone do ocieplania stropów (głównie drewnianych); są dobrym podłożem pod parkiety, panele, terakotę, wykładziny. Nie nadają się do podłóg z ogrzewaniem podłogowym.

Profile elewacyjne. To elementy ozdobne, ułatwiające estetyczne wykończenie detali ścian ocieplanych metodą bezspoinową (lekką mokrą). Produkowane są w najróżniejszych wymiarach i kształtach, na przykład ozdobnych cokołów i gzymsów, listew podparapetowych lub opasek mocowanych wokół otworów okiennych i drzwiowych. Profile przykleja się do warstwy zbrojącej ułożonej na ociepleniu z płyt styropianowych, stosując kleje przeznaczone do mocowania styropianu; czasem potrzebne jest dodatkowe mocowanie mechaniczne. Następnie na profilach układa się zbrojenie z siatki szklanej, przykrytej warstwą zaprawy, a na koniec - całość maluje albo pokrywa tynkiem cienkowarstwowym.

Styropianowe szalunki tracone. Są to puste w środku styropianowe "formy"; wznosi się z nich ściany zewnętrzne, które następnie wypełnia się betonem konstrukcyjnym. W skład jednego systemu wchodzi kilkanaście różnych, pasujących do siebie elementów styropianowych.

Taśmy dylatacyjne. To cienkie paski styropianu, przeznaczone do układania w miejscach, gdzie trzeba oddzielić (zdylatować) np. wylewki od ścian czy słupów, aby nie dopuścić do powstania pęknięć.

Granulat. Są to kulki spienionego polistyrenu. Mogą być stosowane tam, gdzie od ocieplenia jest wymagana sprężystość lub w miejscach trudnodostępnych. Są też świetnym dodatkiem do wyrobów betonowych o niskim stopniu obciążenia, zwiększającym ich izolacyjność i zmniejszającym wagę, choć dość trudnym w stosowaniu.

Klasyfikacja styropianu

Według poprzedniej, obowiązującej do 28 stycznia 2004 roku polskiej normy PN-B-20130: Az1:2001 styropian oznaczany był symbolem FS i liczbą 12, 15, 20, 30 lub 40. Oznaczenie FS informowało, że jest to odmiana styropianu samogasnąca (po odjęciu płomienia). liczby wskazywały, jaka jest gęstość styropianu w kilogramach na metr sześcienny (im większa gęstość, tym styropian twardszy).

Nowa, obowiązująca obecnie norma europejska PN-EN 13163 wprowadziła inny sposób oceny i klasyfikacji płyt styropianowych. Oparty on został nie na gęstości, ale na ważniejszych dla tego wyrobu parametrach, czyli na współczynniku przewodzenia ciepła oraz wytrzymałości mechanicznej. Dla przykładu - produkt o nazwie EPS 70 - 040 FASADA oznacza styropian (EPS to Expended PolyStyrene, czyli polistyren ekspandowany) o deklarowanym poziomie naprężeń ściskających nie mniejszym niż 700 kPa i współczynniku wynoszącym 0,40, FASADA zaś - to skrótowe wskazanie podstawowego zastosowania wyrobu. Większość producentów umieszcza teraz w nazwie wyrobu taką informację, żeby ułatwić klientowi kupno potrzebnego materiału; do ocieplania miejsca wskazanego w nazwie jeden producent może oferować kilka rodzajów styropianu (różniących się współczynnikiem przenikania ciepła, wytrzymałością mechaniczną i ceną). Oprócz nazwy wyrobu na jego etykiecie powinny się znaleźć także m.in.:

- nazwa, logo i adres producenta,

- dwie ostatnie cyfry roku produkcji,

- data produkcji i dane zakładu produkcyjnego,

- klasa reakcji na ogień (pojęcie "samogaśnięcia" zastąpiły klasy reakcji na ogień - najniższa jest klasa E; klasa B oznacza wyroby niezapalne),

- deklarowany opór cieplny i współczynnik przewodzenia ciepła,

- dane dotyczące wymiarów (grubość, długość, szerokość płyt) i stabilności wymiarowej;

- informacja o liczbie sztuk i powierzchni płyt w opakowaniu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (2)
Styropian - rodzaje i odmiany styropianu
Zaloguj się
 • redakcja_v

  Oceniono 1 raz -1

  wpychanie styropianu w polac o konstrukcji drewnianej to proszenie sie o grzyba!
  drewno musi oddychac!
  a w razie pożaru styropian kapie i parzy,

  styropian to samo zlo

 • pijuk2

  Oceniono 1 raz -1

  Docieplałem dom styropianem termoorganiki i nie było z nim żadnych problemów. Jest równo docięty, ma przyzwoity współczynnik przewodzenia ciepła, budowlańcom dobrze się go kładło. Polecam, nie warto wydawać pieniędzy na najtańszy styropian, lepiej zainwestować w termoorganikę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX