Styropian - rodzaje i odmiany styropianu

Tekst: Bartosz Domański
23.11.2010 , aktualizacja: 26.07.2012 16:31
A A A Drukuj
Płyty styropianu należy mocować tak, by możliwie szczelnie do siebie przylegały.

Płyty styropianu należy mocować tak, by możliwie szczelnie do siebie przylegały. (Fot. TERMO ORGANIKA)

Umiejętnie dobierając rodzaj i odmianę styropianu, można nim zaizolować dom od fundamentów po dach.
Styropian to materiał lekki, trwały i niedrogi, a przy tym łatwy w obróbce i montażu. Jego współczynnik przewodzenia ciepła mieści się w przedziale 0,031-0,042 W/(m2.K) - jest zatem świetnym materiałem do izolacji cieplnych. To materiał nietoksyczny i nieszkodliwy dla zdrowia. Właściwie położony i zabezpieczony nie traci swoich właściwości przez cały czas eksploatacji, nie butwieje, nie gnije, jest odporny na algi i grzyby. Ewentualne zniszczenie styropianu może być spowodowane jedynie:

niezabezpieczeniem przed promieniowaniem UV - płyty żółkną i pylą się (przed dalszą obróbką płyty trzeba oszlifować z żółtego nalotu; poza tym nadal są one pełnowartościowym izolatorem);

kontaktem z niektórymi rozpuszczalnikami, np. ksylenem, acetonem, benzyną lakową - niszczą one płyty, powodując ich mięknięcie lub nawet rozpuszczenie (styropian znika).

Styropian jest materiałem samogasnącym (tylko taka odmiana jest stosowana w budownictwie).

Materiał, produkcja, jakość

Styropian - czyli polistyren ekspandowany - aż w 98% składa się z powietrza, które jest doskonałym izolatorem cieplnym; pozostałe 2% to polistyren. Podczas produkcji granulki polistyrenu są podgrzewane i spieniane (w trakcie tego procesu zwiększają swoją objętość o kilkadziesiąt razy). W specjalnych formach kształtuje się z nich bloki, które później tnie się na płyty i sezonuje.

Właściwie przeprowadzony proces sezonowania ma duży wpływ na jakość styropianu; dzięki sezonowaniu staje się on bowiem stabilny wymiarowo. Jeśli na ścianach ułoży się płyty niesezonowane, albo wysezonowane w niewłaściwy sposób, będą się one odkształcać po ułożeniu, co spowoduje powstanie mostków cieplnych i obniżenie jakości całego ocieplenia.

Nie warto kupować styropianu znacznie tańszego, za to pochodzącego z niewiadomego źródła; bardzo prawdopodobne, ze producent sprzedaje go taniej, bo zaoszczędził na kosztach - np. właśnie sezonowania. Inny sposób na obniżenie kosztów produkcji to dodanie zbyt dużej ilości regranulatu (zmielonych odpadów produkcyjnych). Dodatek rzędu 6-10% jest rzeczą normalną w procesie technologicznym, jeśli jednak będzie go dużo więcej - jakość produktu będzie znacznie gorsza.

Jak poznać, czy styropian jest dobry czy podrabiany? Zwykle wyglądają tak samo i dla zwykłego człowieka są nie do rozróżnienia. Oto wskazówki, które pomogą nam upewnić się, że styropian, który wbudujemy w dom, jest dobrej jakości:

- opakowanie jest oryginalne,

- wyrób ma znak CE (potwierdzający zgodność z obowiązującą normą techniczną),

- producent, od którego kupiliśmy styropian, należy do Stowarzyszenia Producentów Styropianu.

Co oprócz białego

Oprócz zwykłych, białych płyt sprzedawany jest też styropian w czarne kropki - z dodatkiem grafitu. Grafit zawarty w płytach styropianowych podnosi ich właściwości izolacyjne poprzez dodatkową absorpcję promieniowania cieplnego; poza tym płyty w kropki trudniej jest podrobić. Są też płyty srebrnoszare, z jeszcze większą zawartością grafitu - te są cieplejsze od zwykłych aż o 30%. Takim styropianem o obniżonym współczynniku przewodzenia ciepła zaleca się ocieplać ściany zewnętrzne (metodą BSO), zwłaszcza w sytuacjach, kiedy konieczna jest redukcja grubości termoizolacji.

Styropianem często przez pomyłkę bywają również nazywane płyty z polistyrenu ekstrudowanego - tymczasem są to dwa różne produkty. Choć obydwa wytwarza się z polistyrenu (dlatego mają podobną odporność chemiczną i termiczną), proces produkcji wygląda inaczej. W efekcie płyty polistyrenu ekstrudowanego mają dużo większą wytrzymałość mechaniczną niż styropian oraz minimalną nasiąkliwość (kosztują jednak więcej niż styropian). Są doskonałym materiałem do ocieplania dachów odwróconych, ścian piwnic, podłóg na gruncie. Zwykle występują w kolorze zielonym, niebieskim lub różowym.

Rodzaje i przeznaczenie

Ze styropianu produkuje się przede wszystkim gładkie płyty przeznaczone do ocieplania ścian, połaci dachu, stropów i fundamentów. Inne, mniej popularne i rzadziej stosowane wyroby styropianowe to płyty specjalne (np. ryflowane, nacinane, laminowane), elewacyjne profile ozdobne, granulat, szalunki tracone i różnego rodzaju taśmy dylatacyjne.

Płyty. Standardowe wymiary płyt wynoszą 500×1000 mm, a grubość - od 10 do 500 mm. Produkowane są z krawędziami gładkimi albo frezowanymi - na zakład lub pióro i wpust. Dzięki frezom krawędzie płyt styropianowych idealnie przylegają do siebie, wyeliminowane jest więc niebezpieczeństwo powstawania mostków termicznych (czyli strat ciepła) w miejscach połączeń płyt. Oprócz zwykłych, produkowane też są płyty specjalne:

Ryflowane. Cała ich spodnia powierzchnia ma wyfrezowane pionowe rowki. Takie płyty polecane są do ocieplania ścian o konstrukcji szkieletowej, które będą wykańczane tynkiem cienkowarstwowym. Umożliwiają one wentylowanie przestrzeni między poszyciem konstrukcji szkieletowej a warstwą ocieplenia, co zapobiega zawilgoceniu ścian;

Sprężyste. Dzięki wykonanym w fabryce nacięciom stają się bardziej sprężyste i łatwiejsze do układania. Polecane do ocieplania przestrzeni między krokwiami oraz konstrukcji szkieletowych;

Zobacz także
  • Styropian - rodzaje i odmiany styropianu maja_kajka 14.07.11, 11:56

    bardzo fajny artykół i dużo przydatnych informacji. Na rynku jest tak wielu producentów materiałów do ocieplenia domu, że trudno cokolwiek wybrać, dlatego na początku najlepiej dobrze zbadać»

  • Styropian - rodzaje i odmiany styropianu bora177 06.11.11, 15:52

    witam! mam pytanie! czy mogę ocieplić ściany styropianem do podłóg?czy są jakieś minusy? »

  • Styropian - rodzaje i odmiany styropianu marczewski70 03.06.13, 11:55

    Kupujcie tylko styropian sprawdzonych porducentów. Rekomendacje ITB pomagają w wyborze. Odpuściłbym materiał nieznanych marek. Wełna Rockwool styropian TermoOrganika»

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych