Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ekspresowe domy z prefabrykatów

Tekst: Andrzej Nawrocki, Joanna Jankowska

Minęły czasy, kiedy dom wznosiło się kilka, a nawet kilkanaście lat. Teraz buduje się szybciej. A najszybciej - z prefabrykatów.

Z prefabrykatów wznoszono domy już od dawna. Były to jednak bloki mieszkalne z wielkiej płyty, budowane byle jak i bardzo długo. Dziś budynki prefabrykowane kupują ci, którzy chcą szybko wprowadzić się do własnego domu, nie poświęcając czasu na doglądanie i zaopatrywanie budowlańców.

Rynek oferuje kilka takich technologii. Są to zarówno budynki montowane z elementów małowymiarowych (paneli, płyt warstwowych lub szalunkowych), jak i z wielkowymiarowych, czyli wielkiej płyty. Szczytem prefabrykacji są zaś domy modułowe, składane w całość dosłownie z kilku części. Ich elementy są formami przestrzennymi.

Od projektu do domu pod klucz

Firmy oferujące budowę domów prefabrykowanych przeważnie dysponują katalogiem własnych projektów gotowych. Najprościej jest wybrać spośród nich jedną z propozycji. Można również zgłosić się z własnym projektem. Na jego podstawie firma przygotuje wszystkie elementy domu - jeśli są to prefabrykaty wielkowymiarowe, lub sporządzi zestawienie elementów i projekt wykonawczy - dla prefabrykatów małowymiarowych.

Po skompletowaniu potrzebnych elementów firma dowozi je pod wskazany adres i zaczyna montaż domu na przygotowanych wcześniej fundamentach. Muszą być one zrobione ściśle według projektu, dlatego najlepiej jest, gdy wykonanie fundamentów powierzy się głównemu wykonawcy. Podniesie to nieco koszt budowy, ale zabezpieczy nas przed ewentualnymi poprawkami i niedotrzymaniem terminów określonych w umowie. Fundamenty najczęściej mają postać płyty fundamentowej, ale mogą to być również tradycyjne ławy ze ścianami fundamentowymi, a nawet z piwnicami.

Pracownicy firmy montują dom do stanu, jaki określono w umowie - zazwyczaj surowego zamkniętego, a więc ze ścianami zewnętrznymi i wewnętrznymi, stropami, schodami, dachem oraz przyłączami instalacyjnymi. Niekiedy stan surowy zamknięty obejmuje też montaż okien, zrobienie wylewek podłogowych, ułożenie okładzin z płyt gipsowo-kartonowych lub tynków podkładowych, a także izolacji termicznej poddasza. Jeżeli inwestora stać na większy wydatek, może sobie zażyczyć doprowadzenia budowy pod klucz, czyli z wykończeniem i instalacjami.

Dom z paczki



Mniejszy kredyt na kanadyjczyka



Płyty zrębkocementowe Velox

  • Elementy. Małowymiarowe. Wytwarza się je ze zrębków drzewnych i mieszanki cementowej wzbogaconej szkłem wodnym. Mają 2 m długości, 0,5 m szerokości i 3,5 cm grubości. Jeśli są z ociepleniem ze styropianu, ich grubość wynosi 13,5, 15,5 lub 18,5 cm. Z płyt ustawia się na fundamencie szalunek, który jest wypełniany mieszanką betonową.

  • Możliwości zastosowania. Technologia umożliwia budowanie domów aż do dwudziestu kondygnacji - według projektów gotowych i indywidualnych. Z płyt ocieplonych robi się szalunek ścian zewnętrznych, z płyt zwykłych - ścian wewnętrznych. Na ścianach opiera się stropy gęstożebrowe - z płyt zmontowanych w skrzynki, pomiędzy którymi układa się zbrojenie; całość jest zalewana betonem.

  • Parametry cieplne. Współczynnik przenikania ciepła U ścian zewnętrznych z płyt ocieplonych wynosi od 0,2 do 0,27 W/ (m2.K). Wartość ta może być inna w zależności od stopnia docieplenia budynku.

  • Warunki budowy i użytkowania. Płyty zrębkocementowe mają dosyć dobrą odporność na owady i grzyby. Doskonale tłumią hałas. Uznaje się je za materiał niezapalny. Charakteryzują się też dobrą paroprzepuszczalnością. Ich powierzchnia jest chropowata, dobrze więc przylega do niej tynk. Budowa domu nie jest jednak zbyt łatwa. Doprowadzenie go do stanu surowego otwartego zajmuje od półtora do dwóch miesięcy.

  • Cena*: stan surowy otwarty - 800-1000 zł/m2 (www.velox.com.pl)

    Panele styropianowe Epoka

  • Elementy. Małowymiarowe; mają stalową konstrukcję szkieletową wypełnioną styropianem. Ich grubość wynosi 9, 14 lub 19 cm, długość od 50 do 360 cm i szerokość od 10 do 122 cm. Wewnątrz paneli znajdują się pionowe i poziome kanały, którymi można prowadzić przewody instalacyjne. Ściany wymagają wykończenia na zewnątrz i wewnątrz.

  • Możliwości zastosowania. Technologia umożliwia budowanie domów do trzech pełnych kondygnacji - według projektów gotowych i indywidualnych. Z paneli wykonuje się zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Stanowią one również wypełnienie stropów o konstrukcji z drewnianych belek. Do budowy dachu wykorzystuje się specjalne panele dachowe. Fundament wykonuje firma.

  • Parametry cieplne. Współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych wynosi 0,19W/ (m2.K).

  • Warunki budowy i użytkowania. Panele są dość lekkie (25 kg) i może je przenosić jedna osoba, co ułatwia budowę. Od zewnątrz ściany można otynkować. Od wewnątrz wykańcza się je płytami gipsowo--kartonowymi, które zabezpieczają przed ewentualnym działaniem ognia. Istnieje możliwość prefabrykacji całych elementów ściennych z ościeżnicami pomocniczymi dla drzwi i okien. Ściany mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną, choć słabo akumulują ciepło i nie przepuszczają pary wodnej - dlatego w domu potrzebna jest dobra wentylacja (najlepiej mechaniczna). Firma buduje domy do stanu deweloperskiego oraz pod klucz. Na przygotowanie elementów czeka się około miesiąca. Budowa domu pod klucz zajmuje do czterech miesięcy.

  • Cena*: stan deweloperski - 3200 zł/m2; pod klucz - 3800 zł/m2 (www.styrobud.pl)

    Panele RBS

  • Elementy. Małowymiarowe. Są to panele komorowe wytłaczane z wysokoudarowego polimeru, które wraz z łącznikami tworzą system szalunków traconych. Grubość paneli wynosi 20, 15 lub 10 cm, a ich wysokość jest dostosowywana do wysokości kondygnacji budynku. W panelach są pionowe i poziome kanały - po zestawieniu paneli ze sobą wypełnia się je betonem, usztywniając w ten sposób ściany domu. Przed wypełnieniem panele ustawia się na fundamencie i spina klamrami.

  • Możliwości zastosowania. Technologia umożliwia budowanie domów do trzech kondygnacji - według gotowych projektów firmy i projektów indywidualnych. Z paneli RBS wykonuje się konstrukcyjne ściany zewnętrzne i wewnętrzne oraz ściany działowe. W zestawach są panele z gotowymi otworami okiennymi i drzwiowymi. Z paneli można także wykonać więźbę dachową (można ją też zrobić w tradycyjny sposób). Stropy wykonuje się z prefabrykowanych płyt betonowych.

  • Parametry cieplne. Grubość warstwy ocieplenia należy tak dobrać, aby współczynnik przenikania ciepła nie był wyższy niż 0,3 W/(m2.K).

  • Warunki budowy i użytkowania. Firma oferuje zestaw elementów do wybudowania domu, nie zajmuje się jednak budową. Dom wymaga ocieplenia i wykończenia na zewnątrz i wewnątrz. Ściany najlepiej wykończyć materiałami mineralnymi - tynkiem, płytkami ceramicznymi itp., jednak ich gładka powierzchnia nie ułatwia tynkowania i klejenia okładzin. Ściany mają niewielką akumulacyjność cieplną i nie przepuszczają pary wodnej. Są za to odporne na zawilgocenie, rozwój pleśni czy grzybów. Dla dobrego samopoczucia domowników w takich domach konieczna jest wentylacja mechaniczna.

  • Cena: zestawu elementów do wybudowania domu - 135-155 zł/m2, zależnie od grubości ścian (www.royaleuropa.com)

    Płyty warstwowe Mabudo

  • Elementy. Wielkowymiarowe - ich wymiary ustala się na podstawie projektu architektonicznego. Warstwą konstrukcyjną płyt jest zbrojony beton klasy C37. Są one ocieplone styropianem grubości 22 cm i pokryte 6-centymetrową warstwą betonu zbrojonego siatką, która może stanowić warstwę elewacyjną lub podkład do wykończenia. Od strony wewnętrznej płyty mają drewniany stelaż pomocny przy montażu okładzin z płyt g-k. Mogą być również wyposażone w stelaże ułatwiające wieszanie szafek kuchennych i uchwyty do grzejników.

  • Możliwości zastosowania. Domy mogą osiągać wysokość do trzech kondygnacji. Buduje się je według projektów gotowych i indywidualnych. Z płyt warstwowych robi się wyłącznie zewnętrzne ściany nośne. Ściany wewnętrzne (szkieletowe) stawia się na budowie. W firmie można zamówić drewnianą więźbę dachową z wiązarów kratownicowych oraz prefabrykowane fundamenty, elementy podłogi parteru i stropy ze zbrojonego betonu. Konstrukcja stropów umożliwia prowadzenie w nich przewodów instalacyjnych - od spodu mają one drewniany ruszt, do którego podwiesza się sufit z płyt g-k. Ich górna powierzchnia jest na tyle gładka, że bezpośrednio na niej można układać posadzkę.

  • Parametry cieplne. Współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych wynosi 0,2 W/(m2.K).

  • Warunki budowy i użytkowania. Na przygotowanie prefabrykowanych fundamentów i zmontowanie elementów w całość wystarczy tydzień. Dzięki temu, że wszystkie elementy konstrukcyjne są prefabrykowane, a podczas ich montażu nie prowadzi się mokrych robót, budowa tylko w niewielkim stopniu jest zależna od warunków atmosferycznych. Firma buduje domy do stanu surowego otwartego lub zamkniętego.

  • Cena*: stan surowy otwarty - 700 zł/m2; surowy zamknięty - 1350 zł/m2 (www.mabudo.pl).

    Ściany keramzytobetonowe

  • Elementy. Wielkowymiarowe. Produkuje się je z mieszanki keramzytobetonowej. Ich grubość wynosi od 10 do 24 cm, a pozostałe wymiary dostosowuje się do projektu domu i specyfiki technologii.

  • Możliwości zastosowania. Technologia daje bardzo duże możliwości projektowe - są realizowane zamówienia według projektów indywidualnych, nawet tych najbardziej skomplikowanych. Domy mogą mieć kilka kondygnacji, a ściany, stropy, podciągi - różne formy geometryczne. Ściany zewnętrzne mogą być wykonane jako dwu-lub trójwarstwowe. Na budowę oprócz kompletu elementów ściennych są przywożone również prefabrykowane stropy z płyt betonowych. W ścianach fabrycznie rozprowadzone jest uzbrojenie instalacji elektrycznej (rurki i puszki elektryczne) oraz są wykonane otwory i bruzdy na poprowadzenie przewodów i rur instalacyjnych.

  • Parametry cieplne. Współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych wynosi od 0,2 do 0,25 W/(m2.K) - zależnie od rodzaju i grubości warstwy ocieplenia. Ocieplenie ścian zazwyczaj wykonuje się na budowie.

  • Warunki budowy i użytkowania. Średniej wielkości dom jednorodzinny może być zbudowany do stanu surowego otwartego w ciągu kilku dni. Budynek trzeba wykończyć od zewnątrz. Wewnętrzna powierzchnia ścian jest na tyle gładka, że na ściany bezpośrednio można nakleić tapetę lub pomalować je po nałożeniu cienkiej warstwy gipsu. Ściany z keramzytobetonu są niepalne, mają dobrą izolacyjność akustyczną i termiczną, a także dużą akumulacyjność cieplną (jedyny w Polsce certyfikowany dom pasywny został wybudowany właśnie z prefabrykatów keramzytobetonowych - w systemie Praefa).

  • Cena*: stan surowy otwarty - około 600 zł/m2; surowy zamknięty - 1600-1800 zł/m2; deweloperski - około 2400 zł/m2 (www.praefa.com).

  • Prefabrykowane mury z pustaków

  • Elementy. Wielkowymiarowe elementy ścienne zbudowane w fabryce z ceramicznych pustaków Porotherm (17,5 cm) z gotowymi otworami na okna i drzwi. Po przywiezieniu na budowę są ustawiane na fundamencie (może go wykonać firma, gdy budowa znajduje się w promieniu do 50 km od siedziby), a po zmontowaniu domu - ocieplane 10-centymetrową warstwą styropianu i tynkowane.

  • Możliwości zastosowania. Technologia umożliwia stawianie domów do siedmiu kondygnacji - według gotowych projektów firmy i projektów indywidualnych. Z prefabrykatów ceramicznych wykonuje się ściany zewnętrzne (dwuwarstwowe) oraz ściany wewnętrzne konstrukcyjne. Wykończenie ścian - tynk cementowo-wapienny. Ściany działowe stawia się z płyt g-k mocowanych do stalowego stelaża wypełnionego wełną mineralną. Stropy mają konstrukcję drewnianą lub są wykonywane z półprefabrykowanych płyt Filigran. Konstrukcja dachu - z prefabrykowanej więźby dachowej. Na budowę mogą być też dostarczone prefabrykowane schody drewniane.

  • Parametry cieplne. Współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych z ociepleniem wynosi 0,26-0,27 W/ (m2.K).

  • Warunki budowy i użytkowania. Firma buduje domy do stanu surowego otwartego, zamkniętego lub pod klucz. Wykonanie stanu surowego otwartego dla średniej wielkości domu jednorodzinnego trwa około tygodnia. Zbudowanie domu pod klucz zajmuje około dziewięciu tygodni (nie licząc wykonania fundamentu).

  • Cena*: stan pod klucz - około 2500 zł/m2 (www.interhouse.pl)

    Prefabrykaty o drewnianej konstrukcji szkieletowej

  • Elementy. Wielkowymiarowe. Mogą to być całe ściany zewnętrzne i wewnętrzne o drewnianej konstrukcji szkieletowej. Między słupami nośnymi takich ścian jest umieszczona wełna mineralna, pełniąca funkcję izolacji termicznej oraz akustycznej. Od zewnątrz wełnę osłania folia wiatroizolacyjna, a od wewnątrz - paroizolacyjna. Szkielet jest obustronnie usztywniony płytami OSB lub płytami cementowo-włóknowymi. Jako okładzinę ścian od wewnątrz najczęściej stosuje się płyty g-k. Elewacja może być wykonana z drewna, sidingu, płytek elewacyjnych imitujących klinkier lub z naturalnego klinkieru. Fundament zwykle wykonuje firma.

  • Możliwości zastosowania. Domy stawia się zarówno według projektów gotowych, jak i indywidualnych. Ściany zewnętrzne i stropy wykonywane są z płyt prefabrykowanych. Prefabrykowane są także elementy drewnianej więźby dachowej - zwykle są to lekkie wiązary kratownicowe, oraz schody. Okna i drzwi przeważnie są już zamontowane w elementach ściennych.

  • Parametry cieplne. Współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych zwykle wynosi 0,2-0,3 W/(m2.K). Gdy zwiększy się grubość ścian oraz warstwy ociepleniowej, można osiągnąć współczynnik U dochodzący do 0,13 W/(m2.K).

  • Warunki budowy i użytkowania. Na przygotowanie elementów ściennych i stropowych czeka się około dwóch miesięcy. Montaż domu do stanu surowego zamkniętego trwa kilka dni. Firmy budują również domy do stanu deweloperskiego lub pod klucz - według życzenia klienta. Budynki szkieletowe nie są tak wytrzymałe, jak domy z prefabrykatów keramzytobetonowych czy ceramiki. Ich wadą jest też mniejsza odporność na ogień. Jednak jakość prefabrykowanych, drewnianych domów szkieletowych (w tym odporność na zawilgocenie, korozję biologiczną i ogień) zwykle jest znacznie lepsza niż podobnych domów wykonywanych od podstaw na budowie. Mają one również bardzo dobrą izolacyjność termiczną.

  • Cena*: stan deweloperski - od 1800 zł/m2; pod klucz - od 2100 zł/m2 (www.unibud.com.pl; www.domikon.pl)

    Prefabrykaty imitujące mur pruski

  • Elementy. Wielkowymiarowe. Są to prefabrykowane ściany o drewnianej konstrukcji szachulcowej (z drewna klejonego warstwowo). Mają dwie podstawowe warstwy: zewnętrzną (konstrukcyjno-elewacyjną) oraz wewnętrzną. Zewnętrzna imituje mur pruski. Składa się z belek drewnianych, między którymi jest umieszczony styropian, do którego są przyklejone płytki elewacyjne przypominające stary mur. Warstwę wewnętrzną tworzy szkielet drewniany z ociepleniem z wełny mineralnej zabezpieczonym izolacją przeciwwilgociową. Usztywniają go płyty OSB, do których są zamocowane płyty g-k. Elementy są ustawiane na przygotowanym wcześniej fundamencie (może go wykonać firma).

  • Możliwości zastosowania. Domy stawia się zarówno według projektów gotowych, jak i indywidualnych (mogą mieć do dwóch pełnych kondygnacji i poddasze). Ich ściany zewnętrzne wykonuje się z prefabrykatów o konstrukcji szachulcowej. Ściany wewnętrzne i stropy mają drewnianą konstrukcję szkieletową i są pokryte płytami g-k. Alternatywnie wykonuje się strop "nagi", z widocznym belkowaniem. Konstrukcja dachu - z prefabrykowanej więźby dachowej.

  • Parametry cieplne. Współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych wynosi 0,15-0,16 W/(m2.K) przy ścianie grubości 25 cm z ociepleniem ze styropianu o grubości 10 cm.

  • Warunki budowy i użytkowania. Firma buduje domy do stanu surowego otwartego, zamkniętego lub pod klucz. Na przygotowanie elementów czeka się sześć tygodni. Ich zmontowanie do stanu surowego otwartego zajmuje zaledwie 24 godziny. Dalsze prace do wykończenia domu pod klucz to około siedem tygodni. Domy są bardzo ciepłe, ale ich ściany mają niewielką akumulacyjność cieplną. Szybko się nagrzewają i szybko tracą ciepło, dlatego zalecane jest w nich stosowanie ogrzewania podłogowego. Ich szczególnym atutem jest oryginalny wygląd - uzyskanie podobnego efektu w sposób tradycyjny byłoby bardzo pracochłonne.

  • Cena*: stan pod klucz - około 2500 zł/m2 (www.interhouse.pl)

    Domy modułowe Bumati

  • Elementy. Gotowe, przestrzenne moduły ocieplone wełną mineralną i styropianem, ściany z tworzywa keramzytowego o spoiwie cementowym. W całości są przygotowywane w fabryce - łącznie z elewacjami, stolarką okienną i drzwiową oraz wszystkimi instalacjami. Na plac budowy transportuje się je platformami samochodowymi. Moduły mają specjalny strop dolny o wielowarstwowej konstrukcji, odpowiednio zaizolowany termicznie, który umożliwia takie posadowienie budynku, że pomiędzy nim a gruntem pozostaje przestrzeń.

  • Możliwości zastosowania. Domy Bumati to katalogowe budynki parterowe z płaskim lub dwuspadowym dachem. Wszystkie projekty są prezentowane na stronach internetowych firmy.

  • Parametry cieplne. Współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych wynosi 0,2 W/(m2.K).

  • Warunki budowy i użytkowania. Zamówienia na domy można składać przez internet. Czas na realizację zamówienia to około 4 miesiące. Montaż domu zajmuje zaledwie tydzień. Na życzenie klienta dom może być kompletnie wykończony wewnątrz - z pełnym wyposażeniem kuchni, łazienek i toalet (meble, zabudowa, ceramika, sprzęt AGD).

  • Dzięki temu, że domy Bumati to powtarzalne, systemowe rozwiązania konstrukcyjne, technologiczne i funkcjonalne, wyeliminowano w nich typowe błędy projektowe i wykonawcze. Mają lepszą jakość niż domy tradycyjnie wznoszone na budowie, ponieważ większość prac jest wykonana pod ścisłą kontrolą w zakładzie produkcyjnym. Domy te mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną. Ściany dobrze akumulują ciepło i dobrze chronią przed hałasem.

  • Cena: stan pod klucz 6000-10 000 zł/m2 (z VAT) zależnie od standardu wyposażenia (www.buma.com.pl)

    *Do ceny trzeba dodać 7% VAT.











    • Więcej o:

    Skomentuj:

    Ekspresowe domy z prefabrykatów