Ekspresowe domy z prefabrykatów

Tekst: Andrzej Nawrocki, Joanna Jankowska
03.02.2009 , aktualizacja: 03.06.2008 15:24
A A A Drukuj
Jeden z projektów Bumati. Wszystkie to budynki parterowe o współczesnej, prostej w formie architekturze

Jeden z projektów Bumati. Wszystkie to budynki parterowe o współczesnej, prostej w formie architekturze (Fot. BUMA FREE DOM)

Minęły czasy, kiedy dom wznosiło się kilka, a nawet kilkanaście lat. Teraz buduje się szybciej. A najszybciej - z prefabrykatów.
Z prefabrykatów wznoszono domy już od dawna. Były to jednak bloki mieszkalne z wielkiej płyty, budowane byle jak i bardzo długo. Dziś budynki prefabrykowane kupują ci, którzy chcą szybko wprowadzić się do własnego domu, nie poświęcając czasu na doglądanie i zaopatrywanie budowlańców.

Rynek oferuje kilka takich technologii. Są to zarówno budynki montowane z elementów małowymiarowych (paneli, płyt warstwowych lub szalunkowych), jak i z wielkowymiarowych, czyli wielkiej płyty. Szczytem prefabrykacji są zaś domy modułowe, składane w całość dosłownie z kilku części. Ich elementy są formami przestrzennymi.

Od projektu do domu pod klucz

Firmy oferujące budowę domów prefabrykowanych przeważnie dysponują katalogiem własnych projektów gotowych. Najprościej jest wybrać spośród nich jedną z propozycji. Można również zgłosić się z własnym projektem. Na jego podstawie firma przygotuje wszystkie elementy domu - jeśli są to prefabrykaty wielkowymiarowe, lub sporządzi zestawienie elementów i projekt wykonawczy - dla prefabrykatów małowymiarowych.

Po skompletowaniu potrzebnych elementów firma dowozi je pod wskazany adres i zaczyna montaż domu na przygotowanych wcześniej fundamentach. Muszą być one zrobione ściśle według projektu, dlatego najlepiej jest, gdy wykonanie fundamentów powierzy się głównemu wykonawcy. Podniesie to nieco koszt budowy, ale zabezpieczy nas przed ewentualnymi poprawkami i niedotrzymaniem terminów określonych w umowie. Fundamenty najczęściej mają postać płyty fundamentowej, ale mogą to być również tradycyjne ławy ze ścianami fundamentowymi, a nawet z piwnicami.

Pracownicy firmy montują dom do stanu, jaki określono w umowie - zazwyczaj surowego zamkniętego, a więc ze ścianami zewnętrznymi i wewnętrznymi, stropami, schodami, dachem oraz przyłączami instalacyjnymi. Niekiedy stan surowy zamknięty obejmuje też montaż okien, zrobienie wylewek podłogowych, ułożenie okładzin z płyt gipsowo-kartonowych lub tynków podkładowych, a także izolacji termicznej poddasza. Jeżeli inwestora stać na większy wydatek, może sobie zażyczyć doprowadzenia budowy pod klucz, czyli z wykończeniem i instalacjami.

Dom z paczkiMniejszy kredyt na kanadyjczykaPłyty zrębkocementowe Velox

 • Elementy. Małowymiarowe. Wytwarza się je ze zrębków drzewnych i mieszanki cementowej wzbogaconej szkłem wodnym. Mają 2 m długości, 0,5 m szerokości i 3,5 cm grubości. Jeśli są z ociepleniem ze styropianu, ich grubość wynosi 13,5, 15,5 lub 18,5 cm. Z płyt ustawia się na fundamencie szalunek, który jest wypełniany mieszanką betonową.

 • Możliwości zastosowania. Technologia umożliwia budowanie domów aż do dwudziestu kondygnacji - według projektów gotowych i indywidualnych. Z płyt ocieplonych robi się szalunek ścian zewnętrznych, z płyt zwykłych - ścian wewnętrznych. Na ścianach opiera się stropy gęstożebrowe - z płyt zmontowanych w skrzynki, pomiędzy którymi układa się zbrojenie; całość jest zalewana betonem.

 • Parametry cieplne. Współczynnik przenikania ciepła U ścian zewnętrznych z płyt ocieplonych wynosi od 0,2 do 0,27 W/ (m2.K). Wartość ta może być inna w zależności od stopnia docieplenia budynku.

 • Warunki budowy i użytkowania. Płyty zrębkocementowe mają dosyć dobrą odporność na owady i grzyby. Doskonale tłumią hałas. Uznaje się je za materiał niezapalny. Charakteryzują się też dobrą paroprzepuszczalnością. Ich powierzchnia jest chropowata, dobrze więc przylega do niej tynk. Budowa domu nie jest jednak zbyt łatwa. Doprowadzenie go do stanu surowego otwartego zajmuje od półtora do dwóch miesięcy.

 • Cena*: stan surowy otwarty - 800-1000 zł/m2 (www.velox.com.pl)

  Panele styropianowe Epoka

 • Elementy. Małowymiarowe; mają stalową konstrukcję szkieletową wypełnioną styropianem. Ich grubość wynosi 9, 14 lub 19 cm, długość od 50 do 360 cm i szerokość od 10 do 122 cm. Wewnątrz paneli znajdują się pionowe i poziome kanały, którymi można prowadzić przewody instalacyjne. Ściany wymagają wykończenia na zewnątrz i wewnątrz.

 • Możliwości zastosowania. Technologia umożliwia budowanie domów do trzech pełnych kondygnacji - według projektów gotowych i indywidualnych. Z paneli wykonuje się zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Stanowią one również wypełnienie stropów o konstrukcji z drewnianych belek. Do budowy dachu wykorzystuje się specjalne panele dachowe. Fundament wykonuje firma.

 • Parametry cieplne. Współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych wynosi 0,19W/ (m2.K).

 • Zobacz także
  • Ekspresowe domy z prefabrykatów damianbsc 08.02.08, 20:12

   w koncu - tak sie buduje swiat»

  • Re: Ekspresowe domy Modułowe microbi-1 10.07.08, 15:55

   najszybciej budują w Modulo-Quick domy z modułów w dowolnej aranżacji wewnątrzbudynków.»

  • Ekspresowe domy z prefabrykatów kobieta-znudzona 02.09.08, 14:48

   Z prefabrykatów wznoszono domy już od dawna. Były to jednak bloki mieszkalne z wielkiej płyty, budowane byle jak i bardzo długo. Dziś budynki prefabrykowane kupują ci, którzy chcą szybko »

  Materiały budowlane

  Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych