Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Problemy z drewnianą elewacją

Tekst: Marcin Stankiewicz

Drewno to piękny i praktyczny materiał, dlatego bardzo często wykorzystywane jest do budowy całych domów lub przyozdabiania fasad murowanych. Niestety nieodpowiednio zabezpieczone, szybko się niszczy i może bezpowrotnie stracić swój pierwotny urok i właściwości.

ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI DOM DREWNIANY Z BALI , PARTEROWY , Z GARAZEM FOT. LILIANA JAMPOLSKA PUBLIKACJA LADNY DOM NR 8 (106) - 8 2007
Szerokie deski elewacyjne z zachowanym usłojeniem drewna podkreślają swojski charakter domu z bali
Fot. Liliana Janus-Jampolska
Decydując się na zastosowanie drewna w swoim domu musimy poznać sposoby jego konserwacji i pielęgnacji. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez długie lata. Poniżej przedstawiamy wybrane problemy związane z użytkowaniem fasad drewnianych oraz proste wskazówki jak sobie z nimi radzić.

Poszarzałe drewno

Niezabezpieczone deski elewacyjne wystawione na działanie słońca po kilku miesiącach zaczynają szarzeć. Konserwację tak zmienionej powierzchni zaczyna się od starcia papierem ściernym poszarzałej warstwy. To żmudna, ale konieczna praca, a ułatwi ją zastosowanie szlifierki mechanicznej. W celu wygładzenia powierzchni drewna ostatni szlif wykonuje się przy użyciu drobnoziarnistego papieru (np. o ziarnistości 180). Gładka płaszczyzna lepiej odprowadza wodę, utrudnia osadzanie się grzybni oraz jest mniej podatna na zabrudzenia.

Glony, porosty, mchy i grzyby

Jeśli dom stoi w zacienionym i wilgotnym miejscu, jest dodatkowo narażony na działanie glonów, porostów, mchów lub grzybów. O ile elementy drewniane z powierzchniowymi naroślami można uratować, o tyle te zaatakowane przez grzybnię od środka często nadają się tylko do wymiany. Zakażone od wewnątrz drewno łatwo zidentyfikować, ponieważ jest zbutwiałe, czyli miękkie, kruszy się i ma zmienioną barwę. Mniej groźne zewnętrzne wykwity należy usunąć za pomocą szpachelki czy też szczotki o twardym włosiu i wody z detergentem. Jeżeli zastosujemy wodę, trzeba odczekać minimum dzień, aż drewno wyschnie. Kolejny etap to szlifowanie desek papierem ściernym, aż do warstwy surowego i niezainfekowanego materiału. Zdrową i suchą powierzchnię nasącza się impregnatem grzybobójczym, który zneutralizuje potencjalne, niewidoczne dla oka grzybnie (bywa, że mogą jeszcze znajdować się w głębszych warstwach drewna).

Korozja biologiczna - sinizna

Niektóre gatunki grzybów powodują powierzchniowe przebarwienia w postaci niebiesko-szarych plam, nazywane sinizną drewna. Sinizna nie wpływa na jego wytrzymałość, ale mocno i trwale zmienia estetykę elewacji. Renowacja powierzchni zainfekowanych sinizną jest trudna, ponieważ bardzo często schorzenie sięga w głąb drewna. Jeżeli podczas szlifowania desek widać, że plamy nadal się utrzymują, oznacza to, że trzeba zastosować impregnat grzybobójczy.

Niechciani lokatorzy - owady

Groźne dla drewna owady rozwijają się w każdych warunkach. Zasiedlają nie tylko zawilgocone i zagrzybione budynki, ale również te suche. Ich obecność rozpoznaje się po licznych otworach. Osłabione elementy drewniane - takie, które się kruszą i są miękkie - wymagają wymiany. Jeśli zaś poziom zniszczeń nie jest zbyt duży, wystarczy zastosować środek owadobójczy. Nie można jednak poprzestać na zwykłym naniesieniu preparatu pędzlem. Konieczne jest również wstrzyknięcie go bezpośrednio do otworu żerowania. Czynność tę wykonuje się za pomocą specjalnego aplikatora albo zwykłej strzykawki lekarskiej.

Uwaga: Wszystkie prace konserwatorskie powinny być wykonywane z zastosowaniem środków ostrożności. Podczas szlifowania powierzchni drewnianych należy używać masek oraz okularów ochronnych. Przy nakładaniu produktów chemicznych niezbędne jest noszenie odzieży ochronnej zabezpieczającej przed kontaktem preparatu ze skórą oraz okularów ochronnych.



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Problemy z drewnianą elewacją