Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ściany poddasza

Odpowiada: Tomasz Rybarczyk

W moim domu niedługo będzie robiony strop nad parterem, a następnie wznoszone ściany poddasza. Czy budować je tak samo jak ściany parteru, czy też wymagają one jakiegoś specjalnego wzmocnienia? Maciej J., Poznań

Ściany nośne poddasza są obciążone drewnianą konstrukcją więźby dachowej. Obciążenia "spływające" z niej powinny przejąć poniżej usytuowane ściany nośne - dla poddasza są to ściany kolankowe i częściowo ściany szczytowe.
Ściany nośne poddasza są obciążone drewnianą konstrukcją więźby dachowej. Obciążenia "spływające" z niej powinny przejąć poniżej usytuowane ściany nośne - dla poddasza są to ściany kolankowe i częściowo ściany szczytowe.
Fot. Tomasz Rybarczyk
Ściany kolankowe

Są to ściany zewnętrzne o wysokości niepełnej kondygnacji; opiera się na nich konstrukcja dachu. Dzięki nim w budynkach o tradycyjnej więźbie podwyższa się kondygnację poddasza, przez co staje się ono praktyczniejsze i łatwiejsze do użytkowania niż takie bez ścian kolankowych.

Na ścianach kolankowych układa się belki drewniane ( murłaty), na których opierają się krokwie. Ponieważ krokwie są pochylone, obciążają ściany kolankowe nie tylko pionowo, ale też powodują ich "wypychanie" na zewnątrz budynku. To wyjątkowo niekorzystny układ obciążeń dla ścian, które znakomicie przenoszą obciążenia pionowe. Można go jednak przejąć, jeśli odpowiednio wzmocni się ściany kolankowe.

Wzmocnienie to polega na wykonaniu w ścianach słupów żelbetowych zakotwionych w wieńcach stropu nad parterem oraz ułożeniu belki żelbetowej (wieńca) pod murłatę. Tego typu wzmocnienie wykonuje się we wszystkich ścianach kolankowych, bez względu na to, z czego są budowane.



Ściany szczytowe

To ściany wypełniające przestrzeń pomiędzy stropem, ścianami kolankowymi i połaciami dachu. Z reguły mają sporą powierzchnię narażoną na parcie wiatru. Obciążenie to jest bardzo duże; zdarza się nawet, że wiatr wywraca ścianę w trakcie murowania albo już wymurowaną, jeśli nie jest ona odpowiednio zabezpieczona. Zarysowania ścian mogą również spowodować poziome odkształcenia dachu. Dlatego ściany szczytowe również należy wzmacniać elementami żelbetowymi. Może to być wieniec obwodowy (na zdjęciu) lub różnego rodzaju usztywnienia, np.:

- ściana nośna, przemurowana ze ścianą szczytową;

- żelbetowe belki (zespolone z wieńcem pod murłatę w ścianie kolankowej);

- słupki wystawione z wieńca stropowego niższej kondygnacji.

Żelbetowe wzmocnienia

W ścianach jednowarstwowych (bez ocieplenia) żelbetowe wzmocnienia najwygodniej i najlepiej wykonać w kształtkach U, które stanowią szalunek tracony dla elementów żelbetowych (rysunek 1) . To bardzo ułatwia wykonawstwo. Należy przy tym pamiętać, by do środka kształtek U, ale od zewnętrznej strony ścian domu, włożyć izolację termiczną (na zdjęciu) .

W ścianach warstwowych (z ociepleniem) elementy żelbetowe wykonuje się w tradycyjnych szalunkach z desek, które później się demontuje. Następnie od strony zewnętrznej wykonuje się izolację termiczną całej ściany (rysunek 2) .

Uwaga! Bez względu na to, czy będziemy budować ściany z ociepleniem, czy bez, na etapie wykonywania wieńca stropowego należy pamiętać, żeby wystawić z niego zbrojenie - będzie potrzebne do zakotwienia w nim słupów ścian kolankowych i szczytowych. Odpowiednie zakotwienie zbrojenia jest bardzo ważne, dlatego zawsze musi to skontrolować kierownik budowy.



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail



Skomentuj:

Ściany poddasza