Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Akcesoria dachowe - praktyczne porady

Dorota Lisik

Akcesoria dachowe - choć są niewielkie - pełnią bardzo ważną funkcję. To one w dużym stopniu wpływają na koszt wykonania dachu, jego trwałość oraz estetykę. Dlatego warto bardzo uważnie przyjrzeć się zarówno ich rodzajom, jak i zalecanemu montażowi, bo przy tym popełnia się najwięcej błędów.

dach, dachówka cementowa
Do akcesoriów dachowych należą także elementy ozdobne, często w formie szpica, lunatyka czy różnych zwierząt - kota, koguta, delfina, sowy. Pełnią one funkcję stricte dekoracyjną - dzięki nim dach się wyróżnia
Fot. Braas
Akcesoria dachowe - elementy wykończeniowe zapewniające trwałość pokrycia i bezpieczeństwo poruszania się po dachu - znajdziemy na każdym dachu spadzistym krytym dachówką ceramiczną lub cementową. W zależności od typu i kształtu dachu różni się tylko ich liczba. Do wykonania najprostszych dachów dwuspadowych o małych połaciach wystarczy zastosowanie zaledwie kilku rodzajów dodatkowych elementów. Przeciętne dachy wymagają montażu kilkunastu ich typów, a te największe i najbardziej skomplikowane, wielopłaszczyznowe - nawet powyżej dwudziestu rodzajów akcesoriów. Trzeba mieć więc świadomość, że dużo zależy od projektu domu, jaki wybierzemy.

Akcesoria konieczne czy nie?

Widząc liczbę akcesoriów dachowych uwzględnionych w projekcie lub wyliczonych przez hurtownię, inwestorzy zastanawiają się czasem, czy na pewno wszystkie są niezbędne. Odpowiedź prawie zawsze brzmi: tak! Od akcesoriów zależy tak ważna dla wszystkich warstw dachu wentylacja. Bez nich niemożliwa byłaby dachowa komunikacja do komina czy szczelność w miejscach przeprowadzenia niektórych elementów z wnętrza domu na dach, na przykład anten. Bezpośrednio wpływają one także na wygląd całego dachu, zapewniając mu estetyczne wykończenie i bezpieczeństwo.

Akcesoria a koszt pokrycia

Najtańsze akcesoria to niewielki wydatek. W cenie od 10 do 30 zł za sztukę kupimy między innymi gąsiory, dachówki wentylacyjne, połówkowe czy śniegołapy. Najwięcej zapłacimy za kominki odpowietrzające i wentylacyjne, łączniki kalenic i dachówki specjalne, na przykład przeprowadzające przewody od kolektorów słonecznych (często powyżej 200 zł za sztukę). Jednak rzadko kiedy możemy z nich zrezygnować bez pogorszenia jakości wykonania dachu. Początkowe oszczędności mogą więc okazać się bardzo pozorne. Na przykład cena dachówki wentylacyjnej to mniej niż 1% wartości całego pokrycia. Brak tego elementu może uniemożliwić właściwą cyrkulację powietrza pod pokryciem, prowadząc do zawilgocenia więźby, a nawet jej gnicia i osłabienia całej konstrukcji. Pominięcie niektórych akcesoriów może spowodować, że dach trzeba będzie naprawiać lub nawet układać od nowa. Generuje to koszty dwu- lub nawet trzykrotnie wyższe, niż fachowe wykonanie pokrycia w kompletnym systemie.

Jak zaoszczędzić na akcesoriach

Bardzo drogie akcesoria specjalne czasem można zastąpić innymi, na przykład dachówki solarne - antenowymi. Takie zmiany wymagają jednak konsultacji z dekarzem. Są również elementy, które można zamontować na dachu później, nie generując dużych kosztów dodatkowych. Należą do nich między innymi płotki przeciwśniegowe. Jednakże na podstawie wyliczeń uwzględniających koszty wykonawcze (dniówki dla dekarzy) łatwo udowodnić, że bardziej opłaca się wykonać cały dach razem z elementami dodatkowymi raz, a dobrze.

Zaoszczędzić jednak - i to znacznie - możemy już na etapie wybierania projektu. Akcesoria dachowe, choć małe i liczone na sztuki, wpływają zasadniczo na koszt zakupu całego pokrycia. Szacując cenę dachu, często o tym zapominamy. Tymczasem nie wystarczy pomnożenie powierzchni połaci przez zużycie dachówek podstawowych na 1 m˛. Dlatego jeśli mamy bardzo napięty budżet, powinniśmy koszt akcesoriów wyliczyć jeszcze przy wyborze projektu. Może ze względów finansowych warto wybrać dach prostszy, mniej efektowny, ale za to lżejszy dla portfela?

Kilka praktycznych rad

Rodzaj i rozmieszczenie akcesoriów powinny być uwzględnione już w projekcie. W obliczeniu liczby potrzebnych elementów pomaga hurtownia. Dobrze, aby poprawność wyliczeń zweryfikowała firma dekarska. Jest to ważne, ponieważ gdy kupimy zbyt dużo elementów, będzie trudno je odsprzedać i odzyskać pieniądze, jeśli za mało - możemy mieć problem z dokupieniem brakujących materiałów tak, by nie opóźnić budowy. Zwykle najlepiej jest wybrać - w miarę możliwości - całe pokrycie wraz z akcesoriami od jednego producenta. Dzięki temu zyskujemy pewność, że wszystkie elementy do siebie pasują, mają to samo wykończenie powierzchni i barwę. Całość tworzy estetyczne i trwałe pokrycie dachowe, łatwiej jest również przeprowadzić reklamację. Warto podkreślić, że wszystkie dachówki oraz elementy wykończeniowe najlepiej jest zamawiać razem, w jednej hurtowni. Unikniemy wówczas kosztów związanych z dwukrotnym transportem materiałów na miejsce budowy.

Akcesoria dachowe oferują m.in.:

Braas, www.monier.pl

Ebm Polska, www.ebmpolska.pl

MDM, www.mdmsa.com

Röben, www.roben.pl

Wienerberger, www.wienerberger.pl

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Akcesoria dachowe - praktyczne porady