Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wieniec stropowy: zbrojenie i izolacja termiczna

Iwona Szczepaniak

Wieniec stropowy jest belką żelbetową, którą wykonuje się na ścianach nośnych. Jej zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu. Dzięki temu jest on zdecydowanie bardziej odporny na nierównomierne osiadanie.

wieniec stropowy
Wieniec stropowy wymaga właściwie zakotwionego zbrojenia w narożach i skrzyżowaniach
Fot. Xella
Żelbetowe belki, czyli wieńce, powinny być wykonane wokół wszystkich stropów, w miejscu ich oparcia na ścianach nośnych domu. Oczywiście, najważniejsze są wieńce ułożone na ścianach zewnętrznych, ale nie wolno pomijać ich wykonania na ścianach wewnętrznych. Ważną kwestią jest izolacyjność termiczna wieńców stropowych. Są one wykonane z żelbetu - materiału zimniejszą niż ten, z którego wznosi się ściany zewnętrzne domu. Aby więc nie stały się mostkami termicznymi, wymagają odpowiedniej izolacji. Z tego względu w ścianach dwu- i trójwarstwowych wieńce wykonuje się na pełną szerokość muru nośnego, a potem całość ociepla. Natomiast w ścianach jednowarstwowych, których nie izoluje się termicznie, wieńce stropowe muszą być ocieplone już w momencie ich wykonywania.

Zbrojenie wieńca stropowego

Aby wieniec mógł dobrze spełniać swe zadanie, należy zadbać o jego odpowiednie zbrojenie. Zwykle wykonuje się je z czterech prętów o średnicy 12-16 mm, przeważnie ze stali żebrowanej. Układa się je po dwa górą i dołem, a następnie wiąże ze sobą strzemionami z prętów o średnicy 4,5-6 mm. Zazwyczaj zbrojenie wieńca układa się tak, aby dolne pręty opierały się bezpośrednio na końcach belek stropowych. Jednak zdecydowanie lepiej jest, gdy dolne pręty będą pod belkami. Dzięki temu wieniec ma wysokość większą niż grubość stropu, a w związku z tym również większą nośność i sztywność (zależą one przede wszystkim od wysokości wieńca; w mniejszym stopniu od jego szerokości). Aby jednak można było wykonać taki wieniec, prefabrykowane belki stropowe należy unieść około 4 cm ponad wierzch ścian i podeprzeć stemplowaniem (rygami) ułożonym bezpośrednio przy ścianach. Trzeba też uważać przy betonowaniu wieńca; mieszankę betonową trzeba zawibrować, by dokładnie wypełniła przestrzeń pod belkami stropowymi. Bardzo ważną sprawą, o której często zapomina się na budowach, jest odpowiednie zakotwienie zbrojenia w narożach i skrzyżowaniach wieńców. W tych miejscach końce prętów podłużnych powinny dochodzić do prętów zewnętrznych, a ich końce powinny być wygięte pod kątem 90 st. Bywa jednak, że wykonawcy nie chcą wyginać prętów, uważając to za rzecz niewykonalną. W takiej sytuacji trzeba zastosować dodatkowe pręty o tej samej średnicy, wygięte w kształcie litery L (zwane potocznie fajkami). W ten sposób zostaje zapewniona ciągłość zbrojenia wszystkich wieńców stropowych.

Izolacja termiczna wieńca stropowego

Do niedawna wieniec stropowy był w ścianach zewnętrznych miejscem potencjalnie słabszym pod względem termicznym, przez które szybko uciekało z domu ciepło (czyli, posługując się językiem fachowym - był mostkiem termicznym). Takie ściany - nawet jeśli były od zewnątrz ocieplone warstwą styropianu lub wełny mineralnej - stanowiły zbyt słabą izolację zimnego wieńca stropowego, zwłaszcza w porównaniu do ścian wykonanych z ciepłego materiału, na przykład betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej. Teraz zmieniły się jednak wymagania dotyczące grubości izolacji termicznej ścian domu (a także świadomość inwestorów). Ich współczynnik przenikania ciepła U nie może być obecnie większy niż 0,25 W/(m2K), a jeszcze lepiej, by był niższy niż nakazują przepisy i wynosił na przykład 0,2 W/(m2K).

Ściany jednowarstwowe. Wieniec stropowy w takiego rodzaju ścianach zewnętrznych jest miejscem słabszym pod względem ciepłochronności. Z tego powodu jego zewnętrzną płaszczyznę należy ocieplić kilkucentymetrową (6-8 cm) warstwą styropianu lub wełny mineralnej. Od zewnątrz stosuje się osłonę z tego samego materiału, z którego wykonuje się ścianę zewnętrzną. Dzięki temu nie ma problemów z tynkowaniem ścian. Najlepiej do tego wykorzystać systemowe elementy docieplenia wieńca.

Ściany dwu- i trójwarstwowe. W takich ścianach nietrudno jest o dobre ocieplenie wieńca. Po wykonaniu jest on - tak samo jak ściany zewnętrzne domu - izolowany warstwą wełny mineralnej lub styropianu. Dla wyrównania współczynnika przewodzenia ciepła w ścianach wykonanych z materiałów o dużej ciepłochronności, wieniec stropowy warto dodatkowo ocieplić. Wymaga to zmniejszenia o kilka centymetrów jego szerokości. Nie ma to jednak wpływu na wytrzymałość wieńca.

By gotowa ściana dwu- i trójwarstwowa miała odpowiedni współczynnik przenikania ciepła U, do jej ocieplenia potrzeba warstwy styropianu lub wełny mineralnej o grubości 12-18 cm (ze względów technologicznych lepiej nie przekraczać 20 cm). Dzięki temu zostanie również dobrze ocieplone miejsce zimnego żelbetowego wieńca.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład







    Więcej o:

Skomentuj:

Wieniec stropowy: zbrojenie i izolacja termiczna