Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dachówki - jeszcze o blachodachówkach

Tekst Arkadiusz Krześniak, rysunki Wawrzyniec Święcicki

Blachodachówki, czyli blachy wyprofilowane na podobieństwo tradycyjnych dachówek, są lekkie, ładne i - przeważnie - niedrogie.

Zazwyczaj szerokość jednego arkusza blachodachówki wynosi ok. 1,1 m, a jego długość - od 4 do nawet 8 m. Jeśli dach ma skomplikowany kształt, lepiej wybrać mniejsze arkusze, gdyż oznacza to mniejsze straty materiału.
Zazwyczaj szerokość jednego arkusza blachodachówki wynosi ok. 1,1 m, a jego długość - od 4 do nawet 8 m. Jeśli dach ma skomplikowany kształt, lepiej wybrać mniejsze arkusze, gdyż oznacza to mniejsze straty materiału.
Blachodachówki, czyli blachy dachówkowe można układać na prawie każdym dachu. Nie ma żadnych ograniczeń co do rodzaju i wieku budynku, a dach może mieć całkiem niewielkie nachylenie lub być bardzo stromy.

Na prawie płaskie i na bardzo strome

Minimalne nachylenie dachu, na którym można ułożyć blachodachówkę, zależy od wielkości elementów pokrycia i wynosi:

  • 9 st., jeśli mają to być duże arkusze;

  • 17 st., jeżeli będzie to jednomodułówka, czyli panele, które odpowiadają jednemu rzędowi dachówek.

    Prawie nie ma natomiast ograniczeń co do nachylenia maksymalnego - może to być nawet 90 st. Z blachodachówki można więc ułożyć na przykład pokrycie daszku lukarny, ale też obróbkę jej ścian bocznych. Na połaciach o niewielkim pochyleniu blachodachówka sprawdza się dzięki zapewniającym szczelność złączom podłużnym. Na połaciach bardzo stromych zaś - dzięki lekkości i sposobowi montażu, który polega na przykręcaniu do łat.

    Na proste i skomplikowane

    Skomplikowanie połaci dachowej nie przeszkadza w stosowaniu blach dachówkowych. Oczywiście, im więcej załamań na dachu krytym dużymi arkuszami, tym więcej będzie odpadów pozostałych po odcięciu kawałków arkuszy i tylko część z nich uda się wykorzystać w innych miejscach dachu. Dlatego kiedy kupuje się materiał, warto mieć na względzie zoptymalizowanie ilości, długości oraz położenia arkuszy. Większość sprzedawców korzysta w tym celu ze specjalnego programu komputerowego, a następnie dostarcza na budowę arkusze dobrane i przycięte na długość do konkretnego dachu - na budowie pozostaje tylko dociąć skosy arkuszy.

    Na nowe i stare

    Blachodachówki nadają się do stosowania nie tylko na nowych, ale i na starych dachach, poddawanych renowacji.

    Bez zdejmowania starego pokrycia. Jeśli konstrukcja starego dachu jest mocna, blachę można położyć na starym pokryciu (każdym z wyjątkiem dachówek). Do mocowania blachodachówek na takim podłożu mogą służyć albo kontrłaty i łaty mocowane przez stare pokrycie do konstrukcji dachu, albo specjalne łączniki renowacyjne, umożliwiające podniesienie nowej konstrukcji ponad starą.

    Uwaga! Jeśli starym pokryciem jest uszkodzona (nieszczelna) papa, pod blachodachówkę trzeba ułożyć folię wysokoparoprzepuszczalną.

    W miejsce starego pokrycia. Zdjęcie starego pokrycia umożliwia sprawdzenie, czy konstrukcja pod spodem jest w dobrym stanie i czy rozstaw istniejących łat pasuje do naszego modelu blachodachówki. Jeżeli nie - stare łaty trzeba zerwać, a następnie przybić nowe we właściwym rozstawie lub po prostu dołożyć łat, aby uzyskać żądany rozstaw. Blachy dachówkowe muszą być bowiem podparte pod każdym przetłoczeniem (modułem), czyli co 350 lub 400 mm.

    W prawie każdych warunkach

    Popularne obecnie kolorowe blachodachówki to blachy stalowe ocynkowane (rzadziej aluminiowe), powleczone tworzywem sztucznym. Tworzywowe powłoki nie tylko nadają barwę pokryciu, lecz przede wszystkim znacznie poprawiają jego odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Blachy powlekane można stosować niemal wszędzie, z wyjątkiem rejonów:

  • silnie uprzemysłowionych o wyjątkowo dużym zanieczyszczeniu tlenkiem siarki i dużej agresywności środowiska;

  • nadmorskich o średnim i dużym zasoleniu (np. w Polsce w odległości do kilkuset metrów od brzegu Morza Bałtyckiego).

    Oprócz powlekanych, na rynku dostępne są też blachodachówki z posypką. Ich stalowy rdzeń pokryty jest alucynkiem oraz warstwą kruszywa ceramicznego lub mineralnego. Dzięki temu blachodachówki te do złudzenia przypominają dachówki; niektóre z nich imitują też gont drewniany albo bitumiczny. Są one bardzo trwałe, cięższe i sztywniejsze niż zwykłe blachodachówki. Dobrze tłumią odgłosy deszczu. Zwykle sprzedaje się je w formie jednomodułowej.

    Jak montować

    Pokrycia z blachodachówki układa się dość szybko. Arkusze mocuje się do łat drewnianych lub stalowych za pomocą wkrętów samonawiercających. Oprócz arkuszy blachy mocowane są również obróbki - część przed położeniem blachy (pasy nadrynnowe), część po jej ułożeniu (wiatrownice, gąsiory).

    W trakcie montażu należy zwracać uwagę na opiłki metalu powstające podczas cięcia i przykręcania blach. Trzeba pilnować, żeby były szybko usuwane z połaci dachu i nie wbijały się w powłokę, bo to może zapoczątkować korozję blachy. Po skończonym montażu dobrze jest dach obejrzeć i dokonać tzw. malowania uzupełniającego, to znaczy zaprawić ewentualne rysy i zadrapania, które mogły powstać podczas montażu. Oczywiście, są dobre i doświadczone ekipy dekarskie, które potrafią ułożyć blachę tak, że zadrapań prawie nie ma.

    Jak dbać o dach

    Kiedy pokrycie jest już ułożone i ma zaprawione ewentualne zadrapania, nie wymaga już żadnych dodatkowych zabiegów ochronnych. Zazwyczaj deszcze spłukują z pokrycia większość zanieczyszczeń, czasem tylko trzeba sprzątnąć z niego liście i gałęzie, które zalegają w koszach i załamaniach połaci. Takie miejsca dachu, podobnie jak systemy rynnowe, należy czyścić przynajmniej raz w roku.

    Na powlekanej powierzchni dachu śnieg z reguły się nie utrzymuje. Jeśli jednak zdarza się nam zgarniać go z dachu, trzeba pilnować, aby używanymi do tego narzędziami nie zadrapać malowanej powłoki pokrycia.

    Co kilka lat powierzchnię dachu należy sprawdzić - czy na przykład spadające gałęzie, żołędzie lub kasztany nie zarysowały powłoki zewnętrznej blachy. Jeśli tak się stało, uszkodzone miejsce trzeba umyć łagodnym detergentem, wysuszyć i zamalować farbą zaprawkową (dostępne w małych opakowaniach po 100 ml, z odpowiednim pędzelkiem). Po upływie okresu przewidywanej eksploatacji dachu można pomalować go na nowo (rdzeń blachy i ocynk są najczęściej nienaruszone) odpowiednimi farbami podkładowymi i nawierzchniowymi, zmieniając - jeśli chcemy - jego kolor.

    • Więcej o:

    Skomentuj:

    Dachówki - jeszcze o blachodachówkach