Ocieplenie poddasza - od folii do płyty g-k

Michał Fenrych, URSA
23.09.2010 00:00
A A A
Komfortowe mieszkanie na poddaszu to efekt przestrzegania wszystkich zasad dotyczących jego ocieplania i wykańczania

Komfortowe mieszkanie na poddaszu to efekt przestrzegania wszystkich zasad dotyczących jego ocieplania i wykańczania (Fot. Knauf)

Od poprawności ocieplenia dachu zależy nie tylko to, czy będzie nam ciepło, ale też to, czy nie będziemy mieli kłopotów z wilgocią - nie tylko w pomieszczeniach poddasza.
Na tym etapie prac należy zwrócić uwagę na to, jak przycinana jest wełna. Docięte kawałki powinny być o 1,5-2 cm szersze niż odległość między krokwiami. Taki naddatek sprawia, że wełna po rozprężeniu nie obsunie się pod własnym ciężarem. Z drugiej strony trzeba jednak uważać, żeby nie wypychała folii wstępnego krycia na zewnątrz;

druga - poniżej krokwi, prostopadle do nich, między profilami systemów suchej zabudowy. Jej maksymalna grubość zależy od długości wieszaków mocujących ruszt - zwykle jest to 14 cm.

Rozwiązanie polegające na ułożeniu ocieplenia jednowarstwowo, tylko między krokwiami, nie pozwoli uzyskać współczynnika U=0,25 (wymaganego przez przepisy), a tym bardziej 0,15 (zalecanego przez nas)

Paroizolacja

Poniżej termoizolacji układana jest folia paroizolacyjna. Ma ograniczać przepływ pary wodnej, która napływa z wnętrza budynku i ochrona wełny mineralnej przed zawilgoceniem. Paroizolację najczęściej robi się z folii polietylenowej, o grubości 0,15 lub 0,20 mm. Do profili metalowych przykleja się ją taśmą dwustronnie klejącą. Arkusze folii układa się z zakładami o szerokości ok. 10 cm.

Przy układaniu paroizolacji należy zwrócić uwagę na szczelność wszystkich połączeń - na przykład między arkuszem folii a ścianą szczytową lub murłatą. Najlepiej uszczelnić je specjalną taśmą dwustronnie klejącą lub dodatkowo taśmą rozprężną. Zakleić trzeba też wszystkie przecięcia w folii.

Paroizolacje starszego typu niemal całkowicie blokowały przepływ pary wodnej. Obecnie częściej układane są paroizolacje aktywne, nie tyle blokujące, co regulujące ten przepływ. Rodzaj paroizolacji powinien być dopasowany do ułożonej na dachu folii wstępnego krycia: im większa jest jej paroprzepuszczalność, tym mniej szczelna może być paroizolacja.

Wykonanie izolacji poddasza bez paroizolacji nie jest zalecane, gdyż w ekstremalnych warunkach (duża wilgotność wewnątrz i niska temperatura na zewnątrz) może doprowadzić do skraplania się pary wodnej pod folią i zawilgocenia wełny. Można z niej zrezygnować jedynie wtedy, gdy spełnione są trzy warunki:

- pod dachem znajdują się pomieszczenia suche (np. sypialnie, a nie łazienki),

- wstępne krycie wykonane jest z membrany o wysokiej paroprzepuszczalności,

- w domu zastosowano system wentylacji mechanicznej.

Wentylacja mechaniczna (najlepiej z odzyskiem ciepła) powinna znaleźć się w każdym dobrze ocieplonym i uszczelnionym budynku.Obudowa z płyt g-k

Do zabudowy poddasza warto stosować płyty gipsowo-kartonowe o podwyższonej odporności na działanie ognia. Do pomieszczeń suchych - pokoi, sypialni, garderób - przeznaczone są płyty ognioodporne oznaczone symbolem F (dawniej GKF; szary karton z czerwonymi napisami). Pomieszczenia o podwyższonej wilgotności - łazienki - wykańcza się płytami FH (dawniej GKFI; zielony karton z czerwonymi napisami). Wprawdzie użycie takich płyt zamiast ich zwykłych odpowiedników zwiększy nieznacznie koszt wykonania zabudowy, ale też zwiększy bezpieczeństwo. Płyty te są też bardziej stabilne wymiarowo, a to oznacza, że ryzyko pękania ich styków jest znacznie mniejsze.

Płyty rozmieszcza się w taki sposób, aby ich krawędzie były przesunięte względem siebie co najmniej o 40 cm (lub wielokrotność tej wielkości). W miejscach, w których płyty obudowy dochodzą do ścian szczytowych i działowych, a nie użyto płyt o czterostronnie sfazowanych krawędziach, dobrze jest sfazować ich krawędzie, a następnie - przed malowaniem - styk wypełnić akrylem. Zapobiegnie to pękaniu styków płyt w tym miejscu wskutek odkształceń dachu. Ważne jest, aby wkręty nie przecinały wierzchniej warstwy kartonu, ponieważ osłabia to mocowanie płyt gipsowo-kartonowych.

By zwiększyć przyczepność masy szpachlowej, cięte krawędzie płyt trzeba zwilżyć wodą lub zagruntować. Dopiero wtedy bruzdę wypełnia się masą, wtapiając w nie taśmę zbrojącą. Masą szpachlową wypełnia się również wszelkie ubytki w płycie i szpachluje łby wkrętów.

Dobre ocieplenie chroni przed ucieczką ciepła z domu. Aby jednak spełniało swoją funkcję, musi być zabezpieczone przed zawilgoceniem, a wszystkie warstwy dachu muszą być właściwie wentylowane.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZobacz także
  • Układanie folii paroizolacyjnej - poszczególne jej pasy szczelnie łączy się specjalną taśmą Rodzaje paroizolacji
  • Ułożone na ścianach i w dachu folie chronią warstwę ocieplenia przed zawilgoceniem wodą opadową Folia na dach i na ściany
  • Naturalne drewno bardzo dobrze komponuje się z wszelkimi sposobami wykończenia wnętrz - z cegłą, białymi ścianami...itp Sufit poddasza z widocznymi belkami

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • Łukasz Kruszyna

    Oceniono 2 razy -2

    Polecam Tobie izolację holenderskiej firmy ISOBOOSTER. W Polsce nie ma wielu firm, które zajmują się montażem właśnie tych mat, sam korzystałem z usług firmy FOSS, no i naprawdę jestem bardzo zadowolony www.fossremont.pl, tam wszystko znajdziesz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX