Dobra blachodachówka - jak ją rozpoznać?

Tekst: Marcin Kunicki
06.10.2010 11:25
A A A
Blachodachówka powlekana

Blachodachówka powlekana (Fot. BUDMAT)

Metr kwadratowy najtańszych blachodachówek kosztuje kilkanaście złotych, za najdroższe zapłacimy nawet ponad 100 zł. Cena zależy głównie od jakości blachy i rodzaju jej wykończenia: im lepsze surowce zostały użyte, tym więcej trzeba za nią zapłacić. Sztuką jest wybranie optymalnego materiału, najlepiej dopasowanego do potrzeb i możliwości finansowych.
Plastizol. Powłoka grubowarstwowa (od 180 m), na bazie PVC, o strukturze wyciskanej (podobnej do skórki pomarańczy). Odporna na ścieranie, utratę koloru i połysku, plastyczna i bardzo wytrzymała na niską temperaturę. Blachy z tymi powłokami w Polsce stosuje się rzadko. Dostępna w kilkunastu kolorach (biel, odcienie szarości, grafit, brąz, czerń). Gwarancja: 5-10 lat.

Posypka zamiast powłoki

Niektóre blachodachówki, zamiast powłoką z tworzywa wykańcza się posypką (na ogół są to blachy jednomodułowe). Może to być granulat ceramiczny lub posypka kamienna (na przykład kwarcowa lub z łupka naturalnego). Jako lepiszcze służy żywica akrylowa lub poliester.

Uwaga! Przy posypce kamiennej istnieje możliwość wystąpienia zróżnicowanego odcienia na jednym dachu - kamień jest materiałem naturalnym, który w przyrodzie występuje z różnymi przebarwieniami. Posypki ceramicznej ten problem nie dotyczy.

Blachy z posypkami są zdecydowanie trwalsze niż powlekane - ich żywotność producenci oceniają na co najmniej 60 lat, gwarancja zaś udzielana jest na 20-50 lat. Poza tym znacznie lepiej imitują dachówkę (a także inne pokrycia, na przykład łupek albo gont drewniany). Warstwa posypki dobrze tłumi też odgłos deszczu. Dla osób budujących domy o skomplikowanych kształtach może mieć znaczenie także to, że odpady materiału przy blachodachówkach z posypką będą sporo mniejsze niż przy powlekanych. Niestety, jakość kosztuje; cena pokryć z posypką jest o 20-30% wyższa od najdroższych powlekanych.

O co pytać sprzedawcę i wkonawcę

Metr blachy czy metr krycia. Blachy są układane na zakład - końcówka jednego arkusza przykrywa początek drugiego. W związku z tym sprzedawcy rozróżniają dwie szerokości: szerokość całkowita (arkusza blachy) i efektywna (szerokość krycia, po uwzględnieniu zakładu). Większość sprzedawców podaje cenę za 1 m2 krycia, lepiej jednak się upewnić; różnica między tą samą ceną, podaną za metr krycia i metr całkowity, to 7-8%.

Cena blachy czy dachu. Oprócz samej blachodachówki potrzebne nam będą jeszcze akcesoria wykończeniowe (pasy nadrynnowe, wiatrownice, gąsiory, kosze, wkręty, uszczelki itp.), które stanowią nawet 20% ceny m2 pokrycia. Dobry sprzedawca powinien podawać cenę za materiały na kompletny dach.

Rodzaj dachu a wielkość arkusza. Blacha jest sprzedawana w dużych arkuszach (nawet do ponad 6 m długości), więc im więcej załamań połaci, tym więcej odpadów. Część z nich można wykorzystać w innych miejscach, dlatego ważne jest wstępne zoptymalizowanie liczby, długości i położenia arkuszy (liczy się to komputerowo). Generalnie, im mniejsze i bardziej skomplikowane połacie, tym więcej blachy się zmarnuje. Niektórzy producenci oferują blachodachówki w mniejszych rozmiarach handlowych - warto się o to zapytać.

Gwarancja. Nie zawsze dłuższa jest lepsza - ważniejsze co obejmuje. Najbardziej liczy się gwarancja na trwałość przyczepności powłoki do blachy i stałość koloru.

Koszty robocizny. Zależą od regionu kraju. Na wschodzie za ułożenie 1 m2 zapłacimy nawet 10 zł, w innych częściach Polski - 20-40 zł. Układanie blachodachówki z posypką (mniejszej gabarytowo) jest stosunkowo drogie: 35-40 zł/m2.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX