Dobra blachodachówka - jak ją rozpoznać?

Tekst: Marcin Kunicki
06.10.2010 11:25
A A A
Blachodachówka powlekana

Blachodachówka powlekana (Fot. BUDMAT)

Metr kwadratowy najtańszych blachodachówek kosztuje kilkanaście złotych, za najdroższe zapłacimy nawet ponad 100 zł. Cena zależy głównie od jakości blachy i rodzaju jej wykończenia: im lepsze surowce zostały użyte, tym więcej trzeba za nią zapłacić. Sztuką jest wybranie optymalnego materiału, najlepiej dopasowanego do potrzeb i możliwości finansowych.
Plastizol. Powłoka grubowarstwowa (od 180 m), na bazie PVC, o strukturze wyciskanej (podobnej do skórki pomarańczy). Odporna na ścieranie, utratę koloru i połysku, plastyczna i bardzo wytrzymała na niską temperaturę. Blachy z tymi powłokami w Polsce stosuje się rzadko. Dostępna w kilkunastu kolorach (biel, odcienie szarości, grafit, brąz, czerń). Gwarancja: 5-10 lat.

Posypka zamiast powłoki

Niektóre blachodachówki, zamiast powłoką z tworzywa wykańcza się posypką (na ogół są to blachy jednomodułowe). Może to być granulat ceramiczny lub posypka kamienna (na przykład kwarcowa lub z łupka naturalnego). Jako lepiszcze służy żywica akrylowa lub poliester.

Uwaga! Przy posypce kamiennej istnieje możliwość wystąpienia zróżnicowanego odcienia na jednym dachu - kamień jest materiałem naturalnym, który w przyrodzie występuje z różnymi przebarwieniami. Posypki ceramicznej ten problem nie dotyczy.

Blachy z posypkami są zdecydowanie trwalsze niż powlekane - ich żywotność producenci oceniają na co najmniej 60 lat, gwarancja zaś udzielana jest na 20-50 lat. Poza tym znacznie lepiej imitują dachówkę (a także inne pokrycia, na przykład łupek albo gont drewniany). Warstwa posypki dobrze tłumi też odgłos deszczu. Dla osób budujących domy o skomplikowanych kształtach może mieć znaczenie także to, że odpady materiału przy blachodachówkach z posypką będą sporo mniejsze niż przy powlekanych. Niestety, jakość kosztuje; cena pokryć z posypką jest o 20-30% wyższa od najdroższych powlekanych.

O co pytać sprzedawcę i wkonawcę

Metr blachy czy metr krycia. Blachy są układane na zakład - końcówka jednego arkusza przykrywa początek drugiego. W związku z tym sprzedawcy rozróżniają dwie szerokości: szerokość całkowita (arkusza blachy) i efektywna (szerokość krycia, po uwzględnieniu zakładu). Większość sprzedawców podaje cenę za 1 m2 krycia, lepiej jednak się upewnić; różnica między tą samą ceną, podaną za metr krycia i metr całkowity, to 7-8%.

Cena blachy czy dachu. Oprócz samej blachodachówki potrzebne nam będą jeszcze akcesoria wykończeniowe (pasy nadrynnowe, wiatrownice, gąsiory, kosze, wkręty, uszczelki itp.), które stanowią nawet 20% ceny m2 pokrycia. Dobry sprzedawca powinien podawać cenę za materiały na kompletny dach.

Rodzaj dachu a wielkość arkusza. Blacha jest sprzedawana w dużych arkuszach (nawet do ponad 6 m długości), więc im więcej załamań połaci, tym więcej odpadów. Część z nich można wykorzystać w innych miejscach, dlatego ważne jest wstępne zoptymalizowanie liczby, długości i położenia arkuszy (liczy się to komputerowo). Generalnie, im mniejsze i bardziej skomplikowane połacie, tym więcej blachy się zmarnuje. Niektórzy producenci oferują blachodachówki w mniejszych rozmiarach handlowych - warto się o to zapytać.

Gwarancja. Nie zawsze dłuższa jest lepsza - ważniejsze co obejmuje. Najbardziej liczy się gwarancja na trwałość przyczepności powłoki do blachy i stałość koloru.

Koszty robocizny. Zależą od regionu kraju. Na wschodzie za ułożenie 1 m2 zapłacimy nawet 10 zł, w innych częściach Polski - 20-40 zł. Układanie blachodachówki z posypką (mniejszej gabarytowo) jest stosunkowo drogie: 35-40 zł/m2.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZobacz także
 • Dachówka bitumiczna firmy STEMA/KATEPAL Dachówki - informator rynkowy - Loża ekspertów
 • Blachodachówka - uwaga na powłokę
 • Płytki włóknocementowe Eurofala firmy Cembrit Pokrycia dachowe lekkie i niedrogie

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (4)
Zaloguj się
 • navady123

  0

  ja polecam murano klasyczne: www. budmat.com/pl/produkt/murano-klasycznie-czy-murano-73

 • Kam Kalita

  0

  W doborze blachodachówki pomogła mi firma Realdach i jestem bardzo zadowolony.

 • Klaudia Kula

  0

  Jeżeli wybieramy blachodachówkę to absolutnie nie wybierajmy tych najtańszych. Dach to inwestycja, która powinna wytrzymać 20 lat! Wybierajmy polskich producentów (np. Włastal), bo jakość rodzimych blachodachówek wcale nie ustępuje jakości zagranicznych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX