Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak uniknąć błędów w montażu rynien

Tekst: Eryk Węglarz

Zamocowanie rynien nie jest zadaniem, które można powierzyć byle komu. Możliwości popełnienia błędów jest sporo, a ich konsekwencje poważne - od przeciekającego pokrycia dachowego, po zniszczone po śnieżnej zimie orynnowanie.

Przykład źle ułożonej obróbki blacharskiej nad rynną (na folii)
Przykład źle ułożonej obróbki blacharskiej nad rynną (na folii)
Fot. Rafał Polak-Kuchta
Rynny zamocowane tak, jak widać to na zdjęciu obok zostały źle zamontowane. Ułożenie obróbki blacharskiej na warstwie wstępnego krycia to błąd i powinien on zostać poprawiony. Folię należy przełożyć tak, by znalazła się na obróbce. Skutki pozostawienie pokrycia w stanie, w jakim trudno przewidzieć na podstawie zdjęcia (nie wiemy, czy dach jest ocieplony, czy jest pod nim nieużytkowe poddasze). Wiele zależy od tego, jak z powierzchni folii spływać będą skropliny (powstają, gdy ciepłe powietrze z parą wodną dociera do chłodnej warstwy pokrycia dachu). Przy poprawnym układzie spływają one wprost do rynny, w tej sytuacji - na deskę okapową, podobnie jak woda dostająca się podczas opadów pod pokrycie dachowe (dachówka nie jest w pełni szczelna).

Wysokość montażu rynien

Wszystkie rodzaje rynien, niezależnie od tworzywa, z którego są wykonane, powinny być zainstalowane na odpowiedniej wysokości w stosunku do połaci dachowej. Rynny powinny wystawać poza zakończenie połaci dachowej co najmniej połową swojej szerokości, tak aby spływająca woda zawsze trafiała do rynny, także podczas silnych opadów, kiedy woda spływa z dachu w dużej ilości i z dużą prędkością.

Szczególnie niewłaściwa jest zbyt wysoka instalacja na dachach spadzistych, w rejonach o dużych opadach śniegu. Rynny nie mogą wystawać poza linię będącą przedłużeniem dachu, aby nie były one jedynym oparciem dla zalegającego na dachu śniegu. Właściwe ułożenie rynien w stosunku do połaci dachowej pokazuje rysunek. W celu osłonięcia rynien przed gromadzącym się śniegiem, zaleca się stosowanie płotków przeciwśniegowych. W przypadkach wyjątkowo obfitych opadów śniegu niezbędne jest jego mechaniczne usuwanie z dachu.

Ruchy termiczne materiału

Wszystkie systemy rynnowe, niezależnie od materiału z jakiego są wykonane, narażone są na działanie czynników atmosferycznych. W czasie zimna elementy systemu ulegają skróceniu, natomiast wydłużają się przy wzroście temperatury. Poważni producenci rynien wzięli to pod uwagę i mają w swoich systemach odpowiednie rozwiązania, takie jak specjalne łączenia rynien ze złączkami, złączki kompensacyjne, sugestie dotyczące ilości i sposobu wykonywania punktów stałych itp.

W czasie montażu należy szczególnie przestrzegać wytycznych dotyczących łączenia rynien z łukami, wylotami i łącznikami, które są newralgicznymi miejscami instalacji.

Zazwyczaj niezbędne informacje są dostępne w instrukcjach montażu producentów. Większość producentów nie zaleca montowania systemów rynnowych kiedy temperatura otoczenia jest niższa od 0 lub 5 stopni Celsjusza(plastik staje się kruchy, lutować i kleić też wtedy nie można )

Staranność montażu

W czasie montażu należy zwrócić uwagę, aby składane części systemu były czyste, równo docięte oraz pozbawione uszkodzeń mechanicznych. Bardzo istotne jest, aby precyzyjnie wyznaczyć spadek rynien.

Bardzo ważne jest czyszczenie rynien, co najmniej dwa razy w roku a kiedy trzeba to nawet częściej. Dzięki temu rynny spełniają swoją funkcje a procesy korozji w rynnach stalowych zachodzą z nieco mniejszą intensywnością.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak uniknąć błędów w montażu rynien