Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podbitka dachowa

Tekst Małgorzata Krośnicka

Podbitka okapu jest elementem wykończenia domu mającym spory wpływ na jego wygląd. Chroni też elementy konstrukcyjne dachu przed działaniem czynników atmosferycznych, umożliwiając przy tym wentylację połaci. Stanowi też barierę dla ptaków i owadów szukających miejsc na gniazda.

Kolor podbitki, niezależnie od materiału, z którego jest wykonana, może być dopasowany np. do stolarki okiennej, balustrad albo innych elementów elewacji
Kolor podbitki, niezależnie od materiału, z którego jest wykonana, może być dopasowany np. do stolarki okiennej, balustrad albo innych elementów elewacji
Fot. Rafał Polak-Kuchta
Najpopularniejszymi materiałami do zabudowy okapu dachu są drewniane szalówki i panele z PVC. Wybór zależy od tego, jaki przeznaczyliśmy na nie fundusz (plastik jest nieco tańszy) i czy zależy nam na podbitce naturalnej, czy raczej bezobsługowej.

Deski z plastiku

Ich zalety to niewielki ciężar i dobre właściwości izolacyjne. Mogą być sidingowe (wyprofilowane w jedną, dwie lub trzy równoległe listwy), o budowie komorowej oraz pełne - ich wierzch wykonuje się z twardego PVC, co czyni panel odpornym na warunki atmosferyczne, jego wnętrze zaś wypełnia spieniony polichlorek winylu, który zapewnia elastyczność i obniża wagę plastikowej deski.

Montaż paneli. Układać je można (podobnie zresztą jak podbitkę wykonaną z drewna) równolegle albo prostopadle do ścian domu. Niezależnie jednak od wybranego kierunku plastikowe panele zawsze mocuje się na ruszcie, a nie bezpośrednio do krokwi, bo rozstaw tych elementów więźby jest zwykle zbyt duży (80-100 cm), by podbitka się nie deformowała. Mocowanie paneli do krokwi to błąd, który może skutkować ich "obwisaniem" pod własnym ciężarem, a po pewnym czasie nawet odpadnięciem.

Stelaż montażowy(zobacz rysunek) jest wykonywany z drewnianych łat o rozstawie 30-40 cm. Następnie na końcach krokwi mocuje się deski lub płyty OSB. Do nich należy przytwierdzić listwę profilowaną (listwę J), która wraz z taką samą listwą przykręconą do ściany służy jako "prowadnica", w którą wsuwa się poszczególne panele. Na koniec należy zamocować je do łat za pomocą wkrętów.

Wszystkie elementy plastikowej podbitki można przycinać na dowolą długość i pod dowolnym kątem. Nie potrzeba do tego specjalnych narzędzi - wystarczy ręczna piła, miara, poziomica, kątownik, młotek oraz pilnik do wygładzania krawędzi.

Drewniana boazeria

Może być wykonana z różnych gatunków, ale najpopularniejsze są gatunki iglaste - świerk i sosna. Deski są trwałe, naturalne i zapewniają dobrą wentylację dachu. Jako podbitkę stosuje się szalówkę o szerokości 9-12 cm. Jest nieco grubsza niż typowe deski boazeryjne; ma od 17 do 22 mm. Jej długość, ze względu na ciężar i wytrzymałość drewna na zginanie nie powinna przekraczać 6 m.

Przed zamontowaniem pod okapem deski muszą być odpowiednio wysuszone i zabezpieczone impregnatem. Suszenie to zadanie sprzedającego, ale o impregnację zwykle musimy zadbać sami. Do naszych zadań będzie też należało pomalowanie ich bejcą, jeśli chcemy nadać drewnu kolor zbliżony do stolarki okiennej lub pokrycia dachu, oraz polakierowanie preparatem odpornym na warunki atmosferyczne. Taką konserwację należy powtarzać co kilka lat.

Montaż desek. Podbitkę drewnianą można montować bezpośrednio do krokwi albo do stelaża. Deski przybija się pojedynczymi gwoździami, w osi podłużnej (na środku ich szerokości). Krawędzie przy ścianie oraz desce okapowej wymagają wykończenia - najczęściej stosuje się drewniane kątowniki albo ćwierćwałki.

Wentylacja

Montując każdą podbitkę dachową, należy pamiętać o wentylacji połaci dachowej. Wymaga pozostawienia otworów wentylacyjnych w okapie lub zastosowania specjalnych listew wentylacyjnych. Są one częścią systemów podbitek plastikowych. Mają tę samą szerokość co reszta paneli, więc wkomponują się w całość podbitki. Powietrze dochodzi przez kratkę z wyciętymi otworkami - nie za dużymi, aby owady nie dostały się do środka, a jednocześnie nie za małymi, by wentylacja przebiegała sprawnie. Panel wentylacyjny powinien być montowany jako co dziesiąty element plastikowej podbitki.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Podbitka dachowa