Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wymiana drzwi: zwykłe na antywłamaniowe

Odpowiada: Piotr Nogal

Kupiłem dom po remoncie. Chciałbym w nim wymienić drzwi wejściowe oraz te z garażu do części mieszkalnej budynku - ze zwykłych na antywłamaniowe. Czy konieczna będzie przy tym wymiana ościeżnic? Dom jest poza miastem. Zastanawiam się więc, czy nie lepiej będzie zatrudnić do wymiany miejscowego fachowca niż ekipę od producenta. Jacek M., Złocieniec

1. Czy wymiana zwykłych drzwi na antywłamaniowe powinna też objąć ościeżnicę?

2. Jaką ekipę najlepiej zatrudnić?

3. Na co zwrócić uwagę przy montażu drzwi?

1. Lepiej w komplecie

Decydując się na drzwi antywłamaniowe, nie powinniśmy dla oszczędności rezygnować z ich ważnych elementów (a takim jest właśnie ościeżnica), ani też oszczędzać na ich montażu.

Może to bowiem sprawić, że takie drzwi nie będą skuteczną barierą dla złodzieja, a poza tym przysporzyć różnych problemów - z domykaniem skrzydła, które się obniża, czy też z obsługą zamka, który się zacina. Starą ościeżnicę można co prawda wzmocnić, przykręcając do niej specjalną ościeżnicę nakładkową, ale jest to rozwiązanie polecane raczej przy montażu drzwi wzmocnionych niż antywłamaniowych.

Warto pamiętać, że tylko drzwi montowane w komplecie, czyli antywłamaniowe skrzydło wraz z antywłamaniową stalową ościeżnicą, mogą mieć ważny certyfikat bezpieczeństwa (bo atestuje się je w komplecie) i wydaną stosowną gwarancję. Ponieważ wszystkie wyroby antywłamaniowe są atestowane na podstawie norm z ostatnich kilku lat, stare ościeżnice, nawet te najbardziej solidne, zwykle nie odpowiadają nowym standardom ani pod względem sposobu zamocowania, ani wytrzymałości samego materiału.

2. Autoryzowana ekipa, a nie lokalni fachowcy

Zatrudnienie autoryzowanej ekipy często oznacza większy wydatek, ale korzyść jest niewątpliwa:

- Zyskujemy pewność, że wszystko jest wykonane zgodnie z zasadami montażu drzwi antywłamaniowych.

- Tylko pod warunkiem autoryzowanego montażu otrzymamy gwarancję na drzwi antywłamaniowe (zwykle pięć lat). Będziemy też mieć zapewnioną całodobową pomoc serwisu gwarancyjnego i dostęp do odpowiednich części czy akcesoriów. Jeśli zaś autoryzowanej ekipie zlecimy montaż drzwi wzmocnionych (czyli lepiej zabezpieczonych niż zwykłe, ale nie klasyfikowanych jako antywłamaniowe), okres gwarancji zostanie wydłużony, na przykład z 12 do 24 miesięcy.

- Firmy oferujące drzwi antywłamaniowe często prowadzą monitoring autoryzowanych ekip. Jeżeli więc zdarzyłyby się jakieś problemy z funkcjonowaniem drzwi, przez sprzedawcę możemy łatwo dotrzeć do wykonawcy i zażądać usunięcia usterki. Autoryzowany montażysta ma certyfikat z własnym numerem identyfikacyjnym, który warto w tym celu zapisać.

Uwaga! Nie wszystkie drzwi antywłamaniowe nadają się do montażu na zewnątrz. Niektóre są przeznaczone na klatki schodowe lub przejścia z ogrzewanego garażu do budynku. Drzwi wejściowe do budynku powinny mieć wewnątrz warstwę ocieplenia. Ich współczynnik przenikania ciepła U nie może być wyższy niż 2,6 W/(m2.K). Albo jeszcze lepiej - niż 2,0 W/(m2.K).

3. Co jest ważne podczas montażu

Montaż drzwi antywłamaniowych - ze względu na ich specyficzną funkcję - różni się od montażu zwykłych drzwi. Muszą być one szczególnie dobrze zamocowane w ścianie.

Ościeżnicę drzwi antywłamaniowych mocuje się przy użyciu stalowych kotew rozporowych lub dybli. Wcześniej trzeba jednak sprawdzić, czy materiał użyty do budowy ścian jest odpowiednio wytrzymały. Jeśli jest on kruchy (ściany są z betonu komórkowego niższych odmian lub z pustaków ceramicznych), nie wystarczy solidne zamocowanie ościeżnicy. Otwór drzwiowy (ościeże) trzeba jeszcze wzmocnić żelbetową lub metalową ramą, aby złodziej nie miał szansy na wypchnięcie drzwi razem z kawałkiem muru. Do mocowania ościeżnicy zamiast kotew rozporowych powinno się wtedy użyć kotew wklejanych. Kolejne czynności związane z montażem drzwi to:

- dobranie wymiarów drzwi do ościeża - bezpłatny pomiar można zamówić w firmie sprzedającej drzwi;

- ustawienie drzwi w otworze i unieruchomienie ich na czas montażu klinami, następnie wywiercenie otworów na kotwy i zamontowanie łączników;

- wypełnienie profilów ościeżnicy: betonem, jeśli są montowane drzwi antywłamaniowe lub wzmocnione zewnętrzne (takie wypełnienie znacznie usztywnia ościeżnicę i wzmacnia mocowanie), albo pianką, gdy są wstawiane wzmocnione drzwi wewnętrzne;

- regulacja zawiasów skrzydła drzwi w stosunku do ościeżnicy;

- zamontowanie uszczelek, okuć, zamków, wkładki zamka centralnego oraz tarcz drzwiowych;

- zamontowanie progu i dodatkowego wyposażenia drzwi, na przykład samozamykacza i wizjera szerokątnego.

Pamiętajmy, że podczas przekazywania klucza autoryzowaną ekipę obowiązuje odpowiednia procedura - tylko my możemy zerwać plombę z opakowania wkładki do zamka.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Wymiana drzwi: zwykłe na antywłamaniowe