Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Moskitiery na komary

Odpowiada: Grzegorz Dudek

Budujemy dom w pięknej okolicy blisko lasu. Prawdziwą plagą są tu jednak komary. Znajomi doradzają, abyśmy w naszych oknach założyli moskitiery. Czy da się je tak zamontować, aby nie uszkodzić nowych okien? Czy są moskitiery na drzwi tarasowe?

1. Jakie są rodzaje moskitier?

2. Czy istnieją moskitiery do domu, w którym mieszka pies lub kot?

3. Jak zamontować moskitiery?

1. Moskitiery na okna i drzwi

Najprostszą formą moskitiery jest siatka z włókna szklanego pokrytego PVC. Przykleja się ją do ościeżnicy okna od zewnątrz, przy użyciu dwustronnie klejącej taśmy. To rozwiązanie najtańsze, ale też najmniej trwałe, bo siatka z czasem zaczyna się odklejać. Znacznie wygodniejsze są moskitiery ramkowe i rolowane. Produkuje się je zarówno w wersji przeznaczonej do okien, jak i do drzwi.

Ramkowe okienne. Taka moskitiera to ramka z profili PVC lub aluminiowych, na którą jest naciągnięta siatka. Wykonuje się ją na wymiar. Do większości okien pasują moskitiery z profili z kołnierzem, które montuje się za pomocą sprężystych uchwytów obrotowych zakładanych na ościeżnicę okna (bez konieczności wiercenia w niej dziur). W pozostałych oknach można założyć moskitiery z profilem bez kołnierza - montowane na magnesy lub przykręcane do ościeżnicy na stałe.

Ramkowe drzwiowe. Wykonuje się je z profili aluminiowych. Tworzą one otwierane na zewnątrz dodatkowe drzwi. Większość producentów oferuje je w dwóch wersjach:

- z zawiasami samozamykającymi, które otwierają się po delikatnym pchnięciu ich ręką lub nogą, po czym automatycznie się zamykają;

- z zawiasami stałymi - trzeba je samemu otworzyć oraz zamknąć; w pozycji zamkniętej utrzymują je magnesy.

Na rynku dostępne są również przesuwne drzwi moskitierowe ramkowe. Mogą mieć jedno lub dwa skrzydła rozsuwane na boki. Nie są zbyt często stosowane, ponieważ przy drzwiach tarasowych nie zawsze jest miejsce na przesunięcie skrzydła (skrzydeł) moskitiery.

Rolowane okienne. Do złudzenia przypominają rolety z kasetą, ale zamiast tkaniny w kasecie znajduje się siatka przeciw owadom. Jest w niej również mechanizm sprężynowy do zwijania siatki. Siatka porusza się w aluminiowych prowadnicach, które dzięki zastosowaniu w nich odpowiednich szczotek zapewniają moskitierze szczelność. Po rozsunięciu siatka jest mocowana do uchwytów w dole prowadnic. Moskitiery rolowane montuje się na zewnątrz, na stałe, do wnęki okiennej lub bezpośrednio do ościeżnicy okna. Inaczej niż moskitiery do okien dachowych, które montuje się wewnątrz pomieszczenia do wnęki okiennej.

Rolowane drzwiowe. Działają nieco inaczej niż okienne, ponieważ poruszają się w poziomie. Kaseta takiej moskitiery ma długość równą wysokości drzwi balkonowych i umieszcza się ją z boku, po tej stronie, co zawiasy drzwi. Prowadnice, w których porusza się skrzydło moskitiery, są odpowiednio umieszczone na górze i na dole przejścia. Moskitiera jest blokowana tylko przy użyciu listwy magnetycznej, dzięki czemu można ją łatwo i szybko otworzyć.

Do drzwi balkonowych podwójnych oraz drzwi tarasowych poleca się moskitiery rolowane współpracujące. Zajmują one mniej miejsca niż opisane wcześniej moskitiery przesuwne - tyle, co dwie kasety na siatkę umieszczone po obu stronach drzwi. Z kaset można jednocześnie wysunąć oba skrzydła moskitiery lub tylko jedno, blokując je (przy użyciu specjalnych zamków) na tej części drzwi, z której rzadziej się korzysta. Skrzydła domykają się automatycznie dzięki listwom magnetycznym.

2. Rozwiązania specjalne

Moskitiery odporne na pazury. Jeśli w domu są koty lub psy, montowanie standardowych moskitier z siatką z włókna szklanego nie ma większego sensu - zwłaszcza w drzwiach tarasowych lub w tych oknach, do których czworonogi mają stały dostęp. Pazury psów i kotów są na tyle ostre, że taka siatka szybko zostanie zniszczona. Przy zwierzętach lepiej stosować moskitiery z siatką aluminiową lub stalową. Można je zamówić tylko w wersji ramkowej. Niestety, są one znacznie droższe i w swojej ofercie mają je tylko nieliczni producenci.

Dwa w jednym, czyli roleta zewnętrzna z moskitierą. Ten, kto już na etapie budowy domu zdecyduje się na montaż rolet zewnętrznych w wersji podtynkowej lub naokiennej, może wybrać rolety zintegrowane z moskitierami rolowanymi. To rozwiązanie bardzo praktyczne i godne polecenia. Moskitiera jest ukryta w tej samej obudowie co pancerz rolety, a jej siatka porusza się w tych samych co pancerz prowadnicach - tyle, że podwójnych.

3. Montaż i pielęgnacja

Zamontowanie moskitier rolowanych wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi i pewnego doświadczenia, trzeba więc zatrudnić fachowca. Inaczej jest z moskitierami ramkowymi, które można mocować przy użyciu obrotowych uchwytów lub na magnesy. Ich założenie jest na tyle proste, że każdy może sobie z tym poradzić. Pomiar moskitier ramkowych można zlecić firmie, w której się je zamawia, albo wykonać samodzielnie - według wskazówek tej firmy.

Ponieważ moskitiery ramkowe są zamontowane na zewnątrz, brudzą się podobnie jak okna. Co jakiś czas powinno się je więc umyć. Najlepiej zdjąć wtedy zabrudzoną moskitierę z okna, umyć letnią wodą z dodatkiem mydła, a potem spłukać czystą wodą. Do mycia nie należy używać detergentów.

Warto też pamiętać, że choć takie moskitiery są przystosowane do używania przez cały rok, lepiej zdejmować je na zimę, bo to przedłuży ich trwałość. Nie zdejmuje się oczywiście moskitier rolowanych. Ich siatkę przed zabrudzeniem i warunkami atmosferycznymi chroni kaseta.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Moskitiery na komary