Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy zmiana halogenów na LED się opłaca

Piotr Piórkowski

Jedną z wielu zalet źródeł światła opartych na diodach LED jest ich energooszczędność. Drugą - długowieczność. Obie przekładają się bezpośrednio na niski koszt ich użytkowania. Niestety żarówki LED są drogie. Czy ich zastosowanie w oświetleniu domowym ma sens?

Oświetlenie LED
Źródła LED można stosować nie tylko w oprawach sufitowych, ale też w większości typów domowych lamp.
Fot. Verbatim
Współczesne lampy (jak fachowcy określają żarówki) LED to energooszczędne zamienniki zarówno żarówek tradycyjnych, jak i halogenów. Podobnie jak świetlówki kompaktowe są one energooszczędnymi źródłami światła, które można stosować we wszystkich domowych oprawach oświetleniowych - wystarczy je wkręcić w miejsce zwykłych żarówek. Tę czynność wystarczy wykonać raz na kilka (a nawet kilkanaście lat), bo lampy LED mają długą żywotność, która wynosi nawet do 30 tysięcy godzin, czyli 30 razy dłużej niż tradycyjnej żarówki.

Lampy LED mogą być stosowane, jako bezpośrednie zamienniki tradycyjnych żarówek (ze względu na kształty i typowe trzonki E14 i E27) we wszystkich oprawach oświetleniowych. Oferowane są również, jako energooszczędne zamienniki popularnych żarówek reflektorowych i reflektorowych żarówek halogenowych zasilanych napięciem sieciowym 230V.

Prosta zamiana

Ma dać nam korzyści w obniżeniu kosztów utrzymania oświetlenia przy zachowaniu takich samych ilościowych i jakościowych cech oświetlenia. Oznacza to, że powinniśmy wziąć pod uwagę charakterystykę światła, jakie wytwarzają poszczególne typy żarówek. Początkowo wprowadzane na rynek żarówki LED emitowały niezbyt przyjemne, zimne światło, a na dodatek - w odróżnieniu od typowej żarówki - o wąskim, skupionym stożku (idealne do oświetlenia punktowego i dekoracyjnego). Obecnie technologia diod elektroluminescencyjnych dynamicznie się rozwija i są już żarówki diodowe, które w pełni zastąpić mogą typową "60", lecz wciąż są drogie. A wytwarzane przez lampy LED białe światło (także to o ciepłej barwie) ma bardzo wysoki wskaźnik oddawania barw Ra>80, co powoduje, że kolory oświetlanych przedmiotów wyglądają naturalnie.

Przystępniejsze cenowo są natomiast żarówki LED, które zastosować można jako zamienniki halogenów stosowanych w popularnych "oczkach" montowanych w podwieszanych sufitach. Dotyczy to zarówno lamp zasilanych bezpiecznym napięciem 12V, jak i pobierających prąd sieciowy. Biorąc pod uwagę, że takich opraw w domu może być kilkadziesiąt, oszczędność może być spora.

Policzmy korzyści

Jako podstawę do przykładowych obliczeń wzięliśmy dom z użytkowym poddaszem, w którym oprawy wbudowane w sufit znajdują się w kilku pomieszczeniach. Te, które wymagają bezpiecznego napięcia znalazły się w łazience i toalecie na parterze (8 szt), dużej łazience na piętrze (12 szt.) oraz wbudowane są w meblową zabudowę garderoby (8 szt.) - łącznie jest ich 26. Tyle samo "oczek", tyle że zasilanych z sieci, rozmieszczonych zostało w kuchni, pokoju dziennym oraz w holu.

Policzyliśmy, ile energii będą zużywały zastosowane w nich halogeny o mocy 20 i 30 V oraz ich zamienniki LED - odpowiednio 2,5 i 3 W. Patrz Tabela 1 - zużycie energii dla źródeł światła o mocy 12V i 230V.

Pamiętać trzeba o różnicach w koszcie zakupu obu typów źródeł światła. Teoretycznie cena żarówki LED jest siedmiokrotnie wyższa. Jednak trzeba pamiętać, że raz kupiona będzie świecić przez lata, a w tym samym czasie zużyjemy kilkanaście żarówek halogenowych. Patrz Tabela 2 - koszt zakupu źródeł światła.

Podsumowanie

Jak wynika z obliczeń, w naszym przykładowym domu, dzięki zamianie żarówek halogenowych na LED tylko w sufitowych "oczkach" można zaoszczędzić 1273 zł (patrz tabela 3).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Czy zmiana halogenów na LED się opłaca