Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Montaż kotła kondensacyjnego - korzyści dla środowiska

Władysław Łyszkowski

Kotły kondensacyjne emitują mniej szkodliwych spalin do atmosfery niż kotły atmosferyczne.

kocioł kondensacyjny
Kotły kondensacyjne to najbardziej zaawansowana grupa kotłów gazowych
Fot. Vaillant
Działający kocioł gazowy nie tylko zanieczyszcza środowisko spalinami, ma również wpływ na powstawanie efektu cieplarnianego i kwaśnych deszczy. Dodatkowo, trzeba wziąć pod uwagę degradację otoczenia podczas poszukiwania, wydobywania i transportu gazu.

Mniejsza ilość spalin

Podczas spalania gazu, na palniku kotła powstają spaliny zawierające dwutlenek węgla, parę wodną oraz tlenki azotu i siarki. Jeśli zamiast kotła atmosferycznego zastosujemy kondensacyjny, redukujemy zużycie gazu, a dzięki temu emitujemy mniej spalin do atmosfery.

Wyższa jakość procesu spalania

Pracujący kocioł atmosferyczny można porównać do starego samochodu z silnikiem wyposażonym w gaźnik. Gaz jest w nim podawany do palnika dzięki ciśnieniu panującemu w sieci gazowej. Do palnika napływa też powietrze z pomieszczenia. Jego ilość nie jest stała, lecz zależy między innymi od konstrukcji palnika czy siły ciągu w kominie. Nie może być jednak mniejsza od minimum wymaganego dla skutecznego spalenia gazu. W rzeczywistości - z reguły do kotła trafia od 1,5 do nawet 2 razy więcej powietrza niż jest to potrzebne. Z tego około 79% to azot, który w wysokiej temperaturze panującej w komorze spalania utlenia się. W ten sposób powstają groźne dla środowiska tlenki azotu.

Z kolei kocioł kondensacyjny, trzymając się terminologii motoryzacyjnej, to nowoczesny samochód z silnikiem z elektronicznie sterowanym procesem wtrysku paliwa. W nim ilość powietrza dostarczanego do palnika jest ściśle dostosowana do potrzeb, gdyż jest powiązana z aktualną mocą palnika. W efekcie do kotła trafia tylko o 25-30% więcej powietrza, niż jest to niezbędne do spalenia gazu. A mniejsza ilość powietrza to mniejsza ilość azotu i niższa emisja jego tlenków.

Dalszą redukcję tlenków azotu uzyskujemy dzięki temu, że nad palnikiem kotła kondensacyjnego panuje niższa temperatura niż ma to miejsce w kotle tradycyjnym.

W efekcie większość kotłów kondensacyjnych ma klasę emisji tlenków azotu 5, co oznacza najniższą emisję. Natomiast kotły atmosferyczne mają zazwyczaj klasę emisji 3.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Montaż kotła kondensacyjnego - korzyści dla środowiska