Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zyski z kondensacji w kotłach gazowych

Krzysztof Gnyra

Producenci, zachwalając kotły kondensacyjne, podkreślają nie tylko małe zużycie przez nie gazu dzięki wysokiej sprawności, ale też bezpieczne ich użytkowanie. Są one też przyjazne dla środowiska, ze względu na niską emisję zanieczyszczeń w spalinach.

Ponieważ moc kotłów gazowych montowanych w domach jednorodzinnych nie przekracza zazwyczaj 30 kW, to zgodnie z przepisami możemy je umieścić nie tylko w kotłowni, ale w każdym innym pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt mieszkańców
Ponieważ moc kotłów gazowych montowanych w domach jednorodzinnych nie przekracza zazwyczaj 30 kW, to zgodnie z przepisami możemy je umieścić nie tylko w kotłowni, ale w każdym innym pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt mieszkańców
Fot. De Dietrich
Aby kocioł kondensacyjny o sprawności 109% mógł dostarczyć do instalacji centralnego ogrzewania na przykład 10 kW ciepła, musi zużyć w ciągu godziny 0,84 m3 gazu ziemnego, czyli niecały metr sześcienny. Natomiast urządzenie tradycyjne o sprawności 90%, chcąc zapewnić tę samą ilość ciepła, zużyje 1,01 m3 gazu. Choć na pozór nie jest to znacznie więcej, to biorąc pod uwagę cały sezon grzewczy, oznacza to sporą różnicę w wydatkach na ogrzewanie domu i wody.

Przyjmijmy, że zapotrzebowanie na ciepło nowo budowanego domu o powierzchni 160 m2 wynosi około 16 000 kWh. Wówczas kocioł pracując ze sprawnością 109%, spali 1338 m3 gazu, a ze sprawnością 90% - 1621 m3. Mnożąc tę różnicę przez aktualną cenę gazu, otrzymamy 623 zł (283 m3 × 2,20 zł/m3 = 623 zł), czyli tyle zaoszczędzimy w pierwszym roku, stosując kocioł kondensacyjny zamiast atmosferycznego.

Istotnym czynnikiem wpływającym na efektywność kotła kondensacyjnego, jest też sposób jego pracy w całym sezonie grzewczym. Kotły tradycyjne tylko podczas srogich mrozów pracują z pełną mocą, osiągając maksymalną sprawność. Gdy temperatura na zewnątrz wzrasta, ich efektywność maleje.

Odwrotnie jest natomiast z urządzeniami kondensacyjnymi. Osiągają one najwyższą sprawność przy dodatnich temperaturach zewnętrznych, a takich dni w naszych warunkach klimatycznych w sezonie grzewczym jest zdecydowanie więcej. Przykładowo, w Warszawie średni sezon grzewczy trwa nawet 204 dni. W tym czasie aż 135 dni ma temperaturę dodatnią, 61 - temperaturę od -10 do 0°C i tylko 8 - temperaturę poniżej -10°C.

Porównując kocioł kondensacyjny z atmosferycznym, należy też uwzględnić nakłady inwestycyjne. Choć model kondensacyjny jest droższy w zakupie, to nie potrzebuje murowanego komina. W efekcie okazuje się, że już po 3-4 latach eksploatacji jest on bardziej opłacalny niż tradycyjny.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Zyski z kondensacji w kotłach gazowych