Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Współpraca kominka, kotła i kolektorów - problemy montażowe i eksploatacyjne

Dawid Rozpara

Włączenie kominka z płaszczem wodnym oraz kolektorów słonecznych do istniejącej instalacji grzewczej z kotłem gazowym starego typu, może przysporzyć sporo problemów. Przyczyn może być kilka.

zasobnik ciepłej wody
Współpracę zasobnika i pozostałych źródeł ciepła zapewnia odpowiednie sterowanie
Fot. Vaillant
Brak odpowiedniego pomieszczenia do ustawienia zasobnika. Pojemność zasobnika z dwiema wężownicami powinna wynosić 250-300 l. Taki zbiornik ma wysokość około 2 m i średnicę 0,6 m. Bufor jest jeszcze większy - zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę jego średnicę. Przy pojemności zbiornika zewnętrznego 500 l dochodzi ona do 0,8 m, a w niektórych niższych modelach aż do 1 m. Może się okazać, że jeśli nawet znajdziemy pomieszczenie, w którym da się taki zbiornik ustawić, to nie uda się go wnieść ze względu na zbyt wąskie drzwi lub schody. Ponadto, bufor wymaga zastosowania dodatkowej armatury, którą trzeba zainstalować w jego pobliżu, co też zajmie sporo miejsca.

Zbyt długa instalacja solarna. Jeżeli ze względu na układ pomieszczeń w domu oraz umiejscowienie kolektorów w stosunku do zbiornika biwalentnego lub bufora długość rur będzie dość znaczna, a do tego będą one prowadzone z licznymi załamaniami, spowoduje to znaczne opory podczas przepływu glikolu. Poza tym, jeśli w niektórych miejscach nie będzie można ułożyć instalacji z odpowiednim spadkiem (zawsze od kolektorów do zasobnika), zaburzy to również prawidłowy przepływ glikolu, przez co pojawią się problemy z odpowietrzeniem układu. W efekcie nie tylko spadnie wydajność instalacji solarnej, ale może nawet dojść do uszkodzenia kolektorów i pompy obiegowej.

Niewłaściwy pomiar temperatury w kolektorach - sterownik solarny najczęściej jest montowany w kotłowni, w pobliżu zasobnika ciepłej wody. Podłączone są do niego czujniki temperatury; jeden pokazuje temperaturę glikolu w kolektorach, dwa pozostałe mierzą ją w zasobniku. Jeśli długość przewodu elektrycznego podpiętego do pierwszego czujnika wynosi około 20-30 m, to temperatura w kolektorach może zostać źle odczytana (wiąże się to ze wzrostem rezystancji, czyli oporu wraz z długością przewodu).

W wyniku tego nie zostanie włączona na przykład pompa solarna, przez co przegrzeją się kolektory słoneczne, lub też pompa włączy się zbyt prędko, więc w zasobniku nie uzyskamy wody o wymaganej temperaturze.

Niemożność współpracy kotła z kominkiem - kotły gazowe starszego typu nie zawsze są wyposażone w automatykę, która zapewnia blokadę palnika gazowego lub zapobiega jednoczesnej pracy obu urządzeń. Wówczas nie warto montować w instalacji modelu kominka z płaszczem wodnym.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Współpraca kominka, kotła i kolektorów - problemy montażowe i eksploatacyjne