Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drobne naprawy: gniazdko elektryczne do wymiany

Małgorzata Krośnicka

Wymiana uszkodzonego gniazdka nie jest specjalnie trudna, gdy polega na zastąpieniu go drugim - identycznym; wówczas możemy spróbować poradzić sobie sami. Jeżeli jednak naprawa ma wiązać się z przeróbkami czy innym podłączeniem przewodów - zdecydowanie bezpieczniej będzie zdać się na fachowca.

osprzęt elektryczny, gniazdko elektryczne, wymiana gniazdka
Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek pracy przy sprzęcie, w którym jest napięcie elektryczne, odłączamy zasilanie instalacji
Fot. Kontakt-Simon
Taka awaria to częsty mankament starych lub zbyt obciążonych instalacji. Gdy na gniazdku widoczne są ślady spalenizny, oznacza to, że wewnątrz puszki stopiła się izolacja kabli.

Jeśli na stałe podłączony był do niego odbiornik o dużej mocy, lepiej zaprosić do domu elektryka, który sprawdzi, czy instalacja w tym miejscu jest przystosowana do takiego obciążenia, i czy została wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną i obowiązującymi przepisami.

Jeżeli gniazdka używamy sporadycznie, na przykład podłączamy do niego odkurzacz, możemy samodzielnie je wymienić.

Uwaga! Jeśli także na nowym gniazdku pojawią się ślady spalenizny, wizyta elektryka będzie niezbędna.

Wymiana gniazdka jest obowiązkowa, gdy nie spełnia ono norm bezpieczeństwa - w łazience zamontowane jest zwykłe, a powinno być bryzgoszczelne (osłonięte ruchomą, plastikową klapką chroniącą przed zalaniem wodą) lub powinno być uziemione, a nie jest.

Jednak najczęstszym powodem wymiany gniazdka są uszkodzenia mechaniczne, czyli wyrwanie go z puszki lub pęknięcia i ubytki obudowy. W takiej sytuacji bezpiecznie możemy zrobić to sami.

Jakie gniazdko elektryczne kupić

W różnych krajach rozpowszechniły się rozmaite konstrukcje wtyczek, a co za tym idzie - także typy gniazd (jest ich 14, dlatego podczas zagranicznych podróży konieczne bywają przejściówki).

W Polsce obowiązującą i najpopularniejszą konstrukcją jest obecnie tak zwany typ E, czyli gniazdo z dwoma okrągłymi otworami i bolcem, do którego podłącza się obwód neutralny (uziemienie).

Gniazda bez uziemienia, w których są tylko otwory (typ C), zgodnie z przepisami nie powinny być już stosowane w instalacjach elektrycznych.

Innym typem gniazda, który z powodzeniem można użytkować w naszym kraju (oraz w Niemczech), jest typ E/F, zwany także Uni-Schüco - przewód uziemiający podłącza się w nim zarówno do bolca, jak i do dwóch ruchomych klipów po bokach gniazdka.

Co trzeba wiedzieć o przewodach elektrycznych

W nowych instalacjach elektrycznych (typu TN-S) obowiązkowo prowadzi się trzy przewody: liniowy (fazowy) L - w izolacji czarnej lub brązowej, neutralny N - w niebieskiej osłonce, na stałe połączony z przewodem neutralnym w wewnętrznej linii zasilającej (pionie) oraz ochronny PE - w zielono-żółtej lub wielobarwnej izolacji.

W tego typu instalacjach stosuje się wyłącznie gniazda z uziemieniem. Należy bezwzględnie zwrócić uwagę na prawidłowe łączenie przewodów. Przewód fazowy podłączamy do zacisku lewego (patrząc na gniazdko od przodu), ochronny do górnego (PE), a neutralny (dawniej zwany zerowym) - do prawego.

Jeżeli natomiast naszym zadaniem będzie wymiana gniazdka w instalacji starego typu (TN-C), pamiętajmy, że w znajdującej się w ścianie puszce są tylko dwa przewody - fazowy i neutralny, nie ma natomiast ochronnego. Jeśli w takiej instalacji chcemy zamontować gniazdo z uziemieniem, wówczas przewód neutralny mostkuje się (łączy) z bolcem ochronnym.

Samo mostkowanie nie jest skomplikowanym zadaniem, ale jeśli nie mamy doświadczenia z osprzętem elektroinstalacyjnym, o wymianę gniazdka lepiej poprosić fachowca - inaczej ryzykujemy zniszczeniem podłączonego do gniazdka sprzętu, a nawet pożarem.

Zanim zaczniemy wymieniać gniazdko elektryczne

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek pracy przy sprzęcie, w którym jest napięcie elektryczne, odłączamy zasilanie instalacji - najlepiej odcinając prąd głównym wyłącznikiem na tablicy rozdzielczej lub przynajmniej przeznaczonym dla danego obwodu. Dla pewności, używając próbnika napięcia, upewniamy się, że w gnieździe nie ma prądu i możemy bezpiecznie przystąpić do jego wymiany.

Po zdjęciu osłony, ale przed zdemontowaniem kostki gniazdka, warto przyjrzeć się sposobowi połączenia i położeniu przewodów (można taki schemat narysować na kartce, by móc później łatwo odtworzyć układ).

W różnych modelach gniazd przewody bywają mocowane zaciskowo od tyłu gniazdka lub dwoma śrubkami na jego bokach. W puszkach starego typu do osadzenia gniazdka konieczna była gumka recepturka, w puszkach nowego typu - śruby.

Gdy już podłączymy nowe gniazdko, włączamy zasilanie i sprawdzamy jego działanie próbnikiem. Dopiero potem można bez obaw podłączyć do niego jakieś urządzenie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



    Więcej o:

Skomentuj:

Drobne naprawy: gniazdko elektryczne do wymiany