Gazowy kocioł kondensacyjny - ile kosztuje jego montaż?

Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie domu gazowym kotłem kondensacyjnym, musimy liczyć się z następującymi wydatkami: zakupem kotła z zasobnikiem ciepłej wody, dodatkowych materiałów i osprzętu, aby podłączyć taki zestaw do instalacji grzewczej oraz systemu powietrzno-spalinowego.
Cena zestawu - kocioł i zasobnik na ciepłą wodę - zależy od rodzaju urządzenia (stojący, wiszący) oraz typu i wyposażenia zasobnika ciepłej wody. Najtańsze są zestawy wiszącego gazowego kotła kondensacyjnego i stojącego pod nim zasobnika ciepłej wody - kosztują 8000-10 000 zł. Gdy wybierzemy urządzenie o zaawansowanej technologicznie konstrukcji i automatyce, jego cena może wzrosnąć do 15 000-20 000 zł.

Dodatkowy osprzęt

Niektóre tańsze zestawy wymagają dokupienia szeregu dodatkowych elementów: naczyń wzbiorczych (jedno dla kotła, drugie dla zasobnika), zaworów bezpieczeństwa, kulowych zaworów odcinających oraz rur łączących oba urządzenia wraz z izolacją termiczną. Natomiast droższe z reguły kotły kompaktowe mają zazwyczaj wszystkie te elementy zamontowane już fabrycznie i schowane pod wspólną estetyczną obudową.

Oprócz tego potrzebne będą również materiały (rury z izolacją, kształtki, zawory) do połączenie kotła i zasobnika z instalacją centralnego ogrzewania oraz zimnej i ciepłej wody. Zapłacimy za nie co najmniej 500-1000 zł.

Przewody powietrzno-spalinowe

Cena przewodu poziomego wynosi 600-800 zł, zaś wkładu kwasoodpornego włożonego do tradycyjnego komina lub przewodów typu "rura w rurze" waha się od 1000 do 2000 zł.

Uwaga! Jeśli zastosujemy kocioł kondensacyjny z poziomym odprowadzeniem spalin przez ścianę, pamiętajmy, że wylot powinien być umieszczony jak najdalej od okien (minimum 0,5 m). Dzięki temu unikniemy napływu spalin z powrotem do budynku przez uchylone okna lub otwarte nawiewniki. Z tego samego względu w domu z wentylacją mechaniczną czerpnia powietrza powinna być zamontowana na innej ścianie niż wyrzut spalin i znajdować się niżej niż on.

Robocizna

Koszty te zależą od tego, jak szeroki będzie zakres robót. Za zamontowanie kotła, zasobnika, osprzętu oraz przewodów powietrzno-spalinowych zapłacimy 2000-3000 zł.

Łączne koszty

Całkowity koszt zakupu kotła wiszącego z zasobnikiem stojącym i poziomym odprowadzeniem spalin, wraz z montażem dodatkowego osprzętu, wynosi co najmniej 11 000 zł. Kwota ta może wzrosnąć do 25 000 zł, gdy wybierzemy najdroższy zestaw, podłączony do pionowego przewodu powietrzno-spalinowego oraz rozbudowanej instalacji grzewczej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładWięcej o:
Komentarze (5)
Gazowy kocioł kondensacyjny - ile kosztuje jego montaż?
Zaloguj się
 • Mariusz Otlewski

  Oceniono 4 razy 4

  Ja ostatnio wymieniałem u siebie w domu 160m2 kocioł i zasobnik CWU120l.
  Całość mnie wyniosła 5800PLN z montażem. Znana Polska firma.

 • Mariusz Otlewski

  Oceniono 2 razy 2

  Ja ostatnio wymieniałem stary kocioł i zasobnik CWU. Koszt całkowity to:
  Kocioł 3700 - Polskiej firmy z zaawansowanym sterownikiem pokojowym.
  Zasobnik 1000
  Sterownik pokojowy 340
  Materiały 350
  Robocizna 400
  Czyli całość poniżej 6KPLN

  Od razu widzę spadek zużycia gazu o ok. 15-20% w stosunku do starego pieca.

 • jeeki

  Oceniono 1 raz 1

  Szczerze mówiąc niektóre pozycje cenowe są sporo zawyżone. Np. kocioł porządny kondensacyjny z zasobnikiem można dostać już za 6000 zł. Natomiast za 25 tyś. zł można wykonać kotłownię wspomaganą kolektorem słonecznym. W razie czego zapraszam na jmdtermotechnika.pl

 • innym_razem

  Oceniono 1 raz 1

  ja się nie znam na tym ale to nie ja robiłam remont, tylko płaciłam ;) ale z tego co wiem mamy kocioł pereko, i jak na razie sprawdza się bez zarzutów. okazuje się,że mieli rację wybierając go.

 • atr.eju

  0

  słusznie, a jakby były problemy z cyrkulacją wody i zapowietrzonymi grzejnikami to można poczytać www.biznesdolnoslaski.pl/2014/07/08/odpowietrzanie-grzejnikow/ i szybko sobie poradzić :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX