Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mata grzewcza - montaż "na mokro" lub "na sucho"

Zbigniew Gałązka

Jedną z najważniejszych zalet elektrycznej maty grzejnej jest to, że możemy mieć ciepłą podłogą - na przykład w łazience, kuchni lub przedpokoju - bez znacznego podnoszenia poziomu posadzki.

Montaż na mokro zaczynamy od zainstalowania czujnika temperatury w podłodze, a następnie dopasowania wstępnego maty do ogrzewanej powierzchni w pomieszczeniu
Montaż na mokro zaczynamy od zainstalowania czujnika temperatury w podłodze, a następnie dopasowania wstępnego maty do ogrzewanej powierzchni w pomieszczeniu
Fot. Luxbud
Jeśli elektryczne ogrzewanie ma zapewnić tylko efekt ciepłej podłogi, a nie służyć do ogrzewania pomieszczeń, montuje się matę grzejną. Co ważne, dzięki niewielkiej grubości można ją ułożyć nie tylko w nowym, ale też w modernizowanym domu, nawet na starych płytkach (pod warunkiem, że dobrze trzymają się podłoża). Poziom podłogi podniesie się niewiele - razem z terakotą maksymalnie o około 1,5 cm.

Zaletą elektrycznych mat w porównaniu z kablami jest też i to, że można ułożyć je samodzielnie. Jednak, aby nie stracić gwarancji producenta, do instalacji elektrycznej musi je podłączyć elektryk z uprawnieniami.

Montaż maty grzewczej

Do wyboru są dwa sposoby montażu mat grzejnych: tradycyjny - "na mokro", lub znacznie rzadziej stosowany - "na sucho".

Montaż "na mokro". Maty grzewcze służące do montażu "mokrego" umieszcza się w cienkiej (kilkumilimetrowej) warstwie kleju lub wylewki betonowej. Na rynku dostępne są one jako zasilane dwustronnie (przewód grzejny jednożyłowy) lub jednostronnie (przewód dwużyłowy). Pierwsze są cieńsze (grubość około 2,5 mm), zaś drugie grubsze (4,2 mm), ale układa się je prościej, gdyż przewód zasilający znajduje się tylko z jednej strony maty.

Maty do zamontowania "na mokro" mają kabel grzejny o stałej mocy, fabrycznie przymocowany do plastikowej siatki - najbardziej popularne są samoprzylepne, czyli pokryte warstwą kleju, co znacznie upraszcza montaż. Ich standardowa szerokość wynosi 0,5 m, zaś długość może być różna (umożliwia to dopasowanie maty do wielkości pomieszczenia). Aby zapewnić oczekiwaną temperaturę w pomieszczeniu, do wyboru są maty grzejne o mocy 100, 150, 160 oraz 200 W na 1 m2 podłogi.

Montaż "na mokro" fachowcy polecają, gdy posadzka pokryta zostanie terakotą, gresem bądź marmurem.

Montaż "na sucho"

Matę tego typu stosuje się w pokojach, korytarzach lub holach, w których podłoga będzie wykończona wykładziną dywanową, panelami laminowanymi bądź drewnianymi. Pokryta jest ona od zewnątrz warstwą gumy, zapewniającą jej wysoką odporność na uszkodzenia, a także na obciążenia punktowe, na przykład fotel na kółkach. Pod gumą znajduje się kabel grzejny o mocy 55 lub 100 W/m2. Kolejne warstwy to folia poliestrowa mająca za zadanie wzmocnienie maty, oraz folia aluminiowa gwarantująca rozprowadzenie ciepła. Na spodzie znajduje się pianka polipropylenowa, eliminująca niewielkie nierówności podłoża, a jednocześnie wygłuszająca odgłosy kroków.

Mata do montażu "suchego" sprzedawana jest w rolkach (zwojach) o szerokości 1 m i różnej długości. Nie wolno jej ciąć, dlatego w każdym zestawie znajduje się dodatkowy odcinek maty bez kabla, który służy do wyrównania poziomu podłogi w tych miejscach pomieszczenia, w których nie ma maty z kablem.

Uwaga! Zamiast maty, do montażu "suchego" można też zastosować płyty z twardego styropianu (o grubości 14-15 mm) pokrytego blachą aluminiową. W wyprofilowanych zagłębieniach blachy układa się wówczas kabel grzejny o odpowiedniej mocy.

Zobacz też

Elektryczna mata grzewcza - jakie sa koszty zakupu i eksploatacji?





Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład





    Więcej o:

Skomentuj:

Mata grzewcza - montaż "na mokro" lub "na sucho"