Powietrze dla kominka

Warunkiem dobrego palenia w kominku jest dostarczenie do niego odpowiedniej ilości powietrza do spalania.

Warunkiem dobrego palenia w kominku jest dostarczenie do niego odpowiedniej ilości powietrza do spalania. (Fot. Richard Le Droff)

Planując budowę kominka, trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ilości powietrza do spalania. W tym celu najlepiej wykonać kanał nawiewny doprowadzający powietrze do spalania bezpośrednio z zewnątrz.
Odpowiednia ilość powietrza do spalania jest warunkiem właściwej pracy kominka. Jeśli tego powietrza zabraknie - co zdarza się zwłaszcza w domach z wentylacją naturalną i ze szczelnymi oknami - kominek może wytworzyć w domu silne podciśnienie, a przez to powodować cofanie się dymu do pomieszczenia. Zjawisko podciśnienia powoduje również zakłócenia w działaniu wentylacji naturalnej, co najczęściej objawia się zasysaniem powietrza do pomieszczeń z kanałów wentylacyjnych (wywiewnych).

Ile powietrza do kominka

Najwięcej powietrza zużywają tradycyjne kominki otwarte - od 200 do 1000 m3 na godzinę (tym więcej, im są większe). Oznacza to, że jeśli w salonie o powierzchni ok. 40 m2 znajduje się średniej wielkości kominek otwarty, to w czasie palenia zużywa on w ciągu godziny kilkakrotnie więcej powietrza, niż wynosi kubatura tego pomieszczenia.

Znacznie oszczędniejsze są pod tym względem kominki zamknięte - z wkładami lub kasetami kominkowymi. Przyjmuje się, że na 1 kW mocy grzewczej potrzebują one około 10 m3 powietrza na godzinę.

Z domu czy z zewnątrz

Jeśli w domu są nieszczelne okna i drzwi, to kominek może zasysać powietrze z zewnątrz przez te właśnie nieszczelności. W domach ze szczelnymi oknami powietrze do spalania może pochodzić z dwóch źródeł:

- z pomieszczenia, w którym jest kominek,

- bezpośrednio z zewnątrz, jeśli jest doprowadzone specjalnym kanałem nawiewnym (najczęściej ukrytym w podłodze).

Sposób pierwszy sprawdza się tylko wtedy, gdy kominek jest zamknięty i spełnia choć jeden z trzech warunków:

- pali się w nim rzadko i krótko,

- ma niewielką moc,

- znajduje się w pomieszczeniu o dużej kubaturze (a więc o powierzchni minimum 30-40 m2).

Nawet jednak wtedy, gdy spełniony jest jeden (lub więcej) z podanych warunków, w celu zapewnienia właściwej ilości powietrza z zewnątrz, konieczne staje się zamontowanie w pomieszczeniu z kominkiem nawiewników (okiennych lub ściennych) bądź rozszczelnianie okien na czas palenia w kominku. Dlatego o wiele lepsze i coraz powszechniej stosowane jest drugie rozwiązanie. Nadaje się ono zarówno do kominków zamkniętych, jak i tradycyjnych, czyli otwartych.

Jak wykonać kanał nawiewny

Zadaniem kanału nawiewnego jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz, dlatego jego wlot zazwyczaj umieszcza się na ścianie budynku lub wyprowadza na wys. około 30-50 cm ponad powierzchnię gruntu. Stamtąd prowadzi się przewód w bezpośrednią okolicę kominka i jego wylot umieszcza przeważnie pod kominkiem.

Ponieważ kanał taki przebiega zwykle pod podłogą, o jego wykonaniu warto pomyśleć, zanim rozpocznie się budowa domu. Jeśli dom nie będzie podpiwniczony, kanał taki można ułożyć bezpośrednio w gruncie, pod fundamentem. Innym rozwiązaniem możliwym do zastosowania w późniejszej fazie budowy domu jest ułożenie kanału na podkładzie betonowym. Trzeba jednak wtedy pamiętać aby przed wykonaniem wylewki został on odpowiednio ocieplony. W przeciwnym razie będzie stanowił mostek cieplny: przepływające nim zimne powietrze będzie wyziębiało podłogę.

Mostek cieplny prowadzący do przemarzania ściany tworzy się także wokół pionowego odcinka kanału ukrytego w ścianie zewnętrznej. Dlatego ścianę w miejscu prowadzenia kanału powinno się zaizolować termicznie również od wewnątrz. Lepiej jednak kanał wyprowadzić przez ścianę poziomo, a dopiero na zewnątrz poprowadzić ku górze jego odcinek pionowy.

W domu podpiwniczonym kanał nawiewny można poprowadzić pod stropem piwnicy. Jeśli będzie to piwnica ogrzewana, taki kanał również wymaga izolacji cieplnej (najlepiej owinąć go wełną mineralną). W przeciwnym razie na jego powierzchni wykraplałaby się woda, podobnie jak "roszą się" rury z zimną wodą w ogrzewanej łazience.

Kanał z zasadami

- Rury przeznaczone do wykonania kanałów powinny być gładkie. Najlepiej nadają się do tego rury kanalizacyjne z PVC lub tworzywowe kanały wentylacyjne o przekroju prostokątnym.

- Średnica lub przekrój kanału nie powinny być mniejsze niż 160 mm dla kanałów okrągłych i 200 cm2 dla prostokątnych.

w Wlot kanału nawiewnego powinien być zakończony kratką i znajdować się na kierunku dominujących wiatrów (po stronie nawietrznej). Podczas silnych wiatrów po stronie zawietrznej wytwarza się bowiem podciśnienie, a wtedy powietrze zamiast docierać do kominka, mogłoby być z niego wysysane.

- Wlotu kanału nawiewnego nie powinno umieszczać się od strony ulicy, aby do pomieszczenia z kominkiem nie przedostawały się nieprzyjemne zapachy ani kurz.

- Na zakończeniu kanału nawiewnego, tuż pod kominkiem, należy założyć specjalną przepustnicę z możliwością regulacji ilości nawiewanego powietrza. Uchroni ona pomieszczenie przed wychłodzeniem na skutek napływu zimnego powietrza wtedy, kiedy w kominku się nie pali.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZOBACZ TEŻ WIDEO

Skomentuj:
Powietrze dla kominka
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX