Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zamknięte i otwarte naczynie wzbiorcze - czy ich potrzebuję?

red.

Odpowiednio dobrane naczynie wzbiorcze, ma decydujący wpływ na charakter i wydajność systemu grzewczego w domu.

Naczynie wzbiorcze - co to jest? Zasada działania

Nieodłącznym elementem nowoczesnych instalacji grzewczych są naczynia wzbiorcze typu zamkniętego, zwane inaczej naczyniami przeponowymi. Stanowią one nie tylko lepsze od naczyń typu otwartego zabezpieczenie instalacji grzewczej przed nadmiernymi wzrostami ciśnienia (ciśnienie wzrasta na skutek wzrostu temperatury wody). Ważne jest przede wszystkim to, że odcinają one wodę w instalacji od kontaktu z powietrzem, co chroni ją przed zapowietrzaniem, korozją, a także ogranicza ubytki wody w instalacji na skutek parowania. Przewaga przeponowego naczynia wzbiorczego nad naczyniem otwartym polega też na tym, że można je umieścić w każdym punkcie instalacji, na przykład w kotłowni, w sąsiedztwie kotła (w kotłach wiszących jest ono wbudowane), podczas gdy naczynia typu otwartego trzeba zamontować w najwyższym punkcie instalacji grzewczej. W kotłowni są najczęściej dwa naczynia wzbiorcze: jedno do instalacji c.o. i drugie zabezpieczające instalację ciepłej wody.

Uwaga! Przeponowe naczynia wzbiorcze wolno stosować we wszystkich układach z wyjątkiem zasilanych urządzeniami grzewczymi na paliwa stałe (kotły i kominki z płaszczem wodnym).

Rodzaje naczyń wzbiorczych

System grzewczy odgrywa ważną rolę w ogrzewaniu i tworzeniu komfortu cieplnego w domu. Dlatego ważne jest, aby każda jego część skutecznie spełniała przypisaną jej funkcję. Kluczowe znaczenie mają tu naczynia wzbiorcze.

Naczynie wzbiorcze otwarte

Otwarty zbiornik nie wymaga stosowania zaworów odcinających i gumowej membrany. W zbiorniku wyrównawczym wersji otwartej nawet pokrywa nie jest obowiązkowa. W takim przypadku płyn uzupełnia się, wlewając go do środka. Istnieje też możliwość podłączenia specjalnego zaworu poboru wody. Otwarte zbiorniki mają szereg wad:
  • Złożoność instalacji w górnym punkcie systemu grzewczego.
  • Niskie ciśnienie.
  • Konieczność ciągłego monitorowania poziomu płynu i dodawania go.

Zbiorniki otwarte stosowane są w systemach z obiegiem naturalnym.

Zamknięte naczynie wzbiorcze

Zamknięte zbiorniki są stosowane w systemach grzewczych, w których obieg chłodziwa reguluje pompa. To szczelny pojemnik, w którym zainstalowana jest specjalna membrana, wykonana z gumy technicznej. Jest zamknięty zbiornik wyrównawczy do organizacji zaopatrzenia w ciepłą wodę. Membrana dzieli pojemnik na dwie komory. W górnym znajduje się dowolny gaz lub powietrze, a dolny służy do gromadzenia nadmiaru chłodziwa.
Gdy temperatura wzrasta, odpowiednio zmniejsza się objętość komory gazowej, wzrasta ciśnienie w komorze z powietrzem i kompensuje zwiększone ciśnienie w układzie. Jeśli temperatura płynu chłodzącego spada, następuje proces odwrotny: płyn chłodzący kurczy się podczas chłodzenia, a powietrze wpycha go do układu. Membrana może być kołnierzowa (to znaczy wymienna) lub niewymienna. Niewymienna membrana jest znacznie bardziej ekonomiczna. Jest sztywno zamocowana na obwodzie pojemnika. Kiedy znajduje się w swoim pierwotnym położeniu, jest sztywno dociskana do powierzchni wewnętrznej, ponieważ gaz wypełnia całą objętość. Zamknięty typ zbiorników wyrównawczych ma wiele zalet w porównaniu z otwartymi:

  • Nie ma ryzyka odparowania płynu chłodzącego.
  • Jest mniejszy niż zbiorniki otwarte.
  • Zamknięty system grzewczy może pracować nawet w warunkach wysokiego ciśnienia.
  • Niskie koszty eksploatacji.

Naczynie wzbiorcze cwu

Zbiornik jest integralnym elementem systemów grzewczych. Jego głównym celem jest zapobieganie pękaniu kranów i rur w czasie rozszerzania się chłodziwa. Kiedy pojawia się nadmiar energii cieplnej, zbiornik wyrównawczy nie pozwala na nadmierny wzrost objętości chłodziwa. Właściwe użycie tego elementu pozwala uniknąć awarii innych części instalacji grzewczej.

Jakie naczynie wybrać?

Przed zakupem zbiornika należy poznać cechy samego systemu grzewczego. Na początku należy wybrać odpowiednią objętość, konstrukcję i materiał membrany. Należy również zwrócić uwagę na wagę zbiornika wyrównawczego. Kupując zbiornik, zwróć uwagę na następujące wskaźniki:

  • Rodzaj płynu chłodzącego w systemie grzewczym.
  • Objętość chłodziwa.
  • Minimalne i maksymalne ciśnienie.

Koszty

Za zbiornik o pojemności 5 – 8 litrów zapłacimy około 150 złotych. Większe zbiorniki to koszty 300 złotych. W przypadku zbiorników stojących należy się liczyć z wydatkiem nawet 500 złotych. Zbiorniki zamknięte są droższe niż ich otwarte odpowiedniki.

 
    Więcej o:

Skomentuj:

Zamknięte i otwarte naczynie wzbiorcze - czy ich potrzebuję?