Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Elektryczne podgrzewacze wody

Tekst: Grzegorz Dudek

Chociaż energia elektryczna uchodzi za najdroższą, elektryczne podgrzewacze wody nie tracą na popularności. Nie są do nich potrzebne specjalne instalacje ani kominy - po prostu montuje się je tam, gdzie potrzebna jest ciepła woda.

Podgrzewacz elektryczny i jego zamontowanie kosztuje znacznie mniej niż instalacja podgrzewacza gazowego czy układu: kocioł plus współpracujący z nim zasobnik ciepłej wody. Warto jednak zadbać o to, by racjonalne były też koszty eksploatacji urządzenia. To możliwe, trzeba tylko dobrze dobrać je do potrzeb.

Podgrzewacze elektryczne wybiera się z dwóch głównych grup:

- przepływowe - działające tylko wtedy, gdy odkręca się wodę, a więc dobre do zasilania pojedynczych miejsc jej poboru,

- pojemnościowe , nazywane potocznie bojlerami, podgrzewające wodę na zapas, a więc zapewniające komfort zaopatrzenia w ciepłą wodę nawet w kilku kranach jednocześnie.

Elektryczne podgrzewacze przepływowe

Przygotowują tylko tyle wody, ile potrzeba: uruchamiają się w momencie odkręcenia kranu i wyłączają, gdy go zakręcimy. Dzięki takiej zasadzie działania energia nie jest zużywana niepotrzebnie, na przykład na nagrzewanie wody w zbiorniku oraz na podtrzymywanie jej temperatury.

Ze względu na małe rozmiary bardzo łatwo można je ukryć w szafce pod zlewem czy umywalką. Ale nawet jeśli nie są schowane, też nie szpecą pomieszczenia. Jedyną ich wadą jest to, że podczas grzania wody pobierają dużo prądu, gdyż ich moc elektryczna jest znacznie większa niż opisywanych dalej podgrzewaczy pojemnościowych. To dlatego, że przepływająca przez nie woda musi być podgrzana do określonej temperatury w bardzo krótkim czasie.

Elektryczne podgrzewacze przepływowe mogą być jedno- lub wielopunktowe.

Jednopunktowe. Jak wskazuje nazwa, przeznaczone są do obsługi jednego kranu, więc często już fabrycznie wyposaża się je w baterię z wylewką, słuchawką prysznicową lub jedno i drugie. Moc grzewcza - od 3 do 12 kW z tym, że modele o mocy powyżej 6 kW wymagają podłączenia do sieci trójfazowej.

Wielopunktowe. Mogą zasilać po kilka kranów jednocześnie. Moc - od 12 do 27 kW; wszystkie wymagają podłączenia do instalacji trójfazowej.

- Wydajność. To podstawowy parametr charakteryzujący podgrzewacze przepływowe: informuje o tym, ile ciepłej wody można uzyskać z urządzenia w jednostce czasu. Wydajność zależy bezpośrednio od jego mocy oraz temperatury, o jaką musi zostać podgrzana woda (Ät), aby osiągnąć nastawioną temperaturę. W praktyce wydajność małych podgrzewaczy jednopunktowych o mocy do 6 kW nie przekracza 3,5 litra wody o temperaturze 40°C (przyrost temperatury ?t = 30°C) na minutę. Taki przepływ może się okazać zbyt mały, aby zapewnić sprawne zmywanie, nie mówiąc już o kąpieli pod prysznicem - chyba, że kupimy podgrzewacz z wylewką zakończoną perlatorem, który miesza wodę z powietrzem i rozprasza jej strumień, co stwarza wrażenie, jak gdyby z kranu płynęło więcej wody. Prawdziwy komfort zaopatrzenia w ciepłą wodę zapewniają jednak dopiero podgrzewacze większej mocy, czyli te wymagające zasilania z sieci trójfazowej.

- Regulacja. Moc podgrzewaczy przepływowych może być regulowana na dwa sposoby:

1) skokowo - odpowiednie ustawienie pokrętła powoduje włączenie się kolejnych stopni grzałki. W podgrzewaczach z taką regulacją temperatura podgrzewanej wody zależy od jej strumienia i mocy grzałek: im większy jest przepływ wody, tym mniejsza jest jej temperatura na wylocie kranu;

2) płynnie, co pozwala nastawić stałą temperaturę ciepłej wody niezależnie od wielkości przepływu. Podgrzewacze z regulacją płynną są jednak znacznie droższe od tych z regulacją skokową.

Elektryczne podgrzewacze pojemnościowe

Podgrzewają całą ilość zgromadzonej w nich wody, niezależnie od tego czy jest pobierana, czy nie. Jej wystudzeniu zapobiega izolacja cieplna zbiornika oraz termostat, który włącza grzałki, kiedy temperatura wody obniża się poniżej nastawionej wartości.

Wadą podgrzewaczy pojemnościowych są bez wątpienia duże gabaryty, przez co czasem trudno znaleźć na nie miejsce w domu. Jeśli jednak się znajdzie, będziemy korzystać z następujących zalet takiego urządzenia:

- nigdy nie będzie brakować ciepłej wody,

- nie ma potrzeby wykonywania instalacji trójfazowej, bo podgrzewacze pojemnościowe są zasilane z jednofazowej,

- nie trzeba się starać o dodatkowy przydział mocy, bo urządzenia te mają małą moc.

Rodzaje. Podobnie jak przepływowe, również podgrzewacze pojemnościowe mają wersje jedno- i wielopunktowe, chociaż częściej wyróżnia się urządzenia bezciśnieniowe i ciśnieniowe.

Bezciśnieniowe. Są to niewielkie zbiorniki o pojemności od 5 do 15 l, które mogą zasilać tylko jeden punkt poboru: umywalkę lub zlewozmywak. Współpracują ze specjalną armaturą, zwykle sprzedawaną w komplecie z urządzeniem, która redukuje ciśnienie z tego, jakie panuje w instalacji, do atmosferycznego, pod jakim woda pozostaje w zbiorniku (stąd nazwa "podgrzewacze bezciśnieniowe").

Ciśnieniowe. Mogą mieć od kilkudziesięciu do kilkuset litrów i zasilać kilka kranów. Nie wymagają stosowania specjalnej armatury.

- Pojemność i moc. To dwie podstawowe wielkości, które charakteryzują podgrzewacze pojemnościowe. Obie są ze sobą ściśle powiązane, bo im większą grzałka ma moc i im mniejszą pojemność ma podgrzewacz, tym szybciej ogrzewa zgromadzoną w nim wodę. W podgrzewaczach domowych, których pojemność zwykle nie przekracza 200 l, grzałki mają moc 1,5-2,0 kW. Warto jednak wiedzieć, że niektórzy producenci wyposażają podgrzewacze w dwie, a nawet trzy grzałki. Dzięki temu urządzenie może pracować ze zmienną mocą: małą - kiedy przez dłuższy czas nie używamy ciepłej wody i chodzi jedynie o podtrzymanie jej temperatury, średnią - w cyklu normalnej pracy, i wysoką - gdy zachodzi potrzeba szybkiego podgrzania wody w zbiorniku.

- Zabezpieczenie przed korozją. Zarówno woda pobierana z sieci wodociągowej, jak i ta z własnego ujęcia może zawierać różne związki, które zwiększają ryzyko korozji zbiornika. Dlatego też producenci stosują różne rozwiązania zapobiegające jego zniszczeniu przez korozję.

Po pierwsze, pokrywają wewnętrzną ścianę zbiornika podwójną warstwą emalii porcelanowo-szklanej, lub znacznie bardziej trwałej - tytanowej. Po drugie, montują wewnątrz zbiornika anodę magnezową, aluminiową lub tytanową, która biorąc udział w reakcjach elektrochemicznych zużywa się, chroniąc w ten sposób zbiornik. Anodę trzeba wymieniać średnio co 3-4 lata.

- Grzałki. W podgrzewaczach pojemnościowych stosuje się dwa rodzaje grzałek: w obudowie miedzianej i w obudowie ceramicznej. Grzałka w obudowie miedzianej to drut oporowy zamknięty w miedzianej rurce wypełnionej proszkiem szamotowym; całość jest zanurzona w wodzie. Grzałka ceramiczna przeciwnie - ma specjalną obudowę, oddzielającą ją od wody; obudowa grzałki ceramicznej ma większą powierzchnię oddawania ciepła niż grzałka miedziana, dzięki czemu temperatura na jej styku z wodą jest na tyle niska, że zdecydowanie ogranicza osadzanie się kamienia kotłowego.

Kiedy jaki elektryczny podgrzewacz wody?

Pojedyncze krany. Małe podgrzewacze elektryczne montuje się najczęściej przy kranach znacznie oddalonych od kotłowni. Unika się w ten sposób strat, jakie występują wtedy, gdy kran znajduje się z dala od źródła ciepła. Są to zarówno straty energii (bo woda w rurach stygnie), jak i samej wody (bo aby z rur popłynęła woda ciepła, najpierw należy spuścić tę, która wystygła).

Jeśli trzeba zaopatrzyć w ciepłą wodę pojedynczą umywalkę lub natrysk z dala od kotłowni, wtedy w zupełności wystarcza zamontowanie tam jednopunktowego podgrzewacza przepływowego.

Jeśli jednak trzeba zapewnić ciepłą wodę w normalnej łazience z umywalką oraz prysznicem, lepiej zastosować w niej wielopunktowy podgrzewacz przepływowy. Tylko wtedy, gdy nie będzie to możliwe ze względów technicznych (np. zbyt mały przydział mocy, brak instalacji trójfazowej), warto rozważać, co będzie lepsze: dwa przepływowe podgrzewacze jednopunktowe czy mały podgrzewacz pojemnościowy, na przykład 50-80 litrowy.

Centralne zaopatrzenie w ciepłą wodę. Największy problem z doborem elektrycznych podgrzewaczy wody mają właściciele tych domów, w których mają one być jedynymi urządzeniami produkującymi ciepłą wodę. Zawsze jest bowiem dylemat: czy wybrać zajmujący niewiele miejsca wielopunktowy podgrzewacz przepływowy, czy znacznie większy od niego podgrzewacz pojemnościowy. W wyborze powinna pomóc odpowiedź na dwa pytania:

1) czy w domu jest odpowiednia instalacja elektryczna i przydział mocy pozwalający na pracę wielopunktowego podgrzewacza przypływowego;

2) jaki będzie tryb rozbioru ciepłej wody.

Trzeba bowiem pamiętać, że podgrzewacz przepływowy utrudnia jednoczesne korzystanie z kilku kranów. Nawet jego duża moc nie zapewnia takiego podgrzewania wody, aby możliwe było w tym samym czasie na przykład napełnianie wanny wodą i zmywanie naczyń. Komfort korzystania z ciepłej wody w kilku punktach poboru jednocześnie zapewniają tylko podgrzewacze pojemnościowe.

Jak wybierać elektryczne podgrzewacze wody

Kiedy już wiadomo, czy podgrzewacz ma być przepływowy, czy pojemnościowy, trzeba zdecydować się na konkretne urządzenie. Oczywiście ważnym kryterium jest cena, ale nie ona powinna przesądzać o wyborze, lecz to, co:

- zapewni komfort zaopatrzenia w ciepłą wodę,

- przyczyni się do obniżenia kosztów eksploatacji,

- będzie gwarancją niezawodnej pracy urządzenia przez wiele lat.

Jeśli podgrzewacz przepływowy:

- Dobierz odpowiednią wydajność, zwracając uwagę na to, dla jakiego przyrostu temperatury ?t ta wydajność jest podana. Pamiętaj, że temperatura wody w wodociągu zimą może spaść do 3-5°C, a w kranie powinna mieć około 40°C. Sprawdź zatem, jaka jest wydajność podgrzewacza przy ?t = 35°C, a jeśli lubisz wodę cieplejszą - nawet ?t = 40°C. Sprawdź, czy taka wydajność zapewni komfort korzystania z wybranych przyborów sanitarnych.
  • Jeśli nie chcesz, aby podgrzewacz był widoczny (np. zamontowany nad umywalką), możesz poszukać takiego bez baterii (w sprzedaży najwięcej jest tych z bateriami) i ukryć go pod umywalką lub zlewem.

    - Do kabiny prysznicowej wybieraj tylko takie podgrzewacze, które mają stopień ochrony IP X 5.

    - Zwróć uwagę na sposób regulacji temperatury wody i pamiętaj, że stałą temperaturę zapewniają jedynie podgrzewacze z regulacją elektroniczną.

    A jeśli pojemnościowy:

    - Wybierz taki, który ma jak najgrubszą warstwę izolacji cieplnej, bo w takim woda będzie bardzo wolno stygła. Jeśli producent nie podaje grubości izolacji, zwróć uwagę na parametr, który jedni określają "dobowym zużyciem energii", a inni "dobowymi stratami energii elektrycznej". Niezależnie od określenia chodzi o energię, jaką podgrzewacz musi pobrać w ciągu doby, aby utrzymać temperaturę zgromadzonej w nim wody na stałym poziomie (zakłada się, że w tym czasie nikt nie korzysta z wody). Jeśli porównujesz dwa podgrzewacze takiej samej pojemności, lepiej zaizolowany jest ten, w którym dobowe zużycie bądź straty są mniejsze.

    - Zwróć uwagę na czas podgrzewania wody w zbiorniku. To ważne, bo dowiesz się, ile trzeba będzie czekać na ciepłą wodę po całkowitym jego opróżnieniu, albo wtedy, gdy podłączysz zbiornik po dłuższej nieobecności w domu.

    - Jeśli masz w domu licznik dwutaryfowy, zdecyduj się na podgrzewacz dwuzakresowy. Podgrzewa on wodę głównie w nocy, korzystając z tańszej taryfy, a w dzień pobiera tylko tyle prądu, ile jest niezbędne dla utrzymania zadanej temperatury wody.

    - Kup podgrzewacz jak najlepiej zabezpieczony przed korozją. Zazwyczaj świadczy o tym długość gwarancji, jaką na urządzenie daje producent.

    Gdzie umieścić podgrzewacz pojemnościowy?

    Jeśli podgrzewacz pojemnościowy ma być jedynym urządzeniem podgrzewającym wodę w domu, szczególnie ważne jest jego usytuowanie. Powinien się znajdować w centralnym miejscu w stosunku do wszystkich odbiorników wody: taka lokalizacja skraca czas oczekiwania na ciepłą wodę po odkręceniu kranu.

    Jeśli centralne zamontowanie podgrzewacza nie jest możliwe, wtedy warto wybrać takie urządzenie, do którego da się podłączyć dodatkową rurę, zwaną cyrkulacyjną (taka możliwość dotyczy tylko wybranych modeli). Dzięki obiegowi cyrkulacyjnemu ciepła woda będzie płynąć z kranów od razu po odkręceniu.

    Podgrzewacze z perfekcyjną regulacją

    Największe możliwości precyzyjnego ustawiania temperatury ciepłej wody zapewniają elektroniczne podgrzewacze przepływowe. Pozwalają one na:

    - ustawienie żądanej temperatury ciepłej wody z dokładnością do 0,5°C oraz bieżący odczyt nastawy na wyświetlaczu,

    - wprowadzenie do pamięci dwóch dowolnych wartości temperatury przywoływanych jednym dotknięciem,

    - zaprogramowanie tzw. oszczędnego wypływu ciepłej wody (nastawa fabryczna - 8 l/min),

    - ustawienie maksymalnej bezpiecznej temperatury wody w celu ochrony przed poparzeniem.

    Niektóre podgrzewacze mogą też współpracować z pilotem (przewodowym lub bezprzewodowym), który pozwala na sterowanie podgrzewaczem z innego pomieszczenia.

    Potrzebna dodatkowa moc

    Wielopunktowe podgrzewacze przepływowe to urządzenia, które mogą być zasilane wyłącznie z sieci elektrycznej trójfazowej, a instalacja nie może być wykonana z przewodów o przekroju mniejszym niż 4 mm. Moc podgrzewacza przepływowego przekracza zawsze 10 kW, a więc jest większa od tej, jaką standardowo zapewniają prywatnym budynkom zakłady energetyczne.

    Dlatego chcąc zamontować w domu taki podgrzewacz, trzeba wcześniej uzyskać w lokalnym zakładzie energetycznym dodatkowy przydział mocy.

    Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

    >

    • Więcej o:

    Skomentuj:

    Elektryczne podgrzewacze wody