Oświetlenie zewnętrzne domu - wieczorna elegancja

Iwona Stawecka
05.05.2010 , aktualizacja: 02.10.2012 17:02
A A A Drukuj
Efekt oświetlenia budynku zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanych opraw

Efekt oświetlenia budynku zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanych opraw (Projekt domu i oświetlenia: Arkadiusz Janczak Idea Ogród)

Po zmroku nasze domy zwykle pogrążają się w ciemnościach. A przecież tak niewiele trzeba, by za pomocą dyskretnego oświetlenia pokazać ich urodę także nocą.
Inspiracji do budowy domu szukamy, przyglądając się innym budynkom. Podpatrujemy, jak wykończone są elewacja, dach, wejście na posesję. Warto to robić nie tylko za dnia, ale również w nocy. Przekonamy się, ile urody może przydać domom oświetlenie z zewnątrz i jak rzadko jeszcze jest ono u nas doceniane. Większości domów jednorodzinnych po zmroku albo wcale nie widać, albo w ciemności można zaledwie domyślać się ich wyglądu - dzięki latarniom ulicznym. Domy o celowo oświetlonej elewacji zwracają naszą uwagę - nawet nocą możemy ocenić, co nam się w nich podoba, a co nie. Pomyślmy o tym, jeśli chcemy, by nasza posesja wyróżniała się wśród innych, a atrakcyjne oświetlenie dało domowi drugie - wieczorne - życie.

Nie należy też zapominać o praktycznym znaczeniu oświetlenia. Sprawi, że nie będziemy potykać się o stopnie przed wejściem do domu i bez kłopotów trafimy kluczem w zamek. Złodzieje będą raczej omijać naszą posesję, bo trudno pozostać niewidocznym na tle rozświetlonych ścian.

Sztuka oświetlania

Zaprojektowanie efektownego i praktycznego oświetlenia wymaga sporego doświadczenia. Kto chce sam się tym zająć, powinien mieć świadomość, że podejmuje się trudnego zadania. Nawet gdy tylko towarzyszymy projektantowi w jego pracy, powinniśmy wiedzieć, że efekt zależeć będzie od tego:

- w jakiej odległości od ściany budynku jest źródło światła - im bliżej ściany, tym światło ostrzejsze,

- gdzie umieszczona jest lampa - u góry (pod dachem), na elewacji czy poza bryłą budynku,

- czy światło skierowane na elewację napotyka po drodze przeszkodę, na przykład roślinę,

- jaką zastosujemy oprawę - czy światło będzie się rozchodziło promieniście dookoła żarówki, czy tylko w postaci wiązki - jednej lub kilku,

- czy snop światła będzie przedzielony przez przesłony (rastry), czy powiększony przez soczewki,

- jaką barwę będzie miało światło.

Lampa, czyli oprawa i żarówka

Wybierając oprawę, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko to, czy podoba się nam jej forma, ale również:

- czy jest przystosowana do pracy na zewnątrz,

- czy pasuje stylistyką do architektury budynku,

- czy tworzy kompozycyjną całość z pozostałymi elementami oświetlenia,

- jak rozchodzi się z niej światło - dookoła czy w postaci wiązki,

- jakie żarówki można do niej zastosować.

Warto na pewno zdecydować się na oprawy od jednego producenta, ponieważ projektowane są zwykle w spójnych liniach stylistycznych, a więc kolorystyka, wzór oraz materiały poszczególnych opraw będą współgrały ze sobą.

Do oświetlenia wejścia do domu można stosować umieszczone obok drzwi kinkiety albo - nad drzwiami - plafony, lampy wiszące lub montowane w okapie. Takie same oprawy można wykorzystać również wyłącznie do celów dekoracyjnych.

Można też oprawy montować wokół domu, kierując światło w jego stronę. Można do tego zastosować różnego rodzaju reflektory, oprawy przystosowane do umieszczania w nawierzchni albo lampy na słupku.

Zobacz także
Brak komentarzy

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych