Problemy z kanalizacją - gdy brzydko pachnie

Możemy mieć dwa problemy z kanalizacją. Pierwszy - gdy się zatka. Drugi - gdy nieprzyjemne zapachy rozchodzą się z niej po całym domu.
Zatkana kanalizacja to najczęściej nasza wina - gdy wyrzucamy do niej odpadki i tłuszcz, lub nie czyścimy należycie odpływów lub syfonów. Zatkane rury można czyścić preparatami do udrażniania, ale silne środki chemiczne mogą powodować mikrokorozję i chropowacenie wewnętrznych powierzchni rur, co sprzyja powtórnemu osadzaniu się tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Dlatego lepiej stosować biologiczne preparaty, które rozpuszczają osady, nie niszcząc rur. Zatkane rury można też przetykać sprężyną hydrauliczną. Dopiero gdy to nie pomoże, należy wezwać hydraulika.

A co z zapachami? Napływanie gazów kanalizacyjnych do pomieszczeń sanitarnych spowodowane jest najczęściej wysysaniem wody z syfonów. Dzieje się tak wtedy, gdy instalacja kanalizacyjna nie jest odpowiednio wentylowana, wskutek czego spływające ścieki, które wypełniają cały przekrój rury, powodują powstawanie podciśnienia, i to ono wysysa wodę (zamknięcie wodne) z syfonów urządzeń sanitarnych. Przez otwarty syfon gazy z kanalizacji mają otwartą drogę do wnętrz. Zapach kanalizacji może też być wyczuwalny na zewnątrz domu - głównie na posesjach wyposażonych w szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Na szczęście zwykle można to zmienić.

Jak wentylować kanalizację

Instalacja kanalizacyjna w domach jednorodzinnych działa najczęściej grawitacyjnie, to znaczy ścieki pod własnym ciężarem spływają rurami do zewnętrznego zbiornika (szamba lub osadnika gnilnego w przydomowej oczyszczalni) albo do kolektora ulicznego. Instalacja działa dobrze, jeśli w rurach panuje ciśnienie atmosferyczne. Ponieważ podczas spływania ścieków w części instalacji tworzy się podciśnienie, które zasysa powietrze do rur, instalacja powinna być tak wykonana, by to powietrze mogło się do niej dostawać swobodnie, nie zakłócając pracy kanalizacji. Aby tak było, instalacja musi spełniać następujące warunki:

- przewody muszą być prowadzone z odpowiednim spadkiem,

- muszą mieć odpowiednio dobrane średnice,

- instalacja musi być otwarta - na przynajmniej jednym pionie kanalizacyjnym wyprowadzonym ponad dach powinien znajdować się kominek wentylacyjny, zwany też wywiewką, doprowadzający powietrze i wyrównujący ciśnienie w instalacji do ciśnienia atmosferycznego. Umożliwia on też usuwanie gazów kanałowych powstających podczas gnicia ścieków. Inne, uzupełniające rozwiązanie to zawory napowietrzające umieszczane na pozostałych pionach i podejściach kanalizacyjnych wewnątrz domu.

Niestety, montowanie wywiewki bywa lekceważone przez monterów, a czasem rezygnują z niej sami inwestorzy, którzy obawiają się dodatkowych kosztów i przeciekania dachu w miejscu przeprowadzenia rury. Trzeba jednak pamiętać, że jej brak jest sprzeczny z przepisami i może zakłócać pracę kanalizacji. Jeśli instalacja nie ma wywiewki, a ścieki spływają do zewnętrznego zbiornika (szamba), który nie ma własnego odpowietrzania, to szybko ulegną one gniciu i zaczną się wydzielać duże ilości siarkowodoru i innych gazów. Gazy te przyspieszają korozję i niszczenie zbiorników żelbetowych.

Zasysanie wody w syfonie może także wystąpić w instalacjach wyposażonych w wywiewkę, w których nieprawidłowo wykonano podejście pod przybór, na przykład:

- ma ono zbyt małą średnicę,

- jest zbyt długie,

- składa się z więcej niż trzech kolanek.

Kominki wentylacyjne

W sklepach hydraulicznych sprzedawane są gotowe rury wywiewne z materiałami do uszczelnienia przejścia przez dach lub bez nich. Można też kupić samo zakończenie - kominek do montażu na pionie kanalizacyjnym. Najpopularniejsze są wywiewki z tworzyw sztucznych w kilku kolorach. Wielu producentów blachodachówek, dachówek ceramicznych lub cementowych oferuje własne rozwiązania kominków wentylacyjnych: z tworzyw sztucznych, żeliwa lub materiałów ceramicznych, pasujące do pokrycia dachu. Ponieważ oferta akcesoriów dachowych jest bogata, przed kupnem warto się upewnić, czy wybrany kominek wentylacyjny przeznaczony jest do montowania na pionach kanalizacyjnych. Wywiewka powinna mieć średnicę równą średnicy pionu kanalizacyjnego lub większą od niej.

Montaż. Wywiewki należy umieszczać z dala od kominów wentylacyjnych i dachowych czerpni powietrza, a odległość wywiewki od otworów okiennych i drzwiowych pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi nie powinna być mniejsza niż 4 m (licząc w poziomie). Wysokość wywiewki wystającej ponad dach dobiera się tak, by nie było możliwe zakrycie jej śniegiem. Wysokość ta zależy od kąta nachylenia dachu i wynosi dla dachów:

- stromych - minimum 0,5 m,

- płaskich - co najmniej 1,0 m.

Zabrania się wprowadzania rur wywiewnych do kanałów wentylacyjnych i spalinowych.

Jeżeli wentylacja kanalizacji jest niesprawna (gdy np. wywiewka ma zbyt małą średnicę), pomocne mogą się okazać obrotowe nasady kominowe, wspomagające tę wentylację.

Zawory napowietrzające

W odróżnieniu od wywiewek działają tylko w jednym kierunku - wpuszczają odpowiednią ilość powietrza do kanalizacji, ale uniemożliwiają wydostawanie się z niej gazów kanałowych. Dzięki temu można je montować wewnątrz budynku. Stosuje się je do napowietrzania:

- pionów niezakończonych wywiewkami - taki zawór umieszcza się zwykle pod stropem najwyższej kondygnacji lub na strychu. Przeznaczone są do tego zawory centralne (o większej wydajności);

- podejść kanalizacyjnych, w których spływanie ścieków jest utrudnione (np. gdy podejście jest zbyt długie, albo ma za dużo załamań). Wówczas zawór umieszcza się za ostatnim przyborem podłączonym do podejścia lub w zestawie odpływowym ostatniego przyboru. Takie zawory - miejscowe - mogą mieć mniejszą średnicę i wydajność.

Zawory mogą też być częścią natynkowych lub podtynkowych zestawów odpływowych, na przykład do pralki lub zmywarki.

Średnicę zaworu - od 32 do 100 mm - dobiera się do średnicy rury kanalizacyjnej.

Montaż. Do zaworu musi dopływać powietrze, nie należy więc zabudowywać go szczelną ścianką z cegły ani z płyty gipsowo-kartonowej. Jeżeli obudowa jest konieczna, należy w przyszłej ściance wykonać kratkę wentylacyjną lub - jeśli zawór jest mały - zamontować zdejmowaną płytkę osłaniającą. Płytka nie może być jednak "zafugowana", aby powietrze mogło przepływać przez szczeliny wokół niej. Zawory napowietrzające mogą pracować w temperaturze ujemnej, ale żeby nie ulegały oblodzeniu, trzeba je ocieplić. Można do tego użyć styropianowej obudowy, w której zawór jest sprzedawany.

Szambo lub przydomowa oczyszczalnia

One również mogą być przyczyną nieprzyjemnych zapachów w domu i na zewnątrz. Jeśli urządzenia te nie są właściwie wentylowane, to gromadzące się w nich gazy kanałowe mogą rozchodzić się po otoczeniu lub przenikać do kanalizacji wewnętrznej. Aby tego uniknąć, zbiorniki szamba muszą być wentylowane wywiewką wyprowadzoną 0,5 m nad poziom terenu. Jej odległość od domu powinna wynosić minimum 5 m, a od granicy działki minimum 2 m. Średnica rury wywiewnej powinna mieć 50-100 mm, a sam kominek zwieńczający rurę - około 100 mm. Dla przydomowej oczyszczalni wywiewką powinien być pion kanalizacyjny wyprowadzony ponad dach. Można też poprowadzić rurę wentylacyjną po elewacji lub ukryć ją wśród roślinności. Przydomowa oczyszczalnia ścieków musi też być wyposażona w kominki napowietrzające wyprowadzone 0,5 m ponad poziom terenu.

Biopreparaty

Aby zlikwidować zapachy z szamba lub oczyszczalni, warto stosować biopreparaty - proszki, tabletki, granulki lub płyny zawierające między innymi różne mikroorganizmy i enzymy rozkładające ścieki. Oprócz usuwania nieprzyjemnej woni zmniejszają one ilość osadów, udrażniają kanalizację i niszczą bakterie chorobotwórcze, a w przydomowych oczyszczalniach ścieków powodują rozwój pożytecznych bakterii lub odbudowują florę bakteryjną zubożoną na przykład przez dłuższe przerwy w dostawie ścieków, stosowanie bakteriobójczych środków czyszczących albo zbyt dużą ilość ścieków (np. podczas przyjęć rodzinnych). Dozuje się je najczęściej do urządzeń sanitarnych w domu - zgodnie z zaleceniami producentów. Są też wyspecjalizowane biopreparaty do czyszczenia urządzeń sanitarnych i udrażniania kanalizacji. Preparaty te można kupić w hipermarketach budowlanych oraz sklepach sanitarnych i ogrodniczych.

Kanalizacja w przepisach

Zasady wentylowania kanalizacji określają Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz Warunki techniczne wykonania i odbioru sieci i instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych.

Zgodnie z nimi piony kanalizacyjne powinny być zakończone rurą wywiewną wyprowadzoną ponad dach. Jeśli w budynku jest kilka pionów, rura wywiewna powinna się znajdować na pionie najbardziej oddalonym od przykanalika (w domu jednorodzinnym powinien to być pion najbardziej obciążony ściekami). Oprócz tego należy montować ją na co piątym (licząc od najbardziej oddalonego) pionie kanalizacyjnym, ale zwykle nie dotyczy to domów jednorodzinnych. Reszta pionów może być wentylowana zaworami napowietrzającymi. Podłączenie kilku pionów do jednej rury wywiewnej jest możliwe pod warunkiem, że pole jej przekroju jest równe co najmniej połowie sumy przekrojów podłączonych pionów.

Ile to kosztuje

- Wywiewki: 40-100 zł

- Kominki wentylacyjne - element pokrycia dachu: 160-300 zł

- Zawory napowietrzające: 40-190 zł

- Biopreparaty: 25-150 zł (opak.)

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładWięcej o:
Komentarze (3)
Problemy z kanalizacją - gdy brzydko pachnie
Zaloguj się
 • Ela Kropicka

  Oceniono 4 razy -4

  Próbowałam raz wszystkich powyższych i niestety nie obyło się bez pogotowia. Panowie z www.jotka-hydraulik.pl/czyszczenie-kanalizacji/ przyjechali bardzo szybko i jeszcze szybciej zrobili swoje

 • Kamila Sobieska

  Oceniono 6 razy -4

  Warto najpierw sprawdzić wentylację i zlokalizować źródło zapachu. Często powód jest błahy i męczymy się niepotrzebnie, przez własne lenistwo. Później, żeby ten przykry zapach na zawsze "wyszedł" z naszego domu to warto zrobić ozonowanie. Pozbędziemy się nie tylko zapachu, ale też bakterii. U mnie ozonowała firmą Airozone z Warszawy i zapach w domu był później cudowny!

 • leon351

  Oceniono 8 razy -4

  polecam firmę Nixor mają filtry antyodorowe do oczyszczalni przydomowych FZO ,doradzili pomogli od teraz nie mam problemu nie śmierdzi mi w końcu ,warto siemka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX