Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klimatyzatory - w sypialni czy salonie?

Tekst: Aneta Demianowicz

Najlepiej, gdy możemy założyć klimatyzację w całym domu. Co jednak wybrać, gdy nie możemy iść na całość: sypialnię czy salon?

Lato z roku na rok jest coraz bardziej gorące, a powietrze zanieczyszczone. Chętnie korzystamy więc z klimatyzatorów, które nie tylko chłodzą powietrze, ale poprawiają jego jakość.

Klimatyzator działa jak lodówka - jedna jego część zawierająca parownik wciąga ciepłe powietrze z pomieszczenia i wypuszcza je schłodzone, a druga (ze sprężarką i skraplaczem) powietrzem z zewnątrz schładza gaz krążący w klimatyzatorze.

Gdzie klimatyzator

Najlepiej, jeśli klimatyzację możemy mieć w całym domu. Wówczas warto kupić klimatyzator multisplit, kanałowy lub kilka. Gdy jest to niemożliwe, trzeba zdecydować, w którym pomieszczeniu zamontować klimatyzator oraz jaki wybrać jego rodzaj.

Aby klimatyzator pracował z najwyższą wydajnością i nie chłodził niepotrzebnie pomieszczeń, w których rzadko się przebywa, trzeba go zamontować tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Życie rodzinne koncentruje się w pokoju dziennym i kuchni, ale najdłużej przebywamy jednak w sypialni (ok. 8 godzin dziennie).

Za montażem klimatyzatora w tym pomieszczeniu przemawia również i to, że sen w nagrzanym pokoju jest męczący. O ile w ciągu dnia możemy zmieniać pomieszczenia i wybierać te najbardziej komfortowe (również pod kątem temperatury), to w nocy zdani jesteśmy wyłącznie na sypialnię.

Wybierając miejsce montażu klimatyzatora, oprócz względów funkcjonalnych trzeba wziąć pod uwagę położenie chłodzonych pomieszczeń w stosunku do stron świata. Montuje się je najczęściej w pokojach położonych od strony najbardziej nasłonecznionej, a więc południowej oraz zachodniej, ponieważ pomieszczenia znajdujące się po stronie północnej i wschodniej nagrzewają się najmniej.

Jaki klimatyzator

Jeśli nie jesteśmy do końca zdecydowani, w którym pomieszczeniu umieścić klimatyzator, rozwiązaniem może okazać się kupno klimatyzatora przenośnego, jednoczęściowego lub dwuczęściowego typu split, które można ustawiać w dowolnym miejscu i przenosić do innych pomieszczeń. Są to najtańsze na rynku urządzenia chłodzące, łatwo je zamontować, a zimą można schować, by nie zajmowały miejsca w pokoju. Klimatyzatory jednoczęściowe wymagają często wykucia otworu w ścianie, przez który wyprowadzona będzie na zewnątrz rura do chłodzenia gazu w klimatyzatorze. Przewody można także wyprowadzić przez uchylone drzwi lub okno. pozostałych Klimatyzatory te zajmują jednak dużo miejsca, są głośne i mają mniej funkcji od klimatyzatorów.

Droższe, ale z większą liczbą funkcji, bardziej estetyczne i popularniejsze od urządzeń przenośnych są klimatyzatory stałe. Składają się z dwóch części: jednostki zewnętrznej, czyli agregatu, który schładza powietrze, oraz jednostki wewnętrznej, czyli parownika, który nadmuchuje do pomieszczeń chłodniejsze powietrze. Klimatyzatory stałe różnią się budową:

- kompaktowe; w jednej obudowie przeznaczone do znajdują się agregat i parownik. Mogą być wolno stojące lub montażu na ścianie zewnętrznej w oknie;

- typu split; składają się z dwóch lub więcej części - agregatu montowanego na zewnątrz i parownika u

mieszczanego elementy połączone są przewodami instalacji chłodzącej. wewnątrz domu. Oba ścianie, pod sufitem bądź przy podłodze. Część wewnętrzną można montować na Część zewnętrzną umieszcza się na ścianie lub na dachu domu.

Klimatyzatory te dostępne są w multisplit (jedna wersji monosplit (jedna część zewnętrzna i wewnętrzna) oraz część zewnętrzna i kilka wewnętrznych, np. dual split - jedna zewnętrzna i dwie wewnętrzne). Montując klimatyzator typu multisplit, można schładzać oddzielnie kilka pomieszczeń w różnym czasie.

Jednostki wewnętrzne

Klimatyzatory w zależności od rodzaju jednostki wewnętrznej można montować na różne sposoby. Dostępne są następujące ich rodzaje.

Ścienne. Montuje się je na ścianie w niewielkiej odległości od sufitu. Klimatyzatory te są najczęściej kupowane spośród wszystkich dostępnych rodzajów ze względu na duży wybór i estetyczne wykończenie. Mają również najbardziej rozbudowaną automatykę i wiele dodatkowych funkcji.

Kasetonowe. Montowane są na suficie. Jednostka wewnętrzna dopasowana jest do stelaża sufitu podwieszanego. Dzięki temu urządzenie można dopasować do każdego wnętrza, a powietrze rozprowadzane jest równomiernie w całym pomieszczeniu. Występują jako jedno-, dwu- lub czterokierunkowe. Najlepsze są czterokierunkowe, ponieważ powietrze jest rozprowadzane tak samo po całym pomieszczeniu.

Ścienno-przysufitowe. Montuje się je bezpośrednio do stropu lub ściany. Cechą, która wyróżnia klimatyzatory podsufitowe, jest to, że rozprowadzają powietrze pod płaszczyzną sufitu. Eliminuje to powstawanie przeciągów, ponieważ płynące początkowo z dużą prędkością pod sufitem powietrze zwalnia, aby łagodnie opłynąć pomieszczenie.

Przysufitowe. Można je zamontować pod sufitem, we wnękach podokiennych lub na strychach.

Kanałowe. Do jednostki wewnętrznej umieszczanej w przestrzeni między sufitem podwieszanym a stropem lub na strychu, podłącza się kanały powietrzne, których zakończenia w postaci kratek wywiewnych można sytuować w dowolnym miejscu pomieszczeń. Takim klimatyzatorem można chłodzić cały dom. Zaletą tego systemu jest dokładne rozprowadzanie powietrza do pomieszczeń.

Głośność pracy

Wybierając klimatyzator, warto zwrócić uwagę na głośność jego pracy, która decyduje o komforcie przebywania w pomieszczeniu - zwłaszcza, gdy szukamy urządzenia do sypialni, ponieważ włączający się i wyłączający klimatyzator może nas budzić. Poziom hałasu w powinien przekraczać 40 dBA w dzień i 30 dBA pomieszczeniach mieszkalnych nie nocą.

Uwaga! 16 dB to wartość ucha, 20 dB odpowiada pracy wentylatora w komputerze, 40 dB to niesłyszalna dla głośność pracującej lodówki, a 80 dB włączonego odkurzacza.

Najgłośniejsze są klimatyzatory przenośne i kompaktowe, najcichsze - splity. Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na to, jakiego biegu dotyczy podana przez producenta wartość. Im jest on wyższy, tym urządzenie pracuje głośniej.

Na ocenę klimatyzatora wpływa też sposób jego obsługi. Nie może być skomplikowana. Pomocna może być instrukcja, ale najczęściej wszystko odbywa się intuicyjnie.

Wyposażenie

Wszystkie klimatyzatory mają wbudowane filtry mechaniczne, które usuwają z powietrza większość zanieczyszczeń. Producenci wyposażają urządzenia także w dodatkowe filtry, które poprawiają jakość powietrza. Mogą to być:

- filtry węglowe lub katalityczne - usuwają nieprzyjemne zapachy (katalityczne nie wymagają czyszczenia);

- filtry antybakteryjne - zapobiegają rozmnażaniu się drobnoustrojów, bakterii, wirusów i pleśni;

- filtry plazmowe - usuwają wirusy, bakterie, grzyby i cząstki alergenów;

- osuszacz z parownikiem;

- filtry z enzymami biologicznymi- zatrzymują i unieszkodliwiają bakterie, grzyby oraz mikroorganizmy;

- jonizatory powietrza - wraz z wwiewanym powietrzem do pomieszczenia dostają się jony ujemne. Klimatyzatory z takim filtrem emitują także niewielkie ilości ozonu, który poprawia samopoczucie, a jednocześnie jest bardzo skuteczny w zwalczaniu bakterii, szczególnie beztlenowych;

- filtry nanosrebrne - usuwają bakterie i wirusy;

- filtry katechinowe - niwelują zapach dymu tytoniowego.

Klimatyzatory, które wyposażone są w nawadniacze, dodatkowe filtry czy jonizatory powietrza, są droższe od tych, które mają mniej dodatkowych funkcji.

Dobór mocy

Moc klimatyzatora dobiera się na podstawie zapotrzebowania danego pomieszczenia na chłód. Samodzielnie trudno jest ją obliczyć, ponieważ wartość ta zależy od wielkości i położenia pomieszczenia (poddasze, piwnica, parter), ilości ciepła emitowanego przez komputery, lodówkę i oświetlenie, a także od liczby okien, drzwi oraz osób na stałe przebywających w pomieszczeniu. Obliczenia lepiej więc pozostawić instalatorowi lub sprzedawcy.

Orientacyjna moc klimatyzatora to mniej więcej 80-150 W/m2 pomieszczenia. Jeśli będzie ona zbyt mała, klimatyzator nie schłodzi dobrze pomieszczenia, a jego sprężarka przegrzeje się i zniszczy. To najdroższy element wyposażenia klimatyzatora, a koszt jej wymiany prawie równa się cenie nowego urządzenia. Jeśli jednak przesadzimy z mocą, za sprzęt zapłacimy więcej, a urządzenie będzie pobierało więcej prądu.

Ważnym parametrem klimatyzatorów jest również ich klasa efektywności energetycznej. Oznacza się ją literami od A do G. Klimatyzatory klasy A to urządzenia zużywające najmniej energii, ale są one droższe od pobierających najwięcej prądu, jednocześnie tańszych, klimatyzatorów klasy G.

Chłodzą latem, grzeją zimą

Najprostsze klimatyzatory obniżają tylko temperaturę w pomieszczeniu. Jednak większą popularnością cieszą się te, funkcja sprawdza się najlepiej które przystosowane są również do ogrzewania. Ta w okresach przejściowych, kiedy nie działa jeszcze instalacja centralnego ogrzewania.

Klimatyzatory wyposażone są także w programatory czasowe, dzięki którym można wtedy nastawić moment włączenia i wyłączenia urządzenia na dowolną godzinę.

Klimatyzatory wyłączają się, gdy powietrze zostanie schłodzone do wybranej temperatury, a włączają, gdy temperatura ponownie przekroczy określoną wartość. Urządzenia, które wyposażone są w inwerter, schładzają lub ogrzewają pomieszczenie w czasie krótszym nawet o jedną trzecią. Inwertery płynnie dostosowują swoją wydajność do temperatury w dłuższą pomieszczeniu (rzadziej się włączają oraz wyłączają). Są jednak droższe, ale na metę ich zakup oznacza wymierne oszczędności, a korzystanie z takiego klimatyzatora nie będzie powodowało wahań temperatury.

Czyszczenie klimatyzacji

Na wydajność pracy klimatyzatorów w dużym stopniu wpływa ich stan techniczny. Aby urządzenia długo i bez usterek sprawnie pracowały, muszą być regularnie czyszczone. Zaniedbane będą gorzej chłodziły pomieszczenie, a wypływające z nich powietrze będzie miało nieprzyjemny zapach. Prowadzi to nie tylko do obniżenia komfortu mieszkania, ale nawet do pogorszenia stanu zdrowia mieszkańców.

Przez zanieczyszczone filtry klimatyzatora przepływa mniej schłodzonego powietrza, ponieważ zatrzymują się na nich cząsteczki kurzu, bakterie i wirusy. Nieczyszczone i rzadko wymieniane filtry są doskonałym miejscem do ich rozwoju. Zanieczyszczone urządzenia pobierają też więcej prądu.

Część klimatyzatorów ma wbudowany sygnalizator informujący o konieczności czyszczenia lub wymiany filtra. W urządzeniach, które nie są w niego wyposażone, filtr powinno się czyścić zgodnie z zaleceniami producenta - zwykle raz w miesiącu. Można to robić za pomocą odkurzacza, lub myć go letnią wodą z detergentem przy użyciu miękkiej szczotki lub szmatki.

W zamieszkałym domu

Montowanie klimatyzatora w nowo budowanym domu zabierze najmniej czasu i jest najbardziej estetyczne. Jeśli chcemy go zamontować w budynku zamieszkałym, rury z freonem można poprowadzić w rogu ściany i zamaskować płytami gipsowo-kartonowymi lub korytem maskującym. Można też wykuć bruzdę w ścianie i później ją zaszpachlować. Przewody te można również wyprowadzić przez strop na wyższą kondygnację, na przykład strych, i dalej przez ścianę zewnętrzną na zewnątrz.

Ile to kosztuje

Orientacyjny koszt urządzeń z montażem klimatyzatorów:

- typu split (jednostka zewnętrzna i jedna ścienna jednostka wewnętrzna) - 1600-10.000 zł

- multisplit (komplet z trzema ściennymi jednostkami wewnętrznymi) - 6000-32.000 zł

Eksploatacja klimatyzacji w sezonie letnim(klimatyzator typu split) - 100-150 zł

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Klimatyzatory - w sypialni czy salonie?