Basen w domu - prywatna pływalnia

Tekst: Liliana Jampolska; konsultacja: Zbigniew Wnukowicz
01.05.2010 , aktualizacja: 11.09.2012 13:24
A A A Drukuj
W pawilonie z basenem zamontowano duże oszklone drzwi, przez które rozciąga się widok na ogród, a latem można wyjść na taras.

W pawilonie z basenem zamontowano duże oszklone drzwi, przez które rozciąga się widok na ogród, a latem można wyjść na taras. (Fot. Leszek Jampolski)

Kryty basen we własnym domu to ogromna frajda dla właścicieli. Jeśli jednak zostanie zbudowany z błędami, będzie z tego więcej kłopotów niż przyjemności.
Kiedy Agnieszka i Darek rozpoczęli projektowanie domu z basenem, wiedzieli, że muszą się do tego dobrze przygotować. Ich bliski znajomy zainwestował we własną pływalnię duże pieniądze, ale nie był z niej w pełni zadowolony. Przede wszystkim dlatego, że zatrudnił mało doświadczonego wykonawcę, który popełnił błędy przy instalacji wentylacyjnej - w efekcie w pomieszczeniu z basenem szyby często były zaparowane, a w domu wyczuwało się zapach chloru. Po czterech latach okazało się, że konsekwencje tych usterek nie ograniczały się jedynie do braku komfortu właścicieli. Pod wpływem skraplającej się na szybach pary wodnej drewniana stolarka okienna została na tyle uszkodzona, że trzeba było ją wymienić. Aby sytuacja się więcej nie powtórzyła, przeprowadzono modernizację całej instalacji wentylacyjnej.

Doświadczenia przyjaciela nie zniechęciły Agnieszki i Darka do budowy własnego basenu. Podjęli się tego wyzwania i nie żałują. Pan Darek codziennie rano przed pracą pływa przez ponad godzinę, a zdarza się, że korzysta z basenu także wieczorem. Bardzo to sobie chwali - regularna dawka wysiłku pozwala zachować zdrowie i kondycję. A w weekendy cała rodzina łączy pływanie z przyjemnością odpoczynku w saunie.

Samodzielnie i z pomocą

Agnieszka i Darek starali się wykorzystać nie tylko złe doświadczenia przyjaciela, ale szukali też pozytywnych przykładów. Kiedy przypadkowo dowiedzieli się, że w pobliżu ich działki budowany jest dom z basenem, od razu tam się udali. Dzięki temu dowiedzieli się, na jakie trudności napotkali inwestorzy. Z perspektywy czasu oceniają, że właśnie ta wizyta najpełniej uwidoczniła im skalę przedsięwzięcia i przekonała do współpracy ze sprawdzonymi fachowcami.

Przygotowanie się do budowy basenu obejmowało konsultacje ze specjalistami, ale również rozmowy z użytkownikami basenów. Podpatrywanie, zadawanie pytań i ocenianie zastosowanych rozwiązań dotyczyło również basenów hotelowych. To między innymi tam sprawdzono, jaka szerokość niecki basenu jest potrzebna, by zapewnić komfort pływającym równocześnie dwóm osobom, oraz jaki dystans jest konieczny, by wykonać kilka pełnych ruchów żabką lub delfinem.

Dopiero uzbrojeni w tę wiedzę przystąpili do projektowania domu oraz połączonego z nim pawilonu z basenem.

Wielkość basenu. Na podstawie zebranych informacji zdecydowano się na nieckę zbiornika o szerokości 3,5 m, długości 10,5 m i głębokości od 1,2 do 1,6 m. Ze względu na wysoko położone wody gruntowe ograniczono zagłębianie zbiornika w podłożu (lustro wody znajduje się około 1 m nad poziomem działki). Pomieszczenie z basenem ma szerokość 6 m, długość 15 m i wysokość 4 m.

Usytuowanie basenu. Pani Agnieszka, z wykształcenia architekt, samodzielnie ustaliła optymalne położenie na działce domu, a w nim pawilonu z basenem. Założenie było takie, by przeszklona ściana pawilonu znajdowała się od południowej strony i przylegała do tarasu (latem można na niego wyjść bezpośrednio z wody) oraz by przez szyby roztaczał się widok na ogród. Natomiast ściana bez okien miała izolować basen od posesji sąsiadów.

Zaprojektowanie domu z pływalnią dodatkowo utrudniało to, że na działce rosło wiele starych sosen, które właściciele chcieli ocalić.

Pomieszczenia techniczne. Stworzenie basenu pod dachem wymaga wygospodarowania oddzielnego pomieszczenia technicznego, w którym instaluje się urządzenia do oczyszczania wody (pompę i filtr) oraz wymiany, osuszania i ogrzewania powietrza (centrala klimatyzacyjna).

Odpowiednie miejsce i wielkość dla tego pomieszczenia (zwanego podbaseniem) określili specjaliści od instalacji. Podbasenie nie musi znajdować się pod niecką basenu, może być również obok. Ważne, by przylegało bezpośrednio do niecki.

Technologia budowy pawilonu z basenem. Pawilon z basenem został wzniesiony metodą tradycyjną. Ściany murowane z cegły wykończono od wewnątrz tynkiem oraz płytami piaskowca, pod którymi zamocowano warstwę folii paroizolacyjnej. Strop typu terriva przykryto tynkiem zabezpieczonym przed wilgocią mineralnymi środkami impregnującymi. Nieckę basenu wykonano ze zbrojonego betonu i obłożono płytkami ceramicznymi.

W pawilonie zastosowano drewnianą stolarkę okienną i drzwiową z szybami o współczynniku przenikania ciepła 1,1.

System uzdatniania wody. Utrzymanie wody w czystości polega na usuwaniu zanieczyszczeń metodą mechaniczną (w filtrze piaskowym) i chemiczną - poprzez dodawanie środków dezynfekujących zawierających związki chloru. Woda z basenu zasysana jest ze skimmerów umieszczonych w ścianie niecki basenu i tłoczona do filtra piaskowego. Równocześnie przebiega automatyczne dozowanie środków: do dezynfekcji i utrzymania stałego pH wody. Tak oczyszczona woda wraca do basenu wtłaczana bocznymi dyszami.

Pompa obsługująca ten system powinna pracować przez mniej więcej 15 godzin na dobę. Musi być zawsze włączona w czasie, kiedy ktoś korzysta z basenu.

System klimatyzacyjny. Opracowanie i wykonanie właściwego systemu wymiany powietrza w pomieszczeniu z basenem (funkcja wentylacji) oraz utrzymanie w nim odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza (klimatyzacja) ma podstawowe znaczenie dla komfortu użytkowników pływalni. Założono, że temperatura powietrza powinna wynosić 28-30°C, a jego wilgotność 55-60%.

W skład systemu klimatyzacyjnego zastosowanego w tym obiekcie wchodzi instalacja mechanicznie usuwająca na zewnątrz pomieszczenia część wilgotnego powietrza oraz urządzenie, które pozostałe powietrze osusza i ogrzewa. Osuszanie przebiega w ten sposób, że wilgotne powietrze jest schładzane. Wykraplająca się w wyniku tego procesu para wodna odprowadzana jest do kanalizacji, ale wytwarzające się jednocześnie ciepło wykorzystywane jest do ogrzania powietrza na pływalni.

Ważnym elementem systemu klimatyzacyjnego jest listwa umieszczona w posadzce. Ciepłe powietrze nadmuchiwane równolegle do płaszczyzny okien tworzy kurtynę, która zabezpiecza szyby przed zaparowaniem. Taki sposób dostarczania ciepła gwarantuje też dobre mieszanie się powietrza w pomieszczeniu oraz zapewnia, że posadzka ma wyższą temperaturę i dlatego nie jest konieczne zastosowanie ogrzewania podłogowego.

Dodatkowe inwestycje. Brak sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w miejscowości, w której leży działka Agnieszki i Darka, stanowiło dodatkową trudność. Konieczne więc było wywiercenie studni głębinowej. Specjaliści zalecili również zbudowanie na potrzeby gospodarstwa domowego, oprócz szamba, specjalnego zbiornika, do którego w awaryjnej sytuacji będzie można odprowadzić wodę z basenu. To przydatne rozwiązanie, choć zwykle wykorzystywane jedynie raz na kilka lat.

Aby nie zwiększać kosztów budowy i eksploatacji, właściciele zrezygnowali z instalowania atrakcji wodnych typu sztuczna fala czy kaskada. Zamontowano natomiast cztery podwodne reflektory.

Zobacz także
  • Basen w domu - prywatna pływalnia wit 22.12.08, 21:50

    ciekaw jestem, jak czesto w skali roku (przy takiej jak opisana stacji uzdatniania wody) nalezy wymieniac wode?Czy moze nalezy jedynie wymieniac ja czesciowo?»

  • Basen w domu - prywatna pływalnia prawdziwy.jonek 30.12.08, 13:26

    a mnie to bardziej ciekawi jak czesto korzystaja z tego basenu?? hahabo wedlug mnie lepiej i bez kurowodow jechac 5 razy w tygodniu na basen.»

  • Basen w domu - prywatna pływalnia bumboos 07.02.15, 18:57

    Mam ogromną prośbę do Państwa, którzy są użytkownikami tego basenu. Chciałbym budować dom z basenem krytym, jednak nie mam żadnych doświadczeń z tym związanych -dlatego by nie być skazanym »

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych