Basen w domu - prywatna pływalnia

W pawilonie z basenem zamontowano duże oszklone drzwi, przez które rozciąga się widok na ogród, a latem można wyjść na taras.

W pawilonie z basenem zamontowano duże oszklone drzwi, przez które rozciąga się widok na ogród, a latem można wyjść na taras. (Fot. Leszek Jampolski)

Kryty basen we własnym domu to ogromna frajda dla właścicieli. Jeśli jednak zostanie zbudowany z błędami, będzie z tego więcej kłopotów niż przyjemności.
Kiedy Agnieszka i Darek rozpoczęli projektowanie domu z basenem, wiedzieli, że muszą się do tego dobrze przygotować. Ich bliski znajomy zainwestował we własną pływalnię duże pieniądze, ale nie był z niej w pełni zadowolony. Przede wszystkim dlatego, że zatrudnił mało doświadczonego wykonawcę, który popełnił błędy przy instalacji wentylacyjnej - w efekcie w pomieszczeniu z basenem szyby często były zaparowane, a w domu wyczuwało się zapach chloru. Po czterech latach okazało się, że konsekwencje tych usterek nie ograniczały się jedynie do braku komfortu właścicieli. Pod wpływem skraplającej się na szybach pary wodnej drewniana stolarka okienna została na tyle uszkodzona, że trzeba było ją wymienić. Aby sytuacja się więcej nie powtórzyła, przeprowadzono modernizację całej instalacji wentylacyjnej.

Doświadczenia przyjaciela nie zniechęciły Agnieszki i Darka do budowy własnego basenu. Podjęli się tego wyzwania i nie żałują. Pan Darek codziennie rano przed pracą pływa przez ponad godzinę, a zdarza się, że korzysta z basenu także wieczorem. Bardzo to sobie chwali - regularna dawka wysiłku pozwala zachować zdrowie i kondycję. A w weekendy cała rodzina łączy pływanie z przyjemnością odpoczynku w saunie.

Samodzielnie i z pomocą

Agnieszka i Darek starali się wykorzystać nie tylko złe doświadczenia przyjaciela, ale szukali też pozytywnych przykładów. Kiedy przypadkowo dowiedzieli się, że w pobliżu ich działki budowany jest dom z basenem, od razu tam się udali. Dzięki temu dowiedzieli się, na jakie trudności napotkali inwestorzy. Z perspektywy czasu oceniają, że właśnie ta wizyta najpełniej uwidoczniła im skalę przedsięwzięcia i przekonała do współpracy ze sprawdzonymi fachowcami.

Przygotowanie się do budowy basenu obejmowało konsultacje ze specjalistami, ale również rozmowy z użytkownikami basenów. Podpatrywanie, zadawanie pytań i ocenianie zastosowanych rozwiązań dotyczyło również basenów hotelowych. To między innymi tam sprawdzono, jaka szerokość niecki basenu jest potrzebna, by zapewnić komfort pływającym równocześnie dwóm osobom, oraz jaki dystans jest konieczny, by wykonać kilka pełnych ruchów żabką lub delfinem.

Dopiero uzbrojeni w tę wiedzę przystąpili do projektowania domu oraz połączonego z nim pawilonu z basenem.

Wielkość basenu. Na podstawie zebranych informacji zdecydowano się na nieckę zbiornika o szerokości 3,5 m, długości 10,5 m i głębokości od 1,2 do 1,6 m. Ze względu na wysoko położone wody gruntowe ograniczono zagłębianie zbiornika w podłożu (lustro wody znajduje się około 1 m nad poziomem działki). Pomieszczenie z basenem ma szerokość 6 m, długość 15 m i wysokość 4 m.

Usytuowanie basenu. Pani Agnieszka, z wykształcenia architekt, samodzielnie ustaliła optymalne położenie na działce domu, a w nim pawilonu z basenem. Założenie było takie, by przeszklona ściana pawilonu znajdowała się od południowej strony i przylegała do tarasu (latem można na niego wyjść bezpośrednio z wody) oraz by przez szyby roztaczał się widok na ogród. Natomiast ściana bez okien miała izolować basen od posesji sąsiadów.

Zaprojektowanie domu z pływalnią dodatkowo utrudniało to, że na działce rosło wiele starych sosen, które właściciele chcieli ocalić.

Pomieszczenia techniczne. Stworzenie basenu pod dachem wymaga wygospodarowania oddzielnego pomieszczenia technicznego, w którym instaluje się urządzenia do oczyszczania wody (pompę i filtr) oraz wymiany, osuszania i ogrzewania powietrza (centrala klimatyzacyjna).

Odpowiednie miejsce i wielkość dla tego pomieszczenia (zwanego podbaseniem) określili specjaliści od instalacji. Podbasenie nie musi znajdować się pod niecką basenu, może być również obok. Ważne, by przylegało bezpośrednio do niecki.

Technologia budowy pawilonu z basenem. Pawilon z basenem został wzniesiony metodą tradycyjną. Ściany murowane z cegły wykończono od wewnątrz tynkiem oraz płytami piaskowca, pod którymi zamocowano warstwę folii paroizolacyjnej. Strop typu terriva przykryto tynkiem zabezpieczonym przed wilgocią mineralnymi środkami impregnującymi. Nieckę basenu wykonano ze zbrojonego betonu i obłożono płytkami ceramicznymi.

W pawilonie zastosowano drewnianą stolarkę okienną i drzwiową z szybami o współczynniku przenikania ciepła 1,1.

System uzdatniania wody. Utrzymanie wody w czystości polega na usuwaniu zanieczyszczeń metodą mechaniczną (w filtrze piaskowym) i chemiczną - poprzez dodawanie środków dezynfekujących zawierających związki chloru. Woda z basenu zasysana jest ze skimmerów umieszczonych w ścianie niecki basenu i tłoczona do filtra piaskowego. Równocześnie przebiega automatyczne dozowanie środków: do dezynfekcji i utrzymania stałego pH wody. Tak oczyszczona woda wraca do basenu wtłaczana bocznymi dyszami.

Pompa obsługująca ten system powinna pracować przez mniej więcej 15 godzin na dobę. Musi być zawsze włączona w czasie, kiedy ktoś korzysta z basenu.

System klimatyzacyjny. Opracowanie i wykonanie właściwego systemu wymiany powietrza w pomieszczeniu z basenem (funkcja wentylacji) oraz utrzymanie w nim odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza (klimatyzacja) ma podstawowe znaczenie dla komfortu użytkowników pływalni. Założono, że temperatura powietrza powinna wynosić 28-30°C, a jego wilgotność 55-60%.

W skład systemu klimatyzacyjnego zastosowanego w tym obiekcie wchodzi instalacja mechanicznie usuwająca na zewnątrz pomieszczenia część wilgotnego powietrza oraz urządzenie, które pozostałe powietrze osusza i ogrzewa. Osuszanie przebiega w ten sposób, że wilgotne powietrze jest schładzane. Wykraplająca się w wyniku tego procesu para wodna odprowadzana jest do kanalizacji, ale wytwarzające się jednocześnie ciepło wykorzystywane jest do ogrzania powietrza na pływalni.

Ważnym elementem systemu klimatyzacyjnego jest listwa umieszczona w posadzce. Ciepłe powietrze nadmuchiwane równolegle do płaszczyzny okien tworzy kurtynę, która zabezpiecza szyby przed zaparowaniem. Taki sposób dostarczania ciepła gwarantuje też dobre mieszanie się powietrza w pomieszczeniu oraz zapewnia, że posadzka ma wyższą temperaturę i dlatego nie jest konieczne zastosowanie ogrzewania podłogowego.

Dodatkowe inwestycje. Brak sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w miejscowości, w której leży działka Agnieszki i Darka, stanowiło dodatkową trudność. Konieczne więc było wywiercenie studni głębinowej. Specjaliści zalecili również zbudowanie na potrzeby gospodarstwa domowego, oprócz szamba, specjalnego zbiornika, do którego w awaryjnej sytuacji będzie można odprowadzić wodę z basenu. To przydatne rozwiązanie, choć zwykle wykorzystywane jedynie raz na kilka lat.

Aby nie zwiększać kosztów budowy i eksploatacji, właściciele zrezygnowali z instalowania atrakcji wodnych typu sztuczna fala czy kaskada. Zamontowano natomiast cztery podwodne reflektory.

Zdaniem specjalisty

Planując budowę basenu, najlepiej robić to równolegle z projektowaniem domu. W ten sposób mamy szansę uniknąć wielu problemów i oszczędzić nawet do 20% kosztów inwestycji.

Aby urządzenia zapewniały prawidłowe funkcjonowanie pływalni, muszą być najpierw bardzo starannie dobrane do konkretnych parametrów danego obiektu - wymiarów i kubatury pomieszczenia z basenem, objętości niecki zbiornika, powierzchni lustra wody, wielkości okien oraz współczynnika przepuszczalności cieplnej ścian i szyb. Kolejnym etapem jest określenie wielkości zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną. Następnie trzeba zaplanować odpowiedniej wielkości pomieszczenie techniczne.

Nie da się wykonać komfortowego i bezpiecznego dla budynku basenu bez kontroli wilgotności oraz temperatury powietrza, czyli bez sprawnego systemu klimatyzacyjnego. Jest to element podstawowy dla każdego basenu. Sposób doboru tej instalacji decyduje o funkcjonalności obiektu. O ile błędy popełnione przy instalacjach technologicznych (np. przy uzdatnianiu wody) są łatwe i tanie do wyeliminowania, o tyle te dotyczące instalacji klimatyzacyjnej są trudniejsze i kosztowniejsze w naprawie. Nieusuwane powodują zaś brak komfortu użytkowników pływalni, a także niszczenie budynku.

Jednak nawet najnowocześniejsze urządzenia na niewiele się zdadzą, jeśli na etapie budowy i wykańczania całego budynku przydarzą się błędy technologiczne. Ponieważ pomieszczenia pływalni mają specyficzne warunki wilgotnościowe, trzeba je nie tylko odpowiednio zaprojektować, ale także precyzyjnie wykonać. Należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie ocieplenie ścian i izolację przeciwwilgociową.

Ponieważ przydomowy kryty basen przeznaczony jest do odpoczynku i rekreacji, niezbędne elementy techniczne powinny być ukryte lub estetycznie wkomponowane w architekturę całego budynku.

Warto współpracować tylko z poleconymi i doświadczonymi firmami basenowymi. Można o nie zapytać w większych biurach architektonicznych albo w Polskim Związku Pływackim.

Doświadczenia właścicieli

+ Stała współpraca ze specjalistami rozpoczęta już na etapie projektowania budynku zaowocowała wypracowaniem spójnej koncepcji budowy domu i pływalni oraz optymalnym podłączeniem instalacji.

+ Jesteśmy zadowoleni z przyjętych metod regulacji temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu z basenem. Nigdy się nie zdarzyło, by szyby były zaparowane - nawet w trakcie panowania silnych mrozów.

+ Polecamy połączenie basenu z tarasem wypoczynkowym. Dzięki temu, spędzając latem czas w ogrodzie, z łatwością możemy korzystać z basenu, i na odwrót. A zimą kontakt z otoczeniem zapewniają nam duże przeszklenia, przez które roztacza się widok na działkę. Bardzo to sobie chwalimy. Wręcz nie wyobrażamy sobie basenu umieszczonego w podziemiach budynku.

- Błędem okazało się usytuowanie pływalni i garażu przy wspólnym korytarzu. Łączą się w nim dwie odmienne strefy - czysta i brudna, ciepła i zimna. Trudno teraz temu zaradzić, ponieważ w tym korytarzu znajduje się wejście do toalety.

- Rury wentylacyjne, przez które odprowadzana jest część wilgotnego powietrza z pływalni, zostały początkowo umieszczone zbyt blisko zewnętrznej ściany pawilonu z basenem. W zimie wykraplająca się para wodna zamarzała na ścianie wykończonej drewnem, co w rezultacie doprowadziło do zniszczenia fragmentu elewacji. Po odsunięciu ujścia rury na odległość ponad dwóch metrów od ściany problem zniknął.

- Mycie okna znajdującego się bezpośrednio nad niecką basenu jest dosyć niewygodne, bo w jego trakcie trzeba stać w wodzie.

Ile kosztuje domowa pływalnia

Decyzja o posiadaniu własnego basenu wiąże się nie tylko z jednorazowym wydatkiem na jego budowę i wyposażenie, ale też z dość dużymi kosztami eksploatacji.

Za prezentowany basen, który powstał w 2003 roku, inwestorzy zapłacili 150 tys. zł.

Na opłaty eksploatacyjne składają się koszty regularnego serwisowania urządzeń, przede wszystkim klimatyzacyjnych i do dezynfekcji wody. Właściciele oceniają, że wynosi to rocznie 3-4 tys. zł. Należy do tego dodać wydatki na gaz (wodę w basenie podgrzewa piec gazowy) oraz na energię elektryczną (w tym także na saunę) - co przekłada się na kolejne 3-4 tys. zł rocznie.

Ponieważ część urządzeń działa nieustannie 24 godziny na dobę, należy liczyć się z ryzykiem ich awarii, choćby drobnych. W opisywanym domu zdarzyły się na przykład usterki dozowników chloru oraz automatycznych sterowników temperatury wody i powietrza. Ich naprawa oznaczała wydatek kilkuset złotych. Jak dotąd koszt najdroższej naprawy sięgnął 1500 zł.Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (5)
Basen w domu - prywatna pływalnia
Zaloguj się
  • Edmund Zdun

    Oceniono 13 razy -13

    Ostatnio rozmawiałem z właścicielem basenu w moim mieście i wspomniał mi o firmie Calorex. Mówił, że wcześniej koszty działalności były bardzo wysokie ale wtedy dowiedział się o tej firmie i zakupił u nich pompę ciepła. Teraz może być spokojny o koszty.

  • Daniel Bastjan

    Oceniono 14 razy -14

    Świetny basen znalazłem na stronie polbas.pl. Duży, w cenie zapewniony jest transport i montaż. Efekt finalny wyszedł świetny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX