Ścieki. Ile kosztuję szambo, kanalizacja i oczyszczalnia.

Aneta Demianowicz
05.07.2010 , aktualizacja: 06.09.2012 17:06
A A A Drukuj
Budowa szamba stanowi czasami jedyny sposób na odprowadzenie ścieków z domu

Budowa szamba stanowi czasami jedyny sposób na odprowadzenie ścieków z domu (Fot. www.e-domek.pl)

To, co wygodne, jest zwykle najdroższe. Przy odprowadzaniu ścieków ta zasada na szczęście się nie sprawdza.
Ze względu na częste podwyżki cen wody, a także za odprowadzanie ścieków, coraz więcej osób szuka sposobów na obniżenie domowych rachunków. Najlepiej zrobić to, równolegle zmniejszając ilość zużywanej wody i wybierając najbardziej ekonomiczny sposób wywozu nieczystości płynnych. Najdroższe w eksploatacji szambo jest najmniej wygodnym sposobem usuwania ścieków z domu. Konieczność jego częstego opróżniania jest uciążliwa nie tylko logistycznie, ale przede wszystkim finansowo, bowiem wywóz 1 m3 nieczystości kosztuje około 15-20 zł. Tańsza jest kanalizacja, choć już nie wszędzie, bo na przykład od nowego roku mieszkańcy Białogardu w Zachodniopomorskim za metr sześcienny wody i ścieków płacić będą ok. 40 zł. Obecnie średnia cena za kanalizację w Polsce wynosi około 7 zł/m3 (wraz z wodą).

Kanalizacja

Jeśli mieszkamy na terenie skanalizowanym, musimy podłączyć się kanalizacji zbiorczej, chyba że wcześniej zaplanowaliśmy budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Podłączenie się do kanalizacji to najwygodniejszy sposób odprowadzania ścieków, bo poza wykonaniem przyłącza o nic nie trzeba się później martwić - oczywiście poza płaceniem rachunków. Za odprowadzenie metra sześciennego nieczystości płaci się więcej niż za zużycie takiej samej ilości wody. Dlatego jeśli do podlewania ogrodu lub mycia samochodu używamy wody miejskiej, to na rurze zasilającej kran ogrodowy warto założyć drugi licznik. Wtedy woda wykorzystana w celach gospodarczych nie będzie obciążona kosztem wywozu ścieków. Ceny i stawki są różne w całej Polsce i ustalane przez gminy.

Uwaga! Podłączenie do kanalizacji odbywa się na podstawie umowy z rejonowym zakładem kanalizacyjnym i wymaga sporządzenia projektu przyłącza. Ten fakt trzeba też zgłosić w starostwie powiatowym oraz dołączyć projekt z zaznaczonym na planie działki podłączeniem do kanalizacji oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością.

Zobacz:

Ile kosztuje podłączenie do kanalizacjiSzambo

Jeśli dom wybudowany jest tam, gdzie nie ma kanalizacji, jednym ze sposobów zagospodarowania ścieków staje się budowa szamba, czyli szczelnego zbiornika na ścieki. Jego wykonanie i podłączenie to inwestycyjnie tańsze rozwiązanie niż budowa przydomowej oczyszczalni, a koszty inwestycji są podobne do wykonania przyłącza kanalizacyjnego, jednak eksploatacyjnie - znacznie większe. Mimo że w takiej sytuacji oszczędniej użytkujemy wodę, to i tak często trzeba opróżniać zbiornik. Poza tym ścieki wywożone z szamba są bardziej zanieczyszczone, dlatego ich oczyszczenie jest droższe niż tych z kanalizacji.

Większą część kosztów budowy i podłączenia się do szamba stanowi kupno szczelnego zbiornika na ścieki. Może być on wykonany z żelbetu lub tworzyw sztucznych. Pojemność zbiornika powinna być dobrana do liczby mieszkańców i ilości produkowanych ścieków. Przyjmuje się, że jedna osoba produkuje ich ok. 150 l na dobę. Jednak szambo może okazać się rozwiązaniem bardziej komfortowym, jeśli w bliskiej przyszłości będzie można podłączyć się do kanalizacji miejskiej. Czasami jest to również jedyne rozwiązanie, szczególnie wtedy, gdy:

- ścieków jest za mało, żeby budowa własnej oczyszczalni się opłacała;

- powierzchnia działki jest za mała, aby zmieścić na niej oczyszczalnię z drenażem rozsączającym lub w pobliżu nie ma odbiornika oczyszczonych ścieków;

- poziom wód gruntowych jest za wysoki, aby można było oczyszczone w oczyszczalni ścieki rozsączyć do gruntu, a inne rozwiązania są zbyt drogie w inwestycji.

Uwaga! Budując szambo, trzeba zachować minimalne odległości od granicy działki, domu i ujęcia wody. Powinno ono znajdować się w odległości:

- 2 m od drogi i granicy sąsiedniej działki;

- 5 m od okien i drzwi domu;

- 15 m od studni.

Wybierając lokalizację szamba, warto też zwrócić uwagę na to, aby można było łatwo do niego podjechać wozem asenizacyjnym.

Zobacz:

Ile kosztuje szamboZobacz także

Zobacz więcej na temat:

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych