Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy kocioł ze starymi grzejnikami

Opowiada: Witold Twardowski

Mam stary kocioł i płacę duże rachunki za gaz. Chcę kupić model kondensacyjny, ale sąsiad mi mówił, że nie będzie on dobrze współpracował z grzejnikami żeliwnymi - a na razie nie chcę ich wymieniać. Stanisław G., Garwolin

Gazowy kocioł grzewczy zamontowany w zabudowie kuchennej
Gazowy kocioł grzewczy zamontowany w zabudowie kuchennej
Fot. IMMERGAS
Kotły kondensacyjne a żeliwne grzejniki

Kotły kondensacyjne współpracują ze wszystkimi typami instalacji, tak jak kotły tradycyjne. Ale najwyższą sprawność osiągną w systemach, w których parametry pracy będą niskie, np. 60/40°C. Oznacza, to że temperatura wody zasilającej wynosi 60°C, a wody powrotnej 40°C. Urządzenia te można też stosować w instalacji z grzejnikami żeliwnymi, których wielkość była zazwyczaj dobierana do parametrów pracy 90/70°C. Wynika to stąd, że w naszych warunkach klimatycznych przyjmowana w obliczeniach temperatura zewnętrzna -20°C - przy której kocioł oraz grzejniki muszą pracować pełną mocą, aby dostarczyć wymaganą ilość ciepła - występuje zazwyczaj tylko przez kilka lub kilkanaście dni w sezonie grzewczym. Choć wtedy w kotle nie zachodzi kondensacja, to jednak jego sprawność jest i tak wyższa niż tradycyjnego.

Współpraca kotła kondensacyjnego z grzejnikami żeliwnymi będzie jeszcze lepsza, gdy dom zostanie poddany termomodernizacji. Wówczas bowiem obliczeniowa moc grzejników dla dotychczasowej temperatury zasilania (90°C) jest zbyt duża. Ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na ciepło będą one zasilane wodą o niższej temperaturze (60°C), a więc ich wielkość będzie odpowiednia.

Montaż i eksploatacja

Producenci kotłów wymagają, aby po zamontowaniu kotła jego uruchomienia dokonał autoryzowany przedstawiciel serwisu. Jednak nawet najlepszy kocioł nie będzie działał właściwie, jeśli nie jest poddawany regularnym kontrolom. Zgodnie z przepisami należy to robić przynajmniej raz w roku. Co ważne, konserwację urządzenia powinno się zlecać wyłącznie autoryzowanym firmom serwisowym.

Odprowadzenie kondensatu

W wyniku pracy kotła kondensacyjnego z gazów spalinowych powstaje kwaśny kondensat (jego odczyn określany jako pH waha się od 3,5 do 5,5). W Polsce nie ma przepisów, które nakazywałyby jego neutralizację. Dlatego najczęściej jest odprowadzany bezpośrednio do kanalizacji, niezależnie od tego, czy mamy sieć miejską, czy zbiornik bezodpływowy (szambo). Takie postępowanie jest dopuszczalne, ponieważ ścieki domowe mają odczyn zasadowy i jest ich znacznie więcej niż kondensatu, zatem nastąpi jego neutralizacja. Przykładowo, podczas silnych mrozów z kotła o mocy 24 kW pracującego 15 godzin na dobę powstanie ok. 36 l kondensatu. Natomiast 4-osobowa rodzina wytwarza ok. 400 l ścieków na dobę.

Gdy jednak ścieki będą odprowadzane do przydomowej oczyszczalni, lepiej zapytać producenta, czy nie spowoduje to zakłócenia jej pracy.



    Więcej o:

Skomentuj:

Nowy kocioł ze starymi grzejnikami