Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dlaczego jest zimno w mieszkaniu z kominkiem

Odpowiada Ludomir Duda

W moim mieszkaniu zamiast wyburzonego pieca postawiłam kominek. Gdy nadeszło ochłodzenie, zaczęło mi doskwierać zimno, nawet gdy rozpalam w nim ogień. Zobaczyłam w uszczelkach okien są wycięte na górze przerwy ok. 7-10 cm. Zdaję sobie sprawę, że są po to, żeby był cug, ale czy one muszą być takie duże? Czy mogę np. połowę każdej zakleić? Bartek T. z Iławy

Ze względów bezpieczeństwa montaż kominka warto powierzyć doświadczonemu instalatorowi, który właściwie zaprojektuje instalację
Ze względów bezpieczeństwa montaż kominka warto powierzyć doświadczonemu instalatorowi, który właściwie zaprojektuje instalację
Fot. Bartosz Makowski
W mieszkaniach, w których jest zainstalowany kominek, z wentylacją grawitacyjną trzeba obchodzić się wyjątkowo ostrożnie. Zimą, gdy przepływ powietrza na skutek dużej różnicy temperatur staje się zbyt duży, łatwo podjąć decyzję o zamknięciu dopływu świeżego powietrza. To nie ryzykowny pomysł, lecz kuszenie losu - wystarczy spojrzeć na rosnące statystyki śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla.

Bilans energetyczny

Fakt, że w mieszkaniu znajduje się i jest używany kominek, mocno komplikuje sytuację. Nie wiemy, niestety, jakiego typu - otwarty, wkład kominkowy, czy też piec wolno stojący, czyli tzw. koza?

Jeśli zainstalowany jest kominek zamknięty, to palenie w nim, poza stwarzaniem miłej atmosfery, podniesie także temperaturę w pomieszczeniach. Jeśli jednak ma on palenisko otwarte, jego bilans energetyczny może być w tych warunkach ujemny, co oznacza, że konsekwencją palenia w nim będzie wychłodzenie mieszkania.



Wentylacja

Wycięcie fragmentu uszczelki w oknie to prymitywna forma nawiewnika, który jest warunkiem koniecznym dla poprawnego działania wentylacji grawitacyjnej przy nowoczesnych, szczelnych oknach. Poza nawiewem, zależy ona także od przepływu powietrza między pomieszczeniami oraz wywiewu na zewnątrz. Zakłócenie każdego z tych elementów zaburza wymianę powietrza, albo wręcz całkowicie ją uniemożliwia.

Przyjmuje się, że wentylacja grawitacyjna działa optymalnie, gdy różnica między temperaturą na zewnątrz i w pomieszczeniach wynosi około 12°C. Zimą, gdy chwyci mróz, różnica ta jest znacznie większa, a wtedy do mieszkania często zaczyna intensywnie napływać bardzo zimne powietrze.

Niebezpiecznym zjawiskiem jest odwrócenie ciągu w kanałach wentylacyjnych. Następuje, gdy zbyt mało powietrza dostaje się do mieszkania, a kanał o najsłabszym ciągu zamienia się z wywiewnego w nawiewny. Może to prowadzić do bardzo groźnego zasysania spalin z sąsiednich kominów dymowych, lub przedostawania się do wnętrz zanieczyszczeń osadzonych na wewnętrznych ściankach kanału.

Nadmierne uszczelnianie okien i kratek jest zatem złym rozwiązaniem - co prawda ciepło przestaje uciekać, ale nie mamy świeżego powietrza do oddychania, wzrasta poziom zanieczyszczeń i pary wodnej; to ostatnie prowadzi do bardzo groźnego dla zdrowia zagrzybienia ścian.

Bezpieczeństwo użytkownika kominka

Pamiętajmy, że do spalania drewna potrzebne jest powietrze. Kominki otwarte zużywają go od 200 do 1000 m3 w ciągu godziny, wkłady kominkowe - 6-8 m3 na kilogram drewna.

Jeśli w mieszkaniu jest kominek zamknięty, istotne jest w jaki sposób pobiera on powietrze: przewodem powietrznym doprowadzonym w pobliże komory spalania lub do niej (w niektórych modelach kominków). Wykonanie doprowadzenia powietrza, czyli montaż plastikowej rury w posadzce lub ścianie, jest dość proste na etapie budowy domu jednorodzinnego. Niestety, nie do zastosowania w mieszkaniach. W nich musimy dostarczyć do pomieszczenia tyle powietrza, ile jest niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu spalania. Gdy to zaniedbamy grozi nam zaczadzenie!

Podsumowując: zbyt mała ilość świeżego powietrza w mieszkaniu może skutkować kłopotami zdrowotnymi, a w pomieszczeniach z kominkami - zagrażać życiu. Jego nadmiar zaś prowadzi do wyziębienia pomieszczeń i podnosi rachunki za energię. Wyjściem jest zamontowanie higrosterowanych kratek wywiewnych (w ostateczności kratek z ręczną regulacją przekroju), co pozwala zmniejszyć przepływ powietrza w niskich temperaturach bez zmniejszenia ciągu w kominie. Warto też kupić szyber i zamykać go, gdy nie palimy w kominku.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: ZOBACZ PRZYKŁAD





    Więcej o:

Skomentuj:

Dlaczego jest zimno w mieszkaniu z kominkiem