Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak regulować pracę kotła i instalacji c.o.

Tekst: Stefan Żuchowski

Koszty ogrzewania można ograniczyć, stosując odpowiednią automatykę, która steruje wydajnością instalacji. Dzięki temu kocioł będzie produkować tylko tyle ciepła, ile budynek traci do otoczenia, a w pomieszczeniach będzie utrzymywana żądana przez użytkownika temperatura.

panel sterowania kotła,kocioł gazowy
Programator można zamontować w salonie i połączyć z kotłem kablem lub drogą radiową
Fot. Wolf
Termostat pokojowy. Regulator umieszczony na ścianie jednego z pomieszczeń domu (zazwyczaj w salonie) ma za zadanie mierzyć temperaturę pokojową. Jeśli nastąpi jej spadek, wówczas regulator uruchamia kocioł. Gdy temperatura osiągnie zadaną wartość, wyłącza go.

Termostaty pokojowe polecane są do domów, w których zamontowano kotły tradycyjne (niekondensacyjne) współpracujące z grzejnikami o małej pojemności. Instalacje takie szybko przekazują ciepło do pomieszczeń, więc potrzebują sterownika, który odpowiednio szybko włączy kocioł, gdy tylko temperatura osiągnie ustawioną wartość.

Automatyka pogodowa. Mierzy w sposób ciągły wielkość strat ciepła i płynnie dostosowuje ilość energii dostarczanej do pomieszczeń, poprzez regulację temperatury wody w instalacji centralnego ogrzewania. Gdy temperatura na zewnątrz spada, wówczas automatyka pogodowa podnosi temperaturę wody grzewczej. Zaletą regulacji pogodowej jest bardzo szybka reakcja na zmieniającą się temperaturę na dworze. Ponadto umożliwia ona dokładną regulację temperatury wody w instalacji, tak by była jak najniższa, a jednocześnie pozwoliła dostarczyć do pomieszczeń odpowiednią ilość ciepła. Warto więc ją stosować w instalacji z kotłem kondensacyjnym, który ma tym wyższą sprawność, im niższa jest temperatura jego pracy. Poza tym regulatory pogodowe bardzo dobrze sprawdzają się w budynkach murowanych, gdzie temperatura wewnętrzna spada bardzo powoli, ale równie wolno wzrasta.

Choć automatyka pogodowa jest droższa i trudniejsza w programowaniu niż pokojowa, to obniża nam koszty ogrzewania i zapewnia stabilną temperaturę w pomieszczeniach.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak regulować pracę kotła i instalacji c.o.