Kupujemy telewizor

Dariusz Brzostek
28.11.2008 , aktualizacja: 11.09.2012 13:31
A A A Drukuj
Telewizor LCD marki Philips. Model 47PFL9732D Cineos. Cena: 11.999 zł.
Według EISA (Europejskiego Stowarzyszenia Technik Audiowizualnych) to najlepszy europejski telewizor LCD o pełnej rozdzielczości kończącego się sezonu 2007-08.

Telewizor LCD marki Philips. Model 47PFL9732D Cineos. Cena: 11.999 zł. Według EISA (Europejskiego Stowarzyszenia Technik Audiowizualnych) to najlepszy europejski telewizor LCD o pełnej rozdzielczości kończącego się sezonu 2007-08. (Fot. PHILIPS)

Rynek telewizorów plazmowych i LCD rozwija się bardzo dynamicznie, producenci prześcigają się w oferowanych modelach. Gdy już kupimy mieszkanie czy wybudujemy dom naszym największym dylematem jest jaki wybrać telewizor
W większości polskich mieszkań i domów w pokojach stoją jeszcze telewizory najstarszej z dostępnych na rynku technologii CRT. Tradycyjne telewizory wykorzystujące do działania kineskop, pomimo wielu ulepszeń mają co prawda poprawioną ostrość i wierność odtwarzania pełnej gamy kolorów w porównaniu do starszych modeli, ale pozostają daleko w tyle w porównaniu do coraz to nowocześniejszej technologii. Wadą tych telewizorów są bardzo duże rozmiary odbiornika oraz zniekształcenia geometrii obrazu. Ma to miejsce głównie w narożnikach i krawędziach ekranu. Za kilka lat odbiorniki te zostaną wycofane z użytku. Powód? Od początku przyszłego roku w Polsce ma ruszyć telewizja cyfrowa. Zgodnie z planem Urzędu Komunikacji Elektronicznej w całym kraju zostaną uruchomione pierwsze nadajniki cyfrowe. Przez pięć lat będą one działać równolegle z analogowymi, lecz w 2014 roku zostaną wyłącznie nadajniki cyfrowe. Telewizja cyfrowa to nie tylko lepsza jakość zbliżona do płyt dvd. To także więcej programów telewizyjnych w eterze. O ile dzisiaj mamy tylko trzy ogólnopolskie kanały, to dzięki zmianie technologii nadawania powstanie miejsce na blisko 40 stacji. Jednak na początek cyfryzacja oznacza spore wydatki.

Odbiór telewizji drogą cyfrową będzie możliwy tak jak do tej pory za pomocą zwykłej anteny, ale mało który telewizor starej generacji, nie wykonany w technologii HD Ready wyświetli obraz i dźwięk nadawany cyfrowo. Aby więc móc oglądać telewizję będziemy mieli do wyboru dwa rozwiązania. Albo zainwestujemy w drogie dekodery (wydatek kilkuset złotych) lub kupimy nowy telewizor. Kupując nowy sprzęt, najlepiej zdecydować się na odbiornik plazmowy lub LCD. Warto zwrócić uwagę, by telewizory były z cyfrowym tunerem DVB-T obsługującym MPEG-4 (nie wszystkie dostępne na rynku modele je posiadają). To zagwarantuje nam bezproblemowy odbiór telewizji cyfrowej. Inaczej za pięć lat znów będziemy musieli kupić telewizorNa przełomie ostatnich lat zaobserwowaliśmy znaczący postęp w technologiach RTV. Skutkuje to tym, że wybór sprzętu staje się coraz trudniejszy. Firmy produkujące telewizory oferują nam wiele możliwości. W samej tylko dziedzinie telewizorów pojawiło się kilka znaczących nowinek, z którymi przed jego zakupem warto się zapoznać.

Plazma czy LCD?

LCD (ang. Liquid Cristal Display), nazywany jest telewizorem ciekłokrystalicznym. Piksel tutaj nie świeci tylko służy jako filtr, który przepuszcza światło. Każdy piksel to w rzeczywistości 3 subpiksele (czerwony, zielony i niebieski).

- Jak działa LCD?

Źródłem światła jest lampa fluoroscencyjna. Emituje ona białe światło, które przechodzi przez ekran złożony z milionów pikseli. Cały proces oparty jest o pewną właściwość elektrochemiczną ciekłego kryształu. Technologia ta jest szeroko wykorzystywana w branży komputerowej.

Zaletą LCD jest duża jasność obrazu. Poza tym obraz jest stabilny i popularnie mówiąc "nie migocze". Ważne, że można go oglądać przez wiele godzin z bliska bez efektu zmęczonych oczu.

Ale telewizory ciekłokrystaliczne mają także swoje wady. Np. duża zmiana kąta patrzenia powoduje znaczne przyciemnienie i zmniejszenie kontrastu oglądanego obrazu, a to znacznie utrudnia, lub wręcz uniemożliwia oglądanie telewizji. W LCD jest również słaba czerń, tzn. kolor czarny nie jest idealnie czarny. Piksele chociaż są całkowicie pozamykane to przenika przez nie światło z lampy. Daje to niesprzyjający efekt świecącego koloru czarnego. LCD to dobry telewizor do filmów i programów. Słabiej sprawdza się przy kinie akcji i relacjach sportowych gdzie wymagana jest duża dynamika obrazu. Telewizory LCD są idealnym rozwiązaniem dla osób, których wzrok bardzo się meczy przy oglądaniu telewizji.

PDP (ang. Plasma Display Panel) to dziś bardzo popularna technologia. Telewizory wyposażone w taki ekran nazywamy telewizorami plazmowymi. Telewizor wykorzystuje właściwości gazów szlachetnych, które pobudzone wysokim napięciem przechodzą w stan plazmy. Podobnie jak w LCD, każdy piksel składa się z trzech subpikseli.

- Jak działa plazma?

Do szklanej rurki z ksenonem przykładane jest napięcie, w wyniku czego gaz zmieniany jest w plazmę i następuje emisja promieniowania UV. Promieniowanie ultrafioletowe nie widoczne dla człowieka pada na warstwę fosforu, który pobudzony tym promieniowaniem emituje światło widzialne.

W odróżnieniu od LCD, zmiana kąta patrzenia nie wpływa na jakość obrazu, a kolor czarny jest idealnie czarny. Telewizor w tej technologii nawet przy dużej przekątnej ekranu jest cienkich rozmiarów.

Wadą plazmy są jednak duże piksele dostrzegalne gołym okiem. Duży rozmiar pojedynczego piksela wymusza duży rozmiar całego ekranu. Telewizor, by miał dobrą rozdzielczość musi mieć co najmniej 32 cale. Pomimo, że kolory są żywe przejścia z jednego w inny kolor nie zawsze są idealne. Powyższe wady wymuszają sporą odległość oglądania co ma znaczenie w małych pokojach. Obraz oglądany z bliskiej odległości niestety męczy oczy.

Tańsze typy starszych telewizorów plazmowych miały jeszcze jeden defekt - po kilku latach użytkowania pojawiały się ciemne plamy na oglądanym obrazie na ekranie. Aby mieć pewność, że wybrany przez nas telewizor nie sprawi nam po pewnym czasie takich niespodzianek, warto kupować modele nowe - wchodzące do sprzedaży w ostatnim roku, bo każdy nowy model jest udoskonalony technologicznie i przez to lepszy niż starszy.Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie telewizora bez względu czy wybierzemy odbiornik LCD czy też plazmę:

Przekątna ekranu

Przekątna ekranu to jego wielkość wyrażona w calach (1 cal to 2,54 cm). Na rynku dostępne są dziś telewizory od 14 do ponad 100 cali. Rozmiar telewizora powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia, w którym ma się znajdować oraz do odległości, z jakiej będzie oglądany obraz. To ważne, bo wraz ze wzrostem rozmiarów odbiornika LCD rosną rozmiary pojedynczego piksela, dlatego oglądanie obrazu na dużym ekranie z małej odległości nie ma sensu. Jak najlepiej ustalić prawidłową odległość od odbiornika? Należy rozmiar ekranu podany w calach podzielić przez 10. Zgodnie z tą zasadą najlepsza odległość od kanapy do odbiornika np. dla telewizora 32" to 3,2 m. Identyczną zasadę stosuje się do plazmy. Warto również pamiętać, że zarówno za mały jak i za duży ekran zmniejszają komfort użytkowania. Telewizory od 21 do 25 cali (np. kineskopowe czy LCD) idealnie nadają się do małych pokoi, które nie oferują zbyt wiele miejsca. Powszechnie stosowane są w pokojach gościnnych i kilkunastometrowych pokojach. Telewizory 26-29 calowe (LCD i plazma) to najlepszy wybór do dużych pokoi. Z kolei telewizory 32 calowe i większe (LCD i plazma) doskonale nadają się do bardzo dużych pokoi, sypialni, apartamentów, hallu czy sal konferencyjnych.

Czytaj także w Znam.to: Oceny, opisy i recenzje telewizorówZobacz także

Zobacz więcej na temat:

  • Kupujemy telewizor rysjanus 16.12.08, 15:52

    A gdzie w opisie lcd najnowsze ekrany podswietlane led. tu czern jrst naprawde czarnarysiak»

  • Kupujemy telewizor sselrats 16.12.08, 20:26

    Lepiej kupic FakeTV oedes.netquipping.com/faketv-p-57.html?osCsid=6cc3642e4a4360ab7deaac96b829af9d Zuzywa mniej pradu, wyswietlany program nie ma mniejszych wartosci merytorycznych niz »

  • Kupujemy telewizor samson.miodek 26.12.08, 16:28

    Na zachodzie nie uswiadczysz LCD takiego jaki opisuja w art., tzn ze patrzac pod katem bedzie jakis niewyrazny obraz.Wiadomosci o takich telewizoprach, o takich modelach to autor tego art. »

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych