Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kupujemy telewizor

Dariusz Brzostek

Rynek telewizorów plazmowych i LCD rozwija się bardzo dynamicznie, producenci prześcigają się w oferowanych modelach. Gdy już kupimy mieszkanie czy wybudujemy dom naszym największym dylematem jest jaki wybrać telewizor

W większości polskich mieszkań i domów w pokojach stoją jeszcze telewizory najstarszej z dostępnych na rynku technologii CRT. Tradycyjne telewizory wykorzystujące do działania kineskop, pomimo wielu ulepszeń mają co prawda poprawioną ostrość i wierność odtwarzania pełnej gamy kolorów w porównaniu do starszych modeli, ale pozostają daleko w tyle w porównaniu do coraz to nowocześniejszej technologii. Wadą tych telewizorów są bardzo duże rozmiary odbiornika oraz zniekształcenia geometrii obrazu. Ma to miejsce głównie w narożnikach i krawędziach ekranu. Za kilka lat odbiorniki te zostaną wycofane z użytku. Powód? Od początku przyszłego roku w Polsce ma ruszyć telewizja cyfrowa. Zgodnie z planem Urzędu Komunikacji Elektronicznej w całym kraju zostaną uruchomione pierwsze nadajniki cyfrowe. Przez pięć lat będą one działać równolegle z analogowymi, lecz w 2014 roku zostaną wyłącznie nadajniki cyfrowe. Telewizja cyfrowa to nie tylko lepsza jakość zbliżona do płyt dvd. To także więcej programów telewizyjnych w eterze. O ile dzisiaj mamy tylko trzy ogólnopolskie kanały, to dzięki zmianie technologii nadawania powstanie miejsce na blisko 40 stacji. Jednak na początek cyfryzacja oznacza spore wydatki.

Odbiór telewizji drogą cyfrową będzie możliwy tak jak do tej pory za pomocą zwykłej anteny, ale mało który telewizor starej generacji, nie wykonany w technologii HD Ready wyświetli obraz i dźwięk nadawany cyfrowo. Aby więc móc oglądać telewizję będziemy mieli do wyboru dwa rozwiązania. Albo zainwestujemy w drogie dekodery (wydatek kilkuset złotych) lub kupimy nowy telewizor. Kupując nowy sprzęt, najlepiej zdecydować się na odbiornik plazmowy lub LCD. Warto zwrócić uwagę, by telewizory były z cyfrowym tunerem DVB-T obsługującym MPEG-4 (nie wszystkie dostępne na rynku modele je posiadają). To zagwarantuje nam bezproblemowy odbiór telewizji cyfrowej. Inaczej za pięć lat znów będziemy musieli kupić telewizor



Na przełomie ostatnich lat zaobserwowaliśmy znaczący postęp w technologiach RTV. Skutkuje to tym, że wybór sprzętu staje się coraz trudniejszy. Firmy produkujące telewizory oferują nam wiele możliwości. W samej tylko dziedzinie telewizorów pojawiło się kilka znaczących nowinek, z którymi przed jego zakupem warto się zapoznać.

Plazma czy LCD?

LCD (ang. Liquid Cristal Display), nazywany jest telewizorem ciekłokrystalicznym. Piksel tutaj nie świeci tylko służy jako filtr, który przepuszcza światło. Każdy piksel to w rzeczywistości 3 subpiksele ( czerwony, zielony i niebieski).

- Jak działa LCD?

Źródłem światła jest lampa fluoroscencyjna. Emituje ona białe światło, które przechodzi przez ekran złożony z milionów pikseli. Cały proces oparty jest o pewną właściwość elektrochemiczną ciekłego kryształu. Technologia ta jest szeroko wykorzystywana w branży komputerowej.

Zaletą LCD jest duża jasność obrazu. Poza tym obraz jest stabilny i popularnie mówiąc "nie migocze". Ważne, że można go oglądać przez wiele godzin z bliska bez efektu zmęczonych oczu.

Ale telewizory ciekłokrystaliczne mają także swoje wady. Np. duża zmiana kąta patrzenia powoduje znaczne przyciemnienie i zmniejszenie kontrastu oglądanego obrazu, a to znacznie utrudnia, lub wręcz uniemożliwia oglądanie telewizji. W LCD jest również słaba czerń, tzn. kolor czarny nie jest idealnie czarny. Piksele chociaż są całkowicie pozamykane to przenika przez nie światło z lampy. Daje to niesprzyjający efekt świecącego koloru czarnego. LCD to dobry telewizor do filmów i programów. Słabiej sprawdza się przy kinie akcji i relacjach sportowych gdzie wymagana jest duża dynamika obrazu. Telewizory LCD są idealnym rozwiązaniem dla osób, których wzrok bardzo się meczy przy oglądaniu telewizji.

PDP (ang. Plasma Display Panel) to dziś bardzo popularna technologia. Telewizory wyposażone w taki ekran nazywamy telewizorami plazmowymi. Telewizor wykorzystuje właściwości gazów szlachetnych, które pobudzone wysokim napięciem przechodzą w stan plazmy. Podobnie jak w LCD, każdy piksel składa się z trzech subpikseli.

- Jak działa plazma?

Do szklanej rurki z ksenonem przykładane jest napięcie, w wyniku czego gaz zmieniany jest w plazmę i następuje emisja promieniowania UV. Promieniowanie ultrafioletowe nie widoczne dla człowieka pada na warstwę fosforu, który pobudzony tym promieniowaniem emituje światło widzialne.

W odróżnieniu od LCD, zmiana kąta patrzenia nie wpływa na jakość obrazu, a kolor czarny jest idealnie czarny. Telewizor w tej technologii nawet przy dużej przekątnej ekranu jest cienkich rozmiarów.

Wadą plazmy są jednak duże piksele dostrzegalne gołym okiem. Duży rozmiar pojedynczego piksela wymusza duży rozmiar całego ekranu. Telewizor, by miał dobrą rozdzielczość musi mieć co najmniej 32 cale. Pomimo, że kolory są żywe przejścia z jednego w inny kolor nie zawsze są idealne. Powyższe wady wymuszają sporą odległość oglądania co ma znaczenie w małych pokojach. Obraz oglądany z bliskiej odległości niestety męczy oczy.

Tańsze typy starszych telewizorów plazmowych miały jeszcze jeden defekt - po kilku latach użytkowania pojawiały się ciemne plamy na oglądanym obrazie na ekranie. Aby mieć pewność, że wybrany przez nas telewizor nie sprawi nam po pewnym czasie takich niespodzianek, warto kupować modele nowe - wchodzące do sprzedaży w ostatnim roku, bo każdy nowy model jest udoskonalony technologicznie i przez to lepszy niż starszy.



Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie telewizora bez względu czy wybierzemy odbiornik LCD czy też plazmę:

Przekątna ekranu

Przekątna ekranu to jego wielkość wyrażona w calach (1 cal to 2,54 cm). Na rynku dostępne są dziś telewizory od 14 do ponad 100 cali. Rozmiar telewizora powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia, w którym ma się znajdować oraz do odległości, z jakiej będzie oglądany obraz. To ważne, bo wraz ze wzrostem rozmiarów odbiornika LCD rosną rozmiary pojedynczego piksela, dlatego oglądanie obrazu na dużym ekranie z małej odległości nie ma sensu. Jak najlepiej ustalić prawidłową odległość od odbiornika? Należy rozmiar ekranu podany w calach podzielić przez 10. Zgodnie z tą zasadą najlepsza odległość od kanapy do odbiornika np. dla telewizora 32" to 3,2 m. Identyczną zasadę stosuje się do plazmy. Warto również pamiętać, że zarówno za mały jak i za duży ekran zmniejszają komfort użytkowania. Telewizory od 21 do 25 cali (np. kineskopowe czy LCD) idealnie nadają się do małych pokoi, które nie oferują zbyt wiele miejsca. Powszechnie stosowane są w pokojach gościnnych i kilkunastometrowych pokojach. Telewizory 26-29 calowe (LCD i plazma) to najlepszy wybór do dużych pokoi. Z kolei telewizory 32 calowe i większe (LCD i plazma) doskonale nadają się do bardzo dużych pokoi, sypialni, apartamentów, hallu czy sal konferencyjnych.

Czytaj także w Znam.to: Oceny, opisy i recenzje telewizorów

>

Format ekranu

To stosunek szerokości telewizora do jego wysokości.

Mamy tu do wyboru dwie opcje:

Standardową 4:3 (cztery na trzy) i tzw. panoramiczną 16:9 (szesnaście na dziewięć).

4:3 - Telewizor przeznaczony bardziej dla biznesmenów, osób interesujących się wydarzeniami w kraju, polityką, ceniących informacje. W takim formacie nadawane są w większości programy telewizyjne.

16:9 - Telewizor przeznaczony bardziej dla rodzin czy młodzieży. W tym formacie nagrana jest większość filmów na DVD. To ważne w czasie oglądania, bo wówczas obraz filmu idealnie pokrywa cały ekran telewizora.

Parametry ekranu (rozdzielczość, kontrast, jasność, czas reakcji ekranu telewizora).

Rozdzielczość ekranu

Wyraża się liczbą pikseli w poziomie i w pionie. Im liczba pikseli wyższa, tym obraz jest wyraźniejszy i zawiera więcej szczegółów. Osoby decydujące się na zakup telewizora plazmowego czy też ciekłokrystalicznego mogą sprawdzić rozdzielczość czytając specyfikację. Dla tradycyjnych telewizorów kineskopowych standardowo wynosi ona 720x576 (poziom x pion, jest to standardowa rozdzielczość dla systemu PAL). Dzisiejsza technika telewizyjna posługuje się sygnałem dostarczanym w pięciu formatach: 480i, 480p, 720p, 1080i oraz 1080p. Format 480i jest odpowiednikiem analogowego sygnału odbieranego przez standardowe telewizory. Natomiast 720p i 1080i stosowane są przez satelity, kable cyfrowe i dostawców telewizji w standardzie High Definition (HD). Najwyższa rozdzielczość telewizorów cyfrowych(plazmowych i LCD) w chwili obecnej to 1920 x 1080 pikseli.

Najczęściej spotykaną rozdzielczością w telewizorach 32-calowych LCD HD Ready jest 1366 x 768. Na rynku dostępne są również modele Full HD o rozdzielczości 1920 x 1080, które zapewniają jeszcze lepszą ostrość obrazu. Musimy się jednak liczyć z dużo wyższą ceną za taki sprzęt.

Telewizja HD wykorzystując transmisję cyfrową dostarcza obraz praktycznie pozbawiony przekłamań na krawędziach konturów. Nie ma żadnych odbić ani zniekształceń.

Jasność

Podawana jest w kandelach na metr kwadratowy (cd/mkw.) i określa ilość światła emitowanego przez lampę podświetlającą. Od luminacji ekranu zależy wyrazistość obrazu, głębia kolorów oraz ilość szczegółów, jakie można na nim rozróżnić. W przypadku telewizorów LCD zupełnym standardem jest jasność od 450 do 600 cd/mkw. W wielu przypadkach jasność telewizora windowana jest do nienaturalnych wielkości, by osiągnąć wyższą wartość kontrastu. Bardzo duże rozmiary częściej mogą być typowym działaniem marketingowym firm produkujących telewizory lub nawet samych sklepów telewizyjnych.

Współczynnik kontrastu

Od tego parametru zależy czy obrazy są przekonujące, barwy wiernie odzwierciedlone, a ekran potrafi odtworzyć głębię czerni, czystość bieli i wszystkie pośrednie odcienie. Współczynnik kontrastu wyrażany jest poprzez stosunek dwóch liczb, np. 3000:1. Pierwsza z tych liczb jest liczbą zmienną i oznacza wysokość kontrastu, a druga jest zawsze liczbą stałą. Na rynku dostępne są telewizory o zróżnicowanym współczynniku kontrastu. Warto zainwestować w telewizor z wysokim kontrastem. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że uzyskamy pełniejszą paletę barw oraz większą głębię obrazu.

Czas reakcji piksela

Czas reakcji piksela liczony jest w milisekundach i określa szybkość, z jaką ekran reaguje na zmiany obrazu. Zbyt długi czas reakcji może objawić się smugami i zlewaniem się elementów obrazu (np. gdy oglądamy wydarzenia sportowe czy filmy akcji). Zatem czym niższa wartość tego parametru tym lepiej. Ekrany plazmowe charakteryzują się krótkim czasem reakcji matrycy. To oznacza, że bez trudu wyświetlają szybki ruch, bez tak zwanego efektu smugi, który z kolei jest charakterystyczny dla starszych modeli LCD. W najnowocześniejszych telewizorach LCD efekt ten jest już praktycznie niezauważalny.

Liczba wyświetlanych kolorów

Im większa liczba wyświetlanych kolorów tym lepsza ostrość obrazu. Telewizory pod tym względem nie różnią się znacząco między sobą i mają średnio od 16,2 do 16,7 mln kolorów.

Kąt widzenia

Kąt widzenia to parametr, na który wiele osób nie zwraca uwagi przy wyborze telewizora. Tymczasem jest on bardzo ważny, gdyż od tego współczynnika zależy pod jakim kątem patrzenia obraz nie zmienia swoich właściwości, czyli kolory nie zmieniają odcieni i nie mamy zaniku obrazu. Na tym polu telewizory plazmowe są lepsze od LCD. Dlaczego? Panele plazmowe charakteryzują się bardzo szerokim kątem widzenia. Wyświetlany obraz jest bardzo wyraźny i kontrastowy nawet wtedy, gdy patrzymy na ekran pod bardzo szerokim kątem. Jest to szczególnie cenne, jeśli zaplanujemy sobie wielogodzinne seanse filmowe w dużym gronie przyjaciół czy rodzinny. Jeżeli chodzi o odbiorniki LCD, to tylko najlepsze modele mają szerokie kąty oglądania porównywalne z plazmą. Ale i tu znaleziono rozwiązanie. Jeżeli zdecydujemy się na telewizor LCD, mając ograniczony budżet warto kupić obrotową podstawę telewizora.

Złącza

Niezależnie od tego, na jaki telewizor się zdecydujemy, czy będzie to plazma czy LCD, koniecznie sprawdźmy jego wyposażenie w gniazda. Nowoczesny odbiornik TV powinien posiadać 2 złącza HDMI, przystosowane do wymagań telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV. Pozostałe złącza, w które powinien być wyposażony nasz telewizor to: DVI (Digital Visual Interface) - cyfrowe złącze umożliwiające komunikację z komputerem, generujące obraz wysokiej jakości, D-SUB - pozwalający na podłączenie telewizora do komputera (obraz analogowy) oraz SCART - tzw. eurozłącze umożliwiające komunikację z wieloma rodzajami urządzeń AV, na przykład z odtwarzaczami i nagrywarkami DVD, tunerami telewizyjnymi, dekoderami telewizji cyfrowej. Ostatnim złączem jest AV/S Video, dzięki któremu telewizor może współpracować z kamerą analogową. W większości przypadków wykorzystujemy jedno lub dwa z tych gniazd.

Funkcje dodatkowe

To wspaniałe rozszerzenie funkcjonalności telewizora. Niestety, modele wyposażone w takie rozszerzenia są znacznie droższe. Popularne dodatkowe gadżety są wybierane najczęściej przez osoby młode, kochające nowinki technologiczne.

PiP (ang. Picture In Picture) to funkcja pozwalająca na równoczesne oglądanie dwóch kanałów telewizji. Polega ona na wyświetlaniu jednego (głównego obrazu) oraz pomniejszonego drugiego (podglądu) w jednej z części ekranu w małym okienku.

PoP (ang. Picture on Picture) i PiG (Picture in Grapic) to kolejne funkcje umożliwiające oglądanie dwóch źródeł obrazu jednocześnie. Pozwala np. na jednoczesne oglądanie telewizji i pracę na komputerze lub oglądanie filmu odtwarzanego z dvd i jednoczesny podgląd programu telewizyjnego.

PaP funkcja, również działająca w oparciu o dwa tunery daje możliwość podzielenia ekranu telewizora na dwie części i równoczesnego oglądania dwóch różnych programów. Dźwięk w takim wypadku jest rozdzielony i może dobiegać przez osobne kanały (głośniki telewizyjne i przez słuchawki). Idealny do pokojów dwuosobowych lub dla rodziny.

PaT pozwala na równoczesne oglądanie telewizji i równoczesny podgląd telegazety. Tekst wyświetlany jest na części ekranu i nie zasłania obrazu.

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, określmy swoje preferencje i przyjrzyjmy się parametrom, które będą dla nas najważniejsze. Warto jednak pamiętać, że takie czynniki jak wielkość czy nasłonecznienie pomieszczenia determinują wybór odbiornika. Teraz wszystko zależy od naszego portfela. Ceny bardzo dobrych telewizorów wahają się od kilkuset (w promocjach) do kilkunastu tysięcy złotych.

Jaki telewizor kupić? Oto 5 podstawowych rad

Specjalnie dla GazetaDom.pl

1. Zastanów się, czego potrzebujesz

Przede wszystkim zastanówmy się jakiej wielkości telewizor będzie odpowiedni do naszego wnętrza oraz z jakiej odległości będziemy oglądać obraz. Aby ustalić prawidłową odległość od odbiornika, należy rozmiar ekranu podany w calach podzielić przez 10". Zgodnie z tą zasadą najlepsza odległość od kanapy do odbiornika dla telewizora 32" to 3,2 m.

2. Parametry techniczne

Koniecznie sprawdźmy wyposażenie danego modelu w gniazda. Nowoczesny odbiornik TV powinien posiadać przynajmniej jedno złącze HDMI. Warto również, żeby był przystosowany do wymagań telewizji wysokiej rozdzielczości. Inne istotne parametry to rozdzielczość ekranu, liczba wyświetlanych kolorów, kąt widzenia, czy współczynnik kontrastu.

3. Nowszy = lepsza jakość obrazu

W miarę możliwości wybierajmy najnowsze modele telewizorów. Pamiętajmy przy tym, że w każdym kolejnym modelu zostaje ulepszona najważniejsza część odbiornika TV - matryca, która odpowiada za jakość obrazu. Udoskonalona matrycja pozwala zatem na cieszenie oka jeszcze lepszą jakością obrazu.

4. Nie bójmy się promocji

Decydując się na zakup telewizora w dobrych internetowych lub tradycyjnych sklepach, nie musimy obawiać się promocji. Przeceniony sprzęt nie jest towarem wybrakowanym, wadliwym, czy gorszej jakości. To pełnowartościowe produkty na gwarancji, których nowa, niższa cena może się wiązać na przykład z wprowadzeniem nowszego modelu i chęcią wyprzednia starszego. Dla klienta to czysty zysk.

5. Zakupy w sieci? Oczywiście!

Kupując sprzęt w sieci, pamiętajmy o jednej podstawowej zasadzie - wybierajmy sklepy, które oferują asortyment z polskich kanałów dystrybucji, czyli z gwarancją polskich dystrybutorów. Dzięki temu, w razie usterki, będziemy mieli pewność obsługi serwisowej i gwarancyjnej w autoryzowanych serwisach na terenie Polski.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Kupujemy telewizor