Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kocioł kondensacyjny a grzejniki

Odpowiada Witold Twardowski

Wiele słyszałem o wysokiej sprawności kotłów kondensacyjnych oraz o tym, że najlepiej je łączyć z ogrzewaniem podłogowym. W moim domu będę miał podłogówkę w salonie, łazience, kuchni i holu, a w pozostałych pomieszczeniach grzejniki. Czy w takiej sytuacji ten kocioł będzie osiągał maksymalną sprawność? Tadeusz D., Szczecin

kocioł na gaz,kocioł kondensacyjny,ogrzewanie domu,piece co
Kotły kondensacyjne mogą płynnie zmieniać swoją moc, w zakresie od 20 do 100% mocy maksymalnej
Fot. Immergas
Kondensacja jest procesem odwrotnym do zjawiska parowania. W temperaturze określanej jako punkt rosy (około 57°c podczas spalania gazu ziemnego) para wodna zawarta w spalinach zamienia się w wodę (kondensuje), oddając przy tym ciepło. Określa się je jako ciepło utajone. Po uwzględnieniu tej wartości oraz ciepła pozyskanego bezpośrednio ze spalania paliwa, kocioł kondensacyjny ma sprawność powyżej 100%.

Wysoka sprawność kotła kondensacyjnego

W tradycyjnych kotłach gazowych (z otwartą komorą spalania) kondensacja nie jest zjawiskiem pożądanym, gdyż korozyjne działanie kwaśnego kondensatu doprowadziłoby do uszkodzenia wymiennika ciepła w urządzeniu. Z tego powodu spaliny są w nich schładzane jedynie do temperatury 100-130°C.

W gazowych kotłach kondensacyjnych (mają wymienniki ciepła ze stopu aluminiowo-krzemowego lub stali kwasoodpornej) temperatura spalin nie przekracza temperatury zasilania instalacji. Tak niska temperatura spalin oznacza, że niewiele ciepła "ucieka" przez komin; większość jest przekazywana wodzie, wykorzystywanej do zasilania systemu grzewczego oraz podgrzewania wody do mycia. Dzięki temu kotły kondensacyjne mają znacznie większą sprawność niż urządzenia tradycyjne.

Kotły kondensacyjne mogą płynnie zmieniać swoją moc, w zakresie od 20 do 100% mocy maksymalnej. Zakres modulacji kotłów tradycyjnych jest mniejszy - od 40 do 100%.

Zdecydowana większość sezonu grzewczego to dni z dodatnimi temperaturami zewnętrznymi, przy których straty ciepła są stosunkowo nieduże. W takiej sytuacji kocioł kondensacyjny dopasowuje swoją moc do zapotrzebowania domu na ciepło, podczas gdy model tradycyjny będzie pracował z nadmiarem mocy. Ta cecha powoduje, że system grzewczy z kotłem kondensacyjnym może pracować z większą sprawnością niż z kotłem klasycznym, co przekłada się mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Kotły kondensacyjne a grzejniki

Jeżeli chcemy, aby kocioł kondensacyjny zasilający grzejniki cały sezon grzewczy pracował z najwyższą sprawnością, należy przyjąć następujące parametry: temperaturę zasilania 60°C, a powrotu 40°C. Jednak im niższa temperatura zasilania, tym grzejniki muszą mieć większe gabaryty.

Gdy moc grzejników zostanie dobrana na wyższe parametry pracy np. 70/55°C (zazwyczaj przyjmowane do doboru grzejników współpracujących z kotłami klasycznymi), to tak wysoka temperatura zasilania (70°C) będzie potrzebna, gdy na dworze temperatura spadnie do wartości, dla której obliczono straty ciepła budynku np. do -20°C. Jednak nawet w tych warunkach temperatura wody powrotnej będzie niższa od temperatury punktu rosy. Proces kondensacji będzie więc mniej intensywny, ale będzie zachodził. Jednak im cieplej będzie na zewnątrz, tym mniejsze będzie zapotrzebowanie domu na ciepło. Dzięki temu temperatura zasilająca grzejniki może być niższa, co stworzy jeszcze bardziej korzystne warunki dla kondensacji.

Kotły kondensacyjne a podłogówka

Instalację ogrzewania podłogowego projektuje się zwykle dla temperatury zasilania i powrotu 40/30°C lub 45/38°C. Zatem obie te wartości są niższe od punktu rosy, co oznacza, że kocioł będzie pracował z pełną kondensacją. Dzięki temu osiągnie najwyższą sprawność.

Uwaga! Aby w pełni wykorzystać pracę kotła kondensacyjnego w systemie grzewczym, jego pracą powinna sterować automatyka pogodowa.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Kocioł kondensacyjny a grzejniki