Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podłączenie grzejników do instalacji grzewczej

Marcin Ciuchnowicz, Rafał Grochowski

Sposób podłączenia zależy od rodzaju grzejnika oraz od tego, czy będzie on pracował w nowej, czy w istniejącej instalacji centralnego ogrzewania.

Grzejnik stalowy płytowy z podłączeniem dolnym
Grzejnik stalowy płytowy z podłączeniem dolnym
Fot. Purmo
W zależności od wybranych przez nas grzejników, podłącza się je do instalacji grzewczej na kilka sposobów.

Gotowe zestawy

W grzejnikach stalowych płytowych podłączanych od dołu, stosuje się specjalne gotowe zestawy, które wyposażone są w zawory odcinające. Dzięki temu, na przykład w razie awarii grzejnika, można zakręcić oba zawory (uniemożliwiając dopływ i odpływ wody), bez konieczności opróżniania wody z instalacji grzewczej. Do wyboru mamy zestaw:

- prosty - wykorzystuje się go przy rurach grzejnych, które wychodzą bezpośrednio z podłogi. Ta opcja jest dość prosta w wykonaniu, ale utrudnia ułożenie posadzki (w tym miejscu trzeba odpowiednio dociąć panele, klepkę lub terakotę), a później - również sprzątanie pomieszczenia;

- kątowy - montowany, gdy rury wychodzą ze ściany za grzejnikiem. Dzięki temu podłączenie to jest praktycznie niewidoczne i nie sprawia kłopotów podczas odkurzania czy mycia podłogi. Z tego względu jest częściej stosowany niż zestaw prosty.

Podłączenie grzejników do przewodów instalacji grzewczej ułatwiają również kształtki, określane przez niektórych producentów jako garnitury przyłączeniowe. Są to odpowiednio wygięte rury ze stali nierdzewnej lub miedzi, pokryte warstwą niklu.

Na rynku dostępne są też bloki montażowe, czyli zestaw odpowiednio wygiętych rur w osłonie ze styropianu. Takie gotowe podłączenie ukryte jest w bruździe ściennej, nie szpeci więc pomieszczenia. Ponadto, umożliwia ono wykonanie próby ciśnieniowej instalacji, aby sprawdzić jej szczelność, zanim jeszcze zostaną podłączone grzejniki. Unikniemy w ten sposób ich uszkodzenia lub kradzieży przed końcem budowy.

Elementy poprawiające estetykę podłączenia

Producenci grzejników dekoracyjnych oraz łazienkowych zadbali również o efektowny wygląd podłączenia tych modeli do instalacji. Często wykorzystuje się tu zespolone zestawy przyłączeniowe. Pod elegancką obudową lub maskownicą ukryty jest zawór termostatyczny oraz odcinający, a na zewnątrz widać tylko głowicę.

Innym, choć drobnym elementem poprawiającym wygląd podłączenia, są rozety maskujące. Stosuje się je do rur wychodzących z podłogi.

Podłączenie grzejnika w istniejącym domu

Jeśli chcemy ograniczyć modernizację instalacji centralnego ogrzewania jedynie do wymiany grzejników, wówczas najłatwiej je zastąpić nowoczesnymi modelami, ale z podłączeniem bocznym. Rozstaw króćców przyłączeniowych powinien wynosić 50 cm, bo taki rozstaw mają stare grzejniki żeliwne. Warunki te, poza nowoczesnymi grzejniki żeliwnymi i członowymi aluminiowymi, spełniają grzejniki płytowe stalowe oraz łazienkowe w wersji renowacyjnej.

Gdy jednak rury będą w złym stanie, nie musimy od razu rujnować całego domu, by je wymienić. Można je pozostawić tam, gdzie są, natomiast nowe rury ułożyć za listwami przypodłogowymi, a grzejnik podłączyć od dołu lub z boku.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Podłączenie grzejników do instalacji grzewczej