Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Elektryczne piece akumulacyjne

Tekst: Grzegorz Dudek

Współczesne piece akumulacyjne bardzo się różnią od swoich poprzedników. Nie tylko wyglądają inaczej, ale są oszczędniejsze, bo dzięki układom sterującym oddają tylko tyle ciepła, ile potrzeba do utrzymania zadanej temperatury w pomieszczeniach.

Ogrzewacze z rozładowaniem dynamicznym - jak ten na zdjęciu - najlepiej wstawiać do pomieszczeń o dużej kubaturze; i to takich, w których domownicy spędzają sporo czasu w ciągu dnia.
Ogrzewacze z rozładowaniem dynamicznym - jak ten na zdjęciu - najlepiej wstawiać do pomieszczeń o dużej kubaturze; i to takich, w których domownicy spędzają sporo czasu w ciągu dnia.
Fot. Materiały firmy: Elektra
Kto buduje dom w miejscu oddalonym od sieci gazowej i chciałby mieć nowoczesny, zautomatyzowany system ogrzewania, zazwyczaj dokonuje wyboru pomiędzy gazem płynnym a olejem opałowym.

Ogrzewanie tymi paliwami nie należy jednak do najtańszych. Już na wstępie wymaga sporych wydatków: na zbiornik do magazynowania paliwa, który trzeba kupić lub wydzierżawić, na budowę komina do odprowadzania spalin, na kocioł i grzejniki oraz na wykonanie całej instalacji centralnego ogrzewania.

A ogrzewanie prądem? Pod względem inwestycyjnym jest przecież znacznie tańsze - nie potrzeba do niego kotłowni, komina ani kosztownej instalacji grzewczej. Tego nie da się powiedzieć o eksploatacji, ale... jeśli urządzeniem grzewczym jest ogrzewacz akumulacyjny, nazywany popularnie piecem akumulacyjnym, możliwe jest ogrzewanie domu tańszą energią elektryczną pobieraną w godzinach nocnych oraz w tzw. dolinie dziennej (godz. 13-15). A wtedy rachunki za ogrzewanie mogą być zbliżone do rachunków za gaz płynny bądź olej do kotła c.o.

Rodzaje ogrzewaczy akumulacyjnych

Z rozładowaniem statycznym. Ogrzewacze te mają bardzo ograniczone możliwości sterowania wydajnością cieplną. W starszych, mniej zaawansowanych technicznie modelach jakiekolwiek sterowanie nie jest możliwe, wobec czego w urządzeniu nie da się zatrzymać nagromadzonego ciepła (piec nagrzewa się i od razu oddaje ciepło aż do całkowitego ostygnięcia). W nowszych modelach regulacja ilości oddawanego ciepła jest możliwa dzięki zastosowaniu ruchomych przysłon kanałów, przez które wypływa ciepłe powietrze (położenie przesłony reguluje się automatycznie, w zależności od stopnia rozładowania bloku akumulacyjnego).

Z rozładowaniem dynamicznym. To urządzenia znacznie bardziej zaawansowane technicznie. Zastosowane do sterowania nimi układy elektroniczne zapewniają, że zarówno nagrzewanie się ogrzewacza, jak i oddawanie ciepła są kontrolowane i optymalizowane. Kiedy ogrzewacz się ładuje, cała energia - praktycznie bez strat - jest zamieniana na energię cieplną i magazynowana w bloku akumulacyjnym wykonanym z magnezytu (materiału, który bardzo dobrze akumuluje ciepło). Z kolei oddawanie ciepła wymuszane jest przez układ sterujący, który włączając dmuchawę zainstalowaną w dolnej części urządzenia, usuwa z niego nagrzane powietrze - lecz tylko w takiej ilości, jaka jest niezbędna dla utrzymania zadanej przez domowników temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu ciepła gromadzonego w tych godzinach, kiedy energia elektryczna jest tańsza, starcza na ogrzewanie pomieszczeń przez całą dobę, a więc także i wtedy, gdy prąd jest droższy.

Uwaga! Jeżeli ilość zakumulowanego ciepła nie zostanie wykorzystana w jednym cyklu rozładowania (bo zapotrzebowanie na ciepło będzie akurat mniejsze niż zwykle), to w następnym cyklu ogrzewacz będzie się ładował krócej, dzięki czemu pobierze mniej energii.

Regulacja ogrzewania

Ogrzewacze dynamiczne mają przemyślany system sterujący, który reguluje pracę pieca według:

- odczytu danych z czujnika temperatury zamontowanego wewnątrz urządzenia;

- czujnika pogodowego - mierzącego temperaturę na zewnątrz oraz

- regulatora temperatury montowanego w pomieszczeniu.

Dzięki temu możliwe jest takie zaprogramowanie pracy ogrzewacza, aby:

- zaczynał grzać wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej nastawionej wartości;

- pracował pełną mocą (a więc zużywał dużo energii elektrycznej) tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz będzie się utrzymywać poniżej wartości wprowadzonej do regulatora;

- temperatura w poszczególnych pomieszczeniach była utrzymywana na żądanym poziomie.

Poza omówionymi wyżej elementami, do sterowania ogrzewaczem można też używać programatora tygodniowego - by ustawiać temperaturę w pomieszczeniu w zależności od dnia tygodnia i pory dnia.

Gdzie jaki ogrzewacz

Ogrzewacze akumulacyjne powinno się dobierać po pierwsze do rodzaju pomieszczenia, które będą ogrzewały, a po drugie do miejsca, w którym zostaną zamontowane.

Jakie pomieszczenie. Do sypialni oraz takich pomieszczeń w domu, które nie wymagają utrzymania określonej temperatury, w zupełności wystarczą nowoczesne ogrzewacze statyczne. Pobierane przez nie tańsze ciepło powinno wystarczyć do ogrzania tych pomieszczeń. Dodatkowym atutem są koszty tych urządzeń - niższe niż ogrzewaczy dynamicznych - oraz bardzo cicha praca (nie mają wentylatora), co w sypialni jest szczególnie ważne.

W pokojach, holach oraz w korytarzach najlepiej montować ogrzewacze z rozładowaniem dynamicznym.

Ile miejsca. Nie ma specjalnych wymagań co do usytuowania podgrzewacza w pomieszczeniu - może stać na podłodze lub wisieć na ścianie. Jeśli w pomieszczeniu jest mało miejsca, warto wybrać ogrzewacz płaski (są nawet takie o grubości 13 cm). Jeśli z kolei ogrzewacz ma się zmieścić pod parapetem okiennym, trzeba wybrać model niski (są takie, które mają niewiele ponad 50 cm wysokości).

Istnieją też ogrzewacze wąskie (ale za to wyższe niż standardowe) oraz takie, które idealnie pasują do montażu w ciągu szafek kuchennych.

Na co zwracać uwagę. Przede wszystkim trzeba pamiętać o zachowaniu minimalnych odstępów od ścian i podłogi, które dla danego urządzenia określa producent.

Jeśli ogrzewacz ma być postawiony na podłodze, to powinna być ona odporna na działanie podwyższonej temperatury oraz nacisk wywołany dużym ciężarem (niektóre ogrzewacze ważą ponad 100 kg). Na miękkich, nieodpornych na nacisk i ciepło wykładzinach podłogowych oraz dywanowych zaleca się zastosować odpowiednie podkładki wielkości równej powierzchni podstawy ogrzewacza - również w celu wyrównania nierówności posadzki. Pod podgrzewacz ustawiany na dywanie o długim lub wysokim runie należy zawsze zastosować podkładkę albo konsolę podłogową.

Jak dobierać moc ogrzewaczy

Aby energia elektryczna pobierana przez ogrzewacz w okresie obowiązywania drugiej taryfy (osiem godzin w nocy i dwie godziny w ciągu dnia) wystarczyła do ogrzewania pomieszczeń przez całą dobę, konieczny jest właściwy dobór mocy urządzenia.

Jeśli moc ogrzewacza będzie za mała, nie zapewni on wystarczającej ilości ciepła w ogrzewanym pomieszczeniu i w efekcie w czasie największych spadków temperatury konieczne będzie jego dogrzewanie za pomocą innych urządzeń.

Jeśli dobierzemy urządzenie za duże, na pewno w każdych warunkach zapewni ono żądaną temperaturę w pomieszczeniu, ale będzie droższe i większe niż urządzenie mniejszej mocy.

Moc ogrzewacza akumulacyjnego można w przybliżeniu obliczyć na podstawie dobowego zapotrzebowania na ciepło, a następnie podzielić tę wartość przez 10, czyli przez liczbę godzin trwania drugiej taryfy.

Przykład:

Jakie jest dobowe zapotrzebowanie na energię pomieszczenia o zapotrzebowaniu mocy grzewczej 1600 W (16 kW)?

1,6 kW×24 h = 38,4 kWh

Aby w ciągu 10 godzin piec mógł zgromadzić taką ilość ciepła, jego moc powinna wynosić:

38,4 kWh/10 h = 3,84 kW.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Elektryczne piece akumulacyjne