Z gazu płynnego na ziemny

Tekst: Tomasz Borodziej

Przejście z gazu płynnego na gaz ziemny może być proste i tanie. Ale trzeba o tym pomyśleć już na etapie budowy domu.

Gaz ziemny wciąż uchodzi za najtańsze (po drewnie i węglu) paliwo do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody. Nie wszędzie jest on jednak dostępny i tam inwestorzy zadają sobie pytanie, jakim paliwem go zastąpić. Zanim zapadnie decyzja, warto dowiedzieć się w lokalnym zakładzie gazowniczym, jakie są perspektywy rozbudowy sieci gazowej na naszym terenie. Jeśli doprowadzenie gazu ziemnego to kwestia zaledwie kilku lat, warto zdecydować się na korzystanie w tym czasie z gazu płynnego. Nie jest on co prawda zbyt tani, a duży stojący na zewnątrz zbiornik trudno uznać za ozdobę, ale za to instalację i urządzenia grzewcze na gaz płynny można bez trudu przystosować do gazu ziemnego - wewnętrzna instalacja gazowa nie wymaga żadnych przeróbek, a w kotle i gazowym podgrzewaczu wody trzeba będzie jedynie wymienić dysze. Do wykorzystania może być również fragment instalacji zewnętrznej. Trzeba tylko dopilnować, aby została wykonana zgodnie ze standardami, w jakich wykonywane są instalacje gazu ziemnego.

Po pierwsze: umowa z dostawcą

Dostawcy gazu płynnego prześcigają się w promocjach. Bardzo często obniżają do minimum cenę montażu instalacji gazowej wraz z dodatkowymi pracami, na przykład montażem instalacji wewnętrznej lub wykonaniem projektu instalacji zbiornikowej. W zamian firmy gazowe obligują klienta do korzystania z gazu przez określony czas, na przykład 5 lat. Ale uwaga! Czas tej "obowiązkowej" współpracy jest określany ilością gazu, którą klient zobowiązuje się odebrać od dostawcy w określonym czasie, a rozwiązanie umowy przed terminem może pociągać za sobą wysokie kary. Dlatego też zachęcamy państwa do negocjowania warunków umowy przed jej podpisaniem. Dostawcy gazu płynnego zwykle są gotowi do ustępstw i biorą pod uwagę możliwość rozwiązania umowy bez żadnych kar, gdy pojawi się możliwość zasilania domu gazem ziemnym.

W uzgodnionym terminie przedstawiciele dostawcy mogą zdemontować i zabrać zbiornik. Pozostałością po nim będzie jedynie płyta fundamentowa, do której był przytwierdzony - chyba że od razu wybierzemy dostawcę, który przywozi zbiornik razem z płytą (patrz ramka na poprzedniej stronie).

Po drugie: instalacja na zewnątrz

Zakopaną w ziemi rurę łączącą zbiornik gazu płynnego z zamontowanym na budynku kurkiem również można wykorzystać do przesyłania gazu ziemnego. Będzie to łatwe, jeśli zbiornik zostanie ustawiony po tej stronie działki, z której będzie przebiegać przyłącze gazu ziemnego. Aby rurę można było wykorzystać do transportu gazu ziemnego, musi jednak spełniać warunki określone przez lokalny zakład gazowniczy. Zwykle nie ma z tym kłopotu, ponieważ coraz więcej dostawców gazu płynnego wykonuje odcinek zewnętrznej instalacji gazowej z rur polietylenowych (HDPE), których używają również dystrybutorzy gazu ziemnego. Lepiej jednak - zanim zostanie wykonana instalacja zewnętrzna - upewnić się w lokalnym zakładzie gazowniczym, jakie warunki techniczne spełniać ma zewnętrzna instalacja gazowa (lokalne zakłady gazownicze mogą mieć w tym względzie szczegółowe zalecenia), a potem dopilnować, aby została zaprojektowana i wykonana zgodnie z nimi.

Po trzecie: skrzynka gazowa

Do wykorzystania po zmianie gazu nadawać się może również skrzynka gazowa, jaką montuje się na budynku. Musi być jednak większa niż te, jakie standardowo montują dostawcy gazu płynnego. Powinna mieć bowiem wymiary 60×60 cm. Gdy będziemy przechodzili z gazu płynnego na ziemny, instalator bez problemu zdemontuje reduktor LPG i zamontuje gazomierz, a jeśli zajdzie taka potrzeba, również reduktor gazowy.

Uwaga! Zanim zdecydujemy się na zakup i montaż większej skrzynki, powinniśmy dowiedzieć się u lokalnego dostawcy gazu ziemnego, czy montuje on skrzynki na budynku czy też w ogrodzeniu. Jeśli na budynku - zakup i montaż większej skrzynki w chwili podłączania zbiornika jest jak najbardziej uzasadniony, jeśli nie - niekoniecznie. Nie ma bowiem sensu szpecić elewacji dużą skrzynką, która za kilka lat zostanie zdemontowana.

Paliwo do ogrzewania domu - dlaczego gaz?

Za wyborem gazu jako paliwa do ogrzewania przemawiają następujące czynniki:

- jest paliwem znacznie "czyściejszym" niż węgiel i olej,

- umożliwia pełną automatyzację spalania,

- można nim zasilać różne kotły, począwszy od tradycyjnych, przez urządzenia z zamkniętą komorą spalania do wysokosprawnych kotłów kondensacyjnych,

- kocioł gazowy nie musi pracować w wydzielonym pomieszczeniu, można go zamontować w łazience bądź kuchni.

Z gazu płynnego na ziemny - jak to się robi w innych krajach?

W Europie Zachodniej bardzo często stosuje się osiedlowe sieci gazowe, które są zasilane z instalacji zbiornikowej LPG. Jest to funkcjonalne rozwiązanie, polegające na rozprowadzeniu instalacji zbiornikowej, który zasila całe osiedle budynków jednorodzinnych lub wielorodzinnych. W przyszłości ułatwia to przejście z gazu płynnego na gaz ziemny: mieszkańcy takiego osiedla muszą wtedy zadbać tylko o wymianę i wyregulowanie dysz, nie dotyczą ich natomiast kłopoty związane z demontażem przydomowych zbiorników gazu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Z gazu płynnego na ziemny