Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tańsze grzanie prądem

Tekst: Maciej Zdanowski

Piece akumulacyjne grzeją przez całą dobę, ładują się tylko wtedy, gdy prąd jest tani, a w dodatku można nimi sterować.

Nie potrzebują kotłowni, komina, instalacji grzewczej. Paliwo do nich - prąd - jest powszechnie dostępne. Poza tym są bardzo proste w obsłudze, a dzięki odpowiednio dobranym układom sterującym gwarantują efektywność grzania, gdyż ciepło wytwarza się tam, gdzie jest potrzebne.

Jak działają

Piece akumulacyjne pracują w dwóch następujących po sobie cyklach - ładowania i rozładowania. W pierwszym pobierają i magazynują ciepło wtedy, kiedy energia elektryczna jest tańsza, czyli gdy obowiązuje druga taryfa (w zależności od zakładu energetycznego ma to miejsce w godzinach: 22-6 lub 21-7 oraz 13-15 lub 12-14). Ta energia jest zwykle o 50% tańsza niż uniwersalna taryfa dla standardowego użytkowania energii w gospodarstwie domowym. Następnie, gdy zasilanie zostaje wyłączone, rozpoczyna się faza rozładowania, czyli przekazywania ciepła zakumulowanego w piecu do pomieszczenia.

Poszczególne rodzaje pieców różnią się konstrukcją, wyposażeniem oraz sposobem gromadzenia i oddawania ciepła.

Z dynamicznym rozładowaniem. Zastosowane we współczesnych modelach elektroniczne układy sterowania gwarantują, że zarówno nagrzewanie się pieca, jak i oddawanie ciepła jest w pełni kontrolowane. W czasie kiedy ogrzewacz się ładuje, cała pobrana energia elektryczna - praktycznie w stu procentach - jest zamieniana na energię cieplną i magazynowana w bloku akumulacyjnym wykonanym z magnezytu (materiał, który doskonale gromadzi ciepło). Następnie ciepło to jest przekazywane przepływającemu przez piec powietrzu, a izolacja termiczna obudowy zapobiega niekontrolowanemu oddawaniu ciepła przez obudowę. Ciepło z bloku akumulacyjnego po włączeniu wewnętrznego termowentylatora dostarczane jest do pomieszczenia w takiej ilości, jaka jest niezbędna dla uzyskania zadanej przez użytkowników temperatury.

Ze statycznym rozładowaniem. Są znacznie prostsze w budowie, a przez to oczywiście tańsze od urządzeń wyżej omówionych. Oddają ciepło, ogrzewając powietrze przepływające swobodnie przez blok akumulacyjny. W najnowszych typach regulacja ilości oddawanego ciepła, a więc i temperatury w pomieszczeniu (choć w ograniczonym zakresie), jest możliwa dzięki zastosowaniu ruchomych przesłon kanałów, przez które wypływa ciepłe powietrze. W zależności od stopnia rozładowania bloku akumulacyjnego położenie przesłony reguluje się ręcznie lub automatycznie.

Uwaga! Na rynku znajdziemy również statyczne piece akumulacyjne z dodatkowym panelem promiennikowym. Dzięki takiemu połączeniu użytkownik otrzymuje dwa niezależne, ale współdziałające ze sobą źródła energii cieplnej. Promiennik już w kilka chwil po uruchomieniu osiąga bardzo wysoką temperaturę, zatem osoba znajdująca się w jego pobliżu od razu odczuwa ciepło. Warto też podkreślić, że urządzenia te z wyglądu bardziej przypominają nowoczesne grzejniki płytowe niż typowe piece akumulacyjne.

Jaką muszą mieć moc

Piece ogrzewcze, aby ich eksploatacja była opłacalna, korzystają tylko z drugiej taryfy, nie mają więc dostępu do energii elektrycznej w dowolnej chwili. Dlatego powinny - w czasie gdy prąd jest tani, czyli osiem godzin w nocy i dwie w ciągu dnia - zgromadzić w rdzeniu akumulacyjnym tyle ciepła, aby starczyło go na całą dobę. Najlepiej zatem, aby moc pieca obliczył specjalista w punkcie sprzedaży. Każdy producent określa bowiem trochę inaczej sposób doboru. Najczęściej służą do tego tabele uwzględniające nie tylko wielkość i wysokość pomieszczeń, które mają być ogrzewane, ale również izolacyjność cieplną ścian zewnętrznych oraz rodzaj i liczbę okien. Zakłada się przy tym, że piec musi mieć taką moc, aby pokryć straty ciepła w pomieszczeniu, gdy temperatura zewnątrz będzie na poziomie -20 st.C.

Moc można również obliczyć w sposób przybliżony, przyjmując zapotrzebowanie na ciepło w wysokości 60 W na 1 m3 pomieszczenia. Zatem do pokoju o powierzchni 24 m2 i wysokości 2,7 m odpowiedni będzie piec o mocy 4 kW.

Przykład:

- kubatura pomieszczenia wynosi: 20×2,7 = 64,8 m3

- zapotrzebowanie na ciepło to: 64,8×60 = 3888 W = 3,89 kW

- wymagana moc pieca: 4 kW

Uwaga! Dla lepszego rozkładu temperatury w dużych pomieszczeniach producenci zalecają montaż dwóch urządzeń o mniejszej mocy (np. dwóch pieców o mocy 2 kW każdy, zamiast jednego większego, o mocy 4 kW).

Sterowanie ręczne czy automatyczne

W zależności od cyklu pracy pieca akumulacyjnego można sterować:

- procesem ładowania - przez ustawienie nastawy regulatora ładowania w taki sposób, aby zgromadzić odpowiednią ilość ciepła w bloku akumulacyjnym;

- procesem rozładowania - aby uzyskać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.

W piecach z rozładowaniem statycznym najczęściej ręcznie nastawia się ich stopień naładowania. Mają wbudowany ogranicznik temperatury zabezpieczający przed jej nadmiernym wzrostem i przegrzaniem pieca. Tylko niektórzy producenci wyposażają ten typ urządzeń w sterowanie automatyczne. Jest ono natomiast standardem w ogrzewaczach dynamicznych. W piecach tych ilość pobieranej energii jest regulowana przez naścienne regulatory w taki sposób, aby zapewnić utrzymanie nastawionej temperatury wewnętrznej w pomieszczeniu z jednoczesnym uwzględnieniem sygnału z sondy pogodowej umieszczonej na zewnątrz. W okresach, gdy na dworze jest cieplej, piece nie oddają całego zgromadzonego ciepła w bloku akumulacyjnym podczas cyklu rozładowania. Zatem w następnej fazie piec będzie ładował się krócej - a więc pobierze mniej prądu.

W domu, w którym zostanie zainstalowana większa liczba ogrzewaczy, najlepiej zastosować sterowniki centralne, które pozwalają programować i zarządzać całym ogrzewaniem akumulacyjnym. Mogą one współpracować z programatorami tygodniowymi, które umożliwiają w zależności od potrzeb użytkownika obniżenie lub podwyższenie temperatury w określonych porach dnia lub tygodnia.

Który do sypialni, a który do salonu

Standardowo piece mają głębokość 25 cm, ale na przykład do salonu, gdzie szczególnie zależy nam na estetyce wnętrza, lub do małej sypialni można wybrać piec płaski o głębokości 18 cm (są nawet takie, które mają zaledwie 13 cm). Większość ogrzewaczy to urządzenia stojące, choć niektóre modele można również powiesić na ścianie (za pomocą specjalnej konsoli znajdującej się w komplecie z piecem).

Dostępne są też ogrzewacze, które zmieszczą się pod parapetem nisko osadzonego okna, gdyż mają niewiele ponad 50 cm wysokości.

Łazienkę również możemy ogrzewać piecem akumulacyjnym, pod warunkiem że umieścimy go w II strefie ochronnej, czyli minimum 60 cm od obrysu wanny, prysznica lub umywalki. Dodatkowo dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania można założyć osłony bryzgoszczelne chroniące układ elektroniki pieca.

Uwaga! W sytuacji kiedy jednocześnie zależy nam na komforcie cieplnym i chcemy mieć wpływ na ilość zużywanego prądu przez obniżenie temperatury w pomieszczeniu - na przykład w nocy lub gdy domownicy wychodzą z domu - warto wybrać piece dynamiczne. Z kolei piece statyczne z powodzeniem sprawdzą się w tych pomieszczeniach, w których nie zależy nam na regulacji temperatury, a chcemy jedynie uzyskać stałą temperaturę w pomieszczeniu i istotna jest dla nas ich znacznie niższa cena zakupu niż pieców dynamicznych.

Co z instalacją elektryczną

Przed zainstalowaniem pieców trzeba zamówić w zakładzie energetycznym odpowiednią moc przyłączeniową, czyli zsumować moc wszystkich odbiorników prądu (oświetlenia, lodówki, pralki, zmywarki, sprzętu RTV, pompy do studni, podgrzewacza wody oraz pieców akumulacyjnych). Należy też wystąpić o zgodę na rozliczenie zużycia prądu według drugiej tańszej taryfy i zainstalowanie licznika dwutaryfowego. Tylko wtedy korzystanie z pieców akumulacyjnych ma sens.

W domu należy wykonać odpowiednią instalację elektryczną - do zasilania grzałek pieców akumulacyjnych trzeba zastosować przewody o średnicy minimum 2,5 mm2. Pamiętajmy, że każdy piec powinien mieć oddzielny obwód zasilający i zabezpieczenie prądowe w skrzynce bezpiecznikowej. Najczęściej piece dynamiczne wymagają instalacji trójfazowej, a statyczne - jednofazowej.

Gdzie ustawić

Planując montaż pieca, należy przestrzegać następujących zasad:

- nie powinno się ograniczać swobodnego wypływu powietrza z urządzenia, na przykład przez firanki lub zbyt bliskie ustawienie mebli, bo w ten sposób zmniejsza się wydajność urządzenia. Może nawet dojść do jego przegrzania, zadziałania zabezpieczeń termicznych i wyłączenia. Zalecane odległości dotyczące usytuowania pieca podawane są przez producentów w instrukcji montażu;

- można go ustawić na dywanie lub wykładzinie, pod warunkiem że włosy tych wykładzin są krótkie i piec się w nich nie zapada. W przeciwnym razie pod piecem powinno się ułożyć na przykład metalową płytę podłogową, która dodatkowo zabezpieczy wykładzinę przed przebarwieniem i odkształceniem pod wpływem ciężaru pieca.

Taryfy specjalne

Niektóre zakłady energetyczne przy podpisaniu umowy na odbiór prądu umożliwiają swoim użytkownikom korzystanie z taryf specjalnych. Wśród nich najbardziej popularna jest taryfa weekendowa oraz progowa. Pierwsza z nich polega na korzystaniu z tańszej ceny energii od poniedziałku do piątku w określonych godzinach (analogicznie jak w drugiej) oraz dodatkowo przez cały weekend, czyli od godz. 22 w piątek do 7 w poniedziałek.

Natomiast w taryfie progowej cena 1 kWh zależna jest od ilości zużytej energii w określonym czasie. Im więcej energii odbiorca zużywa, tym mniej płaci za jednostkę energii po przekroczeniu określonego progu zużycia w ciągu roku. Przykładowo w niektórych zakładach energetycznych odbiorca w ciągu roku musi zużyć minimum 6000 kWh energii, aby wystąpić z wnioskiem o przyznanie tej taryfy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Tańsze grzanie prądem