Jaka instalacja, taki grzejnik

Tekst: Beata Zielińska, konsultacja Piotr Sienkiewicz
25.11.2010 , aktualizacja: 18.09.2012 16:12
A A A Drukuj
Ostatnim elementem w systemie centralnego ogrzewania są grzejniki. Właściwie dobrany grzejnik nie tylko zapewni nam ciepło, ale też ozdobi wnętrze

Ostatnim elementem w systemie centralnego ogrzewania są grzejniki. Właściwie dobrany grzejnik nie tylko zapewni nam ciepło, ale też ozdobi wnętrze (Fot. PURMO)

Nie ma na rynku grzejników idealnych do każdej instalacji. Zanim więc zgodzimy się na grzejniki, które proponuje nam instalator lub sprzedawca, poznajmy ograniczenia w stosowaniu poszczególnych ich rodzajów.
W sprzedaży są grzejniki różniące się konstrukcją, materiałem, z którego je wykonano, i sposobem przekazywania ciepła do otoczenia. Mają też różną moc i wielkość. Dla użytkowników liczą się przede wszystkim ich wygląd, trwałość, no i oczywiście cena.

Grzejniki członowe żeliwne

Dawniej były bardzo popularne, później zastępowano je stalowymi grzejnikami płytowymi. Teraz znów wracają do łask, w niczym nie przypominają bowiem swoich poprzedników z minionej epoki. Mają gładszą powierzchnię i ciekawsze wzornictwo. Można wielokrotnie zmieniać ich wygląd przez pomalowanie na dowolny kolor. Ponadto producenci zmniejszyli ich pojemność wodną, co oznacza mniejszą ilość wody w układzie grzewczym, a więc szybsze jej nagrzewanie. Klienci cenią te grzejniki ze względu na doskonałą akumulację ciepła - choć bowiem wolno się nagrzewają (długi jest czas dostosowania temperatury w pomieszczeniu do zmieniających się potrzeb), to dłużej od innych trzymają ciepło. Niestety, są stosunkowo ciężkie, co oznacza, że długi grzejnik trzeba zawiesić na solidnej ścianie lub ustawić na specjalnych stojakach. Ponadto nie są tanie.

Do jakich instalacji są polecane?

Najczęściej montuje się je w instalacjach z otwartym naczyniem wzbiorczym, ogrzewanych kotłami na paliwa stałe, gdyż są bardzo odporne na korozję. Ze względu na małe opory przepływu poleca się je do obiegów grawitacyjnych. Mogą współpracować z każdym rodzajem instalacji grzewczej - z miedzi, tworzywa, ze stali.

Grzejniki członowe aluminiowe

Składają się z kilku lub kilkunastu jednakowych elementów zwanych ogniwami lub członami, połączonych ze sobą za pomocą złączek, podobnie jak te z żeliwa. Są jednak znacznie od nich lżejsze, łatwo je więc transportować i montować. Ponadto mają małą pojemność wodną i dużą przewodność cieplną, dzięki czemu szybko reagują na zmiany temperatury wody w instalacji. Niektóre modele mają u góry kierownice, które są zwrócone na pomieszczenie, przepływ powietrza nie powoduje więc powstawania brudnych smug na ścianach.

Grzejniki aluminiowe są podatne na uszkodzenia - powłokę lakieru łatwo uszkodzić na przykład w trakcie montażu (skręcania lub rozkręcania zestawu) albo podczas eksploatacji (np. na skutek uderzenia odkurzaczem).

Do jakich instalacji są polecane?

Ich moc, wymiary i rozstaw króćców przyłączeniowych łatwo dopasować do tradycyjnych instalacji centralnego ogrzewania, dlatego często są polecane przez instalatorów, kiedy trzeba wymienić stare grzejniki żeliwne bez przebudowy układu grzewczego. Przede wszystkim jednak montuje się je w instalacjach typu zamkniętego, zabezpieczonych przeponowym naczyniem wzbiorczym i wykonanych z rur tworzywa sztucznego oraz stali. Natomiast połączenie grzejników aluminiowych z rurami miedzianymi powinno odbywać się poprzez przekładki dielektryczne. Zaleca się także dodanie do wody grzejnej inhibitorów (preparatów chemicznych zabezpieczających przed korozją).

Grzejniki członowe stalowe

Z wyglądu przypominają żeliwne, ale ogniwa są połączone ze sobą na stałe przez zgrzewanie, nie można ich więc dodawać ani odejmować. Powierzchnia grzejników stalowych jest jeszcze gładsza niż nowoczesnych żeliwnych, zatem łatwa do utrzymania w czystości. Mają ciekawe, różnorodne wzornictwo, na przykład mogą mieć postać łuku dopasowanego do kształtu ściany zewnętrznej lub działowej. Oferta rynkowa tych grzejników jest bardzo bogata - dotyczy to zarówno ich wysokości (najniższy ma zaledwie 19 cm, a najwyższy aż 3 m), jak i głębokości (od 6 do 22,5 cm). Niestety, są stosunkowo drogie.

Do jakich instalacji są polecane?

Charakteryzują się małymi oporami przepływu wody, stosuje się je więc chętnie w układach grawitacyjnych. Na specjalne zamówienie wykonuje się je ze stali pokrytej warstwą cynku - są wtedy odporne na wilgoć i polecane do pomieszczeń z basenem lub do pralni.

Mogą współpracować z każdym rodzajem instalacji grzewczej - z tworzywa, miedzi i ze stali. Mają jednak większą pojemność wodną niż grzejniki ze stopu aluminium, co przekłada się na większą bezwładność cieplną układu.

Zobacz galerię zdjęć grzejników dekoracyjnych do przedpokojuGrzejniki płytowe stalowe

To najczęściej spotykane grzejniki w domach jednorodzinnych. Składają się z jednej, dwóch lub trzech płyt grzejnych; czołowa może być profilowana lub gładka. Aby zwiększyć ich moc cieplną, do płyty mocuje się ożebrowanie z wyprofilowanej blachy. Typ grzejnika producenci oznaczają dwucyfrowym symbolem, na przykład 11, w którym pierwsza liczba oznacza liczbę płyt, druga - liczbę ożebrowań. Od góry grzejnik przykrywa się "grillem", czyli kratką umożliwiającą przepływ ogrzanego powietrza.

Dzięki temu, że mają małą pojemność wodną, a zatem i niewielką bezwładność cieplną, szybko reagują na sygnały związane ze zmianą zapotrzebowania na ciepło, co sprzyja ich współpracy z instalacjami wyposażonymi w automatykę.

Standardowe grzejniki stalowe (niezabezpieczone dodatkowo przed korozją) nadają się tylko do pomieszczeń mieszkalnych, w których wilgotność nie przekracza 50-60%. Lepiej natomiast zrezygnować z ich montażu w łazienkach i pralniach.

Zobacz także
  • Jaka instalacja, taki grzejnik borsuk-ja 21.05.10, 14:30

    Ja mysle ze jesli ludzie odchodziliby od takich utartych stereotypów w temacie ogrzewania na te nowoczesniejsze- jak chociazby pompy ciepła nie mieliby tylu ograniczeń.»

  • Jaka instalacja, taki grzejnik copper9 27.04.11, 10:50

    Ważnym aspektem jest również dobór właściwego materiału z którego wykonamy instalację c.o. Przy standardowym układzie z grzejnikami zalecane jest użycie rur miedzianych. Jedną z ich »

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych