Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Elektryczne podgrzewacze wody - kiedy łazienka i kuchnia są obok siebie

Włodzimierz Kłos, Michał Roguszczak

W domu, w którym łazienka znajduje się blisko kuchni, wystarczy zamontować jedno urządzenie. Wówczas najlepiej sprawdzi się podgrzewacz pojemnościowy (inaczej terma) albo przepływowy wielopunktowy.

Elektryczne podgrzewacze wody zwykle stosuje się w domach ogrzewanych kotłami na paliwa stałe lub kominkami
Elektryczne podgrzewacze wody zwykle stosuje się w domach ogrzewanych kotłami na paliwa stałe lub kominkami
Fot. Stiebel Eltron
Decydując się na ogrzewanie wody prądem do wyboru mamy urządzenia pojemnościowe i przepływowe. Pierwsze - podgrzewają całą zgromadzoną w nich wodę, a jej szybkiemu wystudzeniu zapobiega izolacja cieplna zbiornika. Gdy temperatura wody w nich spadnie, termostat włączy grzałkę. Drugie - działają tylko wtedy, gdy odkręca się wodę.

To, jakie urządzenie wybrać i czy lepiej zastosować jedno czy dwa, zależy od tego, jak daleko od siebie znajdują się łazienka i kuchnia, bądź łazienki na parterze i piętrze. Inną kwestią jest to, czy mamy w domu instalację trójfazową (400 V), która jest konieczna do większości podgrzewaczy przepływowych. Nie bez znaczenia są też: liczba domowników, ich przyzwyczajenia (czy wolą kąpiel pod prysznicem, czy w wannie) oraz to, czy pobór wody rozłożony jest w dłuższym czasie, czy też skumulowany rano i wieczorem.

Podgrzewacz pojemnościowy ciśnieniowy

Na jego zakup najczęściej decydują się ci użytkownicy, którzy w domach mają jedynie dostęp do instalacji jednofazowej 230 V i nie przewidują w najbliższym czasie wykonania podłączenia instalacji trójfazowej.

Termy są zwykle wyposażane w jedną grzałkę o mocy 1,5, 2 lub 3 kW. Na rynku są jednak i takie, które mają dwie grzałki. Takie rozwiązanie umożliwia, w razie konieczności, szybkie nagrzanie dużej ilości wody.

Komfort korzystania z tego typu podgrzewacza zależy od jego pojemności. Przykładowo - dla trzyosobowej rodziny urządzenie powinno mieć pojemność nie mniejszą niż 120 l (jeśli będziemy korzystali z licznika jednotaryfowego). Przy mocy grzałki 1,5 kW i zagrzaniu wody w zbiorniku do temperatury 65°C, uzyskamy z niej około 210 l wody o temperaturze 40°C. Natomiast, gdy będziemy korzystali z drugiej taryfy (wtedy woda będzie grzana w nocy i 2 godziny w dzień, gdy prąd jest tańszy), sprawdzi się terma o pojemności 200 l. Dostarczy ona aż 360 l wody o temperaturze 40°C.

Podgrzewacze przepływowe wielopunktowe

Mają mniejsze rozmiary i ciężar niż modele pojemnościowe, a ich moc waha się od 12 do 27 kW. Urządzenia te mogą więc jednocześnie zaopatrzyć w ciepłą wodę wszystkie krany w domu, ale nie wszystkie z maksymalną wydajnością, która wynosi 14 l/min (przy temperaturze wypływającej wody 40°C).

Podgrzewacze wielopunktowe montuje się jak najbliżej głównych punktów odbioru wody. Taka lokalizacja skraca czas oczekiwania na ciepłą wodę. W niedużych domach podgrzewacz umieszcza się zatem w łazience - tu bowiem znajdują się blisko siebie umywalka i wanna lub prysznic.

Pomimo dużej mocy urządzeń rachunki za prąd nie muszą być wysokie. W modelach ze sterowaniem elektronicznym moc załączana jest stopniowo, odpowiednio do wielkości przepływu, temperatury wody zimnej dopływającej do urządzenia oraz ciepłej - oczekiwanej przez użytkownika. Takie podgrzewacze nie są tanie, ale są wygodne w obsłudze. Na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu LCD każdy użytkownik może ustawić wybraną przez siebie temperaturę wypływającej wody.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Elektryczne podgrzewacze wody - kiedy łazienka i kuchnia są obok siebie