Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Odżelaziacze i zmiękczacze wody: jak pozbyć się żelaza i wapnia z wody ze studni

Łukasz Wąsiewicz, firma UST-M

Woda z własnej studni, zwłaszcza głębinowej, zawiera najczęściej nadmierne ilości żelaza, manganu i wapnia. Należy więc ją uzdatnić, zarówno ze względów zdrowotnych, jak i w trosce o zamontowane w domu urządzenia i instalacje.

Zanim dobierzemy odpowiednie urządzenie, należy wykonać badanie wody
Zanim dobierzemy odpowiednie urządzenie, należy wykonać badanie wody
Fot. UST-M
Kiedy potrzebujemy stacji uzdatniającej?

Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych często korzystają z wody z tzw. ujęć własnych. Woda studzienna zazwyczaj znacznie przekracza polską normę zawartości żelaza (0,2 mg/litr). W efekcie ma ona nieprzyjemny smak i zapach, bywa żółta lub brązowa, źle wpływa na naszą skórę i włosy. Pozostawia także ciężkie do usunięcia osady na armaturze kuchennej i łazienkowej oraz przyczynia się do szybszego żółknięcia pranych tkanin. Jeśli woda, z której korzystamy, jest nadmiernie zażelaziona, będziemy potrzebowali odżelaziacza. Z kolei zmiękczacz kompaktowy będzie potrzebny przede wszystkim wtedy, kiedy twardość naszej wody przekracza polską normę, czyli zawartość wapnia i magnezu jest większa niż 500 mg CaCO3/dm3. Przyda się także, jeśli twardość wody mieści się w normie, ale i tak jest duża, czyli wynosi między 350 a 500 mg CaCO3/dm3. Taka woda może skrócić okres eksploatacji pralki czy zmywarki, źle wpływa na skórę, włosy i prane tkaniny, przyczynia się do powstawania białego osadu na naczyniach. Aby określić parametry wody, możemy zbadać ją w laboratoriach terenowych stacji sanitarno-epidemiologicznych bądź skorzystać z usług niektórych firm zajmujących się sprzedażą filtrów.

Jakie urządzenie wybrać?

Wybór stacji uzdatniających uzależniony jest przede wszystkim od parametrów wody. Technika uzdatniania i konfiguracja złóż filtrujących dobierane są indywidualnie zwłaszcza w przypadku odżelaziaczy. Z tego powodu wyborem urządzenia powinna zająć się firma, od której je kupujemy. W przypadku zmiękczaczy kompaktowych rzecz jest odrobinę łatwiejsza - jeśli znamy parametry wody, możemy skorzystać np. z aplikacji mobilnej, do której wprowadzamy dane i która dobiera na ich podstawie urządzenie. Również w tym przypadku w wyborze może nam pomóc producent urządzenia.

Gdzie zamontować?

Najczęściej stacje uzdatniające umieszcza się w kotłowni, piwnicy czy garażu - tam, gdzie znajduje się zawór główny wody. Zmiękczacz kompaktowy nie zajmuje dużo miejsca - jego podstawa to 30x50 cm, wysokość, w zależności od modelu - 1,20-1,50 m. Natomiast najprostszy model odżelaziacza potrzebuje przynajmniej 1 m2 przestrzeni. Jednak w zależności od parametrów wody możemy potrzebować większego urządzenia.

Powinniśmy się także liczyć z koniecznością dostosowania istniejącego już hydroforu do nowego urządzenia, co również może wymagać wygospodarowania odpowiedniej ilości miejsca.

Jak zainstalować urządzenia?

Zaleca się skorzystać z usług przeszkolonego instalatora. W przypadku odżelaziacza, jeśli woda jest mocno zażelaziona, często potrzebne są spore przeróbki, których nie będziemy w stanie wykonać samodzielnie. W przypadku zmiękczacza kompaktowego musimy wpiąć się w istniejące instalacje. Potrzebne będzie przygotowanie wejścia i wyjścia wody do urządzenia, odprowadzenia popłuczyn oraz gniazdka elektrycznego do podłączenia sterowania głowicy. Oczywiście, jeśli na etapie budowy nowego domu od razu zatroszczymy się o odpowiednie przyłącza do zamontowania stacji, unikniemy części prac przygotowujących miejsce do instalacji urządzeń. Istotną kwestią w czasie ich instalacji jest też kolejność - bliżej zaworu wody montujemy odżelaziacz, dopiero potem zmiękczacz kompaktowy.

Jak programować urządzenia?

Zalecane jest, aby programowanie urządzenia zlecić specjaliście z doświadczeniem w serwisowaniu stacji uzdatniania wody. Samo wpisanie parametrów nie powinno stanowić problemu, przyda się jednak wiedza o specyfice danego urządzenia oraz wody, którą ma ono uzdatniać.

Jak prawidłowo użytkować stacje uzdatniania wody?

Zarówno zmiękczacz kompaktowy, jak i odżelaziacz, pracują bezobsługowo, więc dbanie o ich prawidłowe działanie nie powinno stanowić problemu. Użytkując zmiękczacz kompaktowy trzeba pamiętać o wsypaniu mniej więcej raz w miesiącu specjalnych tabletek soli do jego obudowy. Dzięki temu żywica jonowymienna, która odpowiada za zmiękczanie wody, zostanie poddana procesowi regeneracji.

Z kolei regeneracja złoża w najprostszych odżelaziaczach polega na automatycznym przepłukaniu go wodą. W bardziej rozbudowanych modelach należy również pamiętać o uzupełnianiu specjalnej substancji regenerującej. Przynajmniej raz, a najlepiej - dwa razy w roku, urządzenia powinny być serwisowane. Warto też pamiętać, że woda poddawana procesowi zmiękczania czy odżelaziania powinna zostać wstępnie oczyszczona z zanieczyszczeń mechanicznych. Dlatego zaleca się zainstalowanie przed urządzeniem filtra narurowego z wkładem sedymentacyjnym.

Czy zmiękczacze i odżelaziacze zwiększają produkcję ścieków?

Urządzenia produkują ścieki tylko podczas regeneracji, która odbywa się dwa razy w miesiącu. Zużywają wtedy od 250 do 400 litrów wody, która trafia do kanalizacji. Zakładając, że urządzenie będzie dobrze dobrane, w ciągu miesiąca zużycie wody i produkcja ścieków zwiększy się o od 500 do 800 litrów.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



    Więcej o:

Skomentuj:

Odżelaziacze i zmiękczacze wody: jak pozbyć się żelaza i wapnia z wody ze studni